Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Najczęściej występujące schorzenia jamy ustnej – jak sobie z nimi poradzić?

Myśląc o zdrowej jamie ustnej w pierwszej kolejności myślimy o śnieżnobiałym uśmiechu, który dodaje nam pewności siebie i jest oznakąwitalności i dobrego samopoczucia. Nie wiemy jednak, że zdrowe dziąsła, zęby i błona śluzowa to wyznacznik stanu całego organizmu. To właśnie tutaj, w jamie ustnej, ma swój początek wiele chorób niezakaźnych, takich jak np. cukrzyca czy nowotwory. Jakie są więc najczęstsze schorzenia jamy ustnej, których nie wolno nam ignorować?

Pewnie znasz to uczucie, kiedy coś Ci zaczyna przeszkadzać w buzi. Bezwiednie wodzisz językiem po jej wnętrzu i ewidentnie czujesz, że coś jest nie tak. Czy wiesz, co Ci dolega i jak sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze zmiany, które mogą wystąpić w obrębie jamy ustnej oraz sposoby na szybkie poradzenie sobie z nimi.

 

Afty

Niezwykle częste zmiany w obrębie jamy ustnej. Afty to płytkie owrzodzenia pokryte białym lub żółtawym nalotem. Mogą mieć różną wielkość -od 1 mm do aż 2 cm, jednak najczęściej nie przekraczają 5 mm. Znikają samoistnie, ale przez kilka lub nawet kilkanaście dni przysparzają nam wiele cierpienia. Mogą skutecznie uprzykrzyć wyjście z przyjaciółmi lub nawet rozpraszać w trakcie wykonywania pracy. Nie warto więc godzić się na ból i dyskomfort, szczególnie kiedy w łatwy i szybki sposób można pozbyć się tej dolegliwości. Z aftami najlepiej walczyć środkami, które nie tylko tworzą ochronną warstwę izolującą owrzodzenie od czynników zewnętrznych, ale również sprzyjają procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, aby preparat ograniczał bolesne objawy i pieczenie. Taka kuracja może skrócić leczenie aft do kilku dni z nawet kilu tygodni.


Mikrozmiany w jamie ustnej

Niezwykle częste zmiany w obrębie jamy ustnej. Afty to płytkie owrzodzenia pokryte białym lub żółtawym nalotem. Mogą mieć różną wielkość -od 1 mm do aż 2 cm, jednak najczęściej nie przekraczają 5 mm. Znikają samoistnie, ale przez kilka lub nawet kilkanaście dni przysparzają nam wiele cierpienia. Mogą skutecznie uprzykrzyć wyjście z przyjaciółmi lub nawet rozpraszać w trakcie wykonywania pracy. Nie warto więc godzić się na ból i dyskomfort, szczególnie kiedy w łatwy i szybki sposób można pozbyć się tej dolegliwości. Z aftami najlepiej walczyć środkami, które nie tylko tworzą ochronną warstwę izolującą owrzodzenie od czynników zewnętrznych, ale również sprzyjają procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej . Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, aby preparat ograniczał bolesne objawy i pieczenie. Taka kuracja może skrócić leczenie aft do kilku dni z nawet kilu tygodni.

To problem znany szczególnie osobom z aparatem ortodontycznym czy protezą zębową. Pacjenci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatem często skarżą się na rany na policzkach, które spowodowane są podrażnieniem błony śluzowej przez stałe elementy urządzenia. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku protez zębowych, które również mogą uwierać i ranić dziąsła. W takim przypadku również warto zastosować preparat, który pomoże w szybkim zagojeniu urazów  i zapobiegnie ich przerodzeniu się w większy problem.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł również można zaliczyć do często występujących schorzeń jamy ustnej. Najczęściej objawia się ono krwawieniem, obrzękiem, bólem czy świądem. Przyczyną zapalenia dziąseł jest nieusuwana, nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która może być efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę, że na tym etapie zapalenie dziąseł jest odwracalne, jednak zaniedbanie tego stanu może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Odpowiednia dbałość o zęby (szczotkowanie, płukanie, nitkowanie oraz wizyta u stomatologa) może przyczynić się do całkowitego ustąpienia choroby. Dobrze jest również wesprzeć kurację żelem stomatologicznym który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a który pomoże nam zapomnieć o tej przykrej dolegliwości.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku problemów w jamie ustnej najlepiej wybrać się do stomatologa, który będzie mógł postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Kiedy nie mamy takiej możliwość, możemy zaopatrzyć się w żel stomatologiczny, który jest skuteczny w przypadku większości dolegliwości  i przynosi natychmiastową ulgę.