Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Najnowsze technologie w higienie jamy ustnej na wyciągnięcie dłoni

Blend a med IKWPW kwietniu br., w Centrum Badawczym Instytutu Blend-a-Med Oral-B, w Krongerg, w Niemczech, odbyło się sympozjum naukowe dotyczące bieżących badań klinicznych oraz nowoczesnych technologii dotyczących profilaktyki jamy ustnej. Wzięło w nim udział ponad 50 ekspertów współczesnej stomatologii z całego świata. Sympozjum było również miejscem wymiany doświadczeń oraz skutecznych praktyk. W spotkaniu Polskę reprezentowała hig. stom. Magdalena Michałowska. Uczestnicy sympozjum bardzo wysoko ocenili zawartość merytoryczną oraz organizację sympozjum.

W dniach 24-26 kwietnia br. Centrum Badawcze Instytutu Blend-a-Med Oral-B w Kronberg, w Niemczech, zapełniło się ekspertami stomatologicznymi z całego świata. Przybyli lekarze dentyści różnorodnych specjalizacji oraz higienistki stomatologiczne. Myślą przewodnią zorganizowanego sympozjum było zaprezentowanie wyników najnowszych badań klinicznych prowadzonych przez ekspertów związanych z Centrum Badawczym oraz wymiana doświadczeń z zakresu skutecznych metod profilaktyki. W spotkaniu wzięła udział także hig. stom. Magdalena Michałowska, od 20 lat aktywnie zajmująca się higienizacją jamy ustnej.

Pierwszy dzień sympozjum poświecony był wymianie wiedzy i doświadczeń, zarówno pomysłodawców spotkania, jak i przybyłych gości. Przedstawiciele Centrum Badawczego Kronberg omówili bieżące badania prowadzone na terenie Centrum. Ważnym elementem tej części sympozjum była dyskusja na temat problemów oraz rozwiązań stosowanych w poszczególnych krajach oraz ośrodkach. Dzielono się wiedzą, omawiano skuteczne praktyki i technologie.

Uczestniczy spotkania mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz potrzebami, które pozytywnie mogłyby wpływać na pracę lekarzy dentystów oraz higienistek stomatologicznych. Uczestnicy sympozjum mieli także okazję zobaczyć oraz warsztatowo doświadczyć zaplecza naukowego oraz technicznego Centrum Badawczego Kronberg.

„Zaprezentowano naprawdę ciekawe pomysły oraz rozwiązania. Szczególnie zapamiętałam nowatorskie połączenie szczoteczki elektrycznej z aplikacją na telefon, dzięki czemu pacjent może na bieżąco otrzymywać szczegółowe informacje na temat skuteczności szczotkowania oraz konkretnych porad, na co powinien zwrócić uwagę oraz co poprawić w czasie lub technice szczotkowania”, powiedziała pani Magdalena Michałowska, uczestniczka sympozjum.

OralB-2Drugi dzień sympozjum uczestnicy spędzili w fabryce, w Marktheidenfelg, gdzie zobaczyli proces produkcji szczoteczek elektrycznych Oral-B oraz zapoznali się z pracą działu kontroli jakości produktów. Kontynuowano także tematy podejmowane pierwszego dnia, między innymi znaczenie kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów do higieny jamy ustnej, w tym szczoteczek elektrycznych. „Bardzo ciekawy dla mnie był wykład prof. C. Dorfera z Uniwersytetu w Heidelbergu, w Niemczech, który zaprezentował między innymi wyniki badań klinicznych na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczoteczek elektrycznych. Omówione badania oraz ich wyniki były bardzo interesujące”, powiedziała pani Magdalena Michałowska. Profesor Dorfer przypomniał o wieloczynnikowej etiologii powstawania recesji dziąseł oraz o braku dowodów naukowych, aby szczoteczki elektryczne były mniej bezpieczne dla tkanek twardych i miękkich niż szczoteczki manualne. Przeglądy systematyczne grupy Cochrane Collaboration donoszą o dużo większej skuteczności usuwania płytki nazębnej przez szczoteczki elektryczne niż szczoteczki manualne. Wielu autorów podkreśla również przewagę usuwania biofilmu przez szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne nad szczoteczkami sonicznymi.

Sympozjum w Kronberg zostało zorganizowane już po raz kolejny. W poprzednim także uczestniczyli przedstawiciele z Polski. Tego typu spotkania pozwalają na efektywną wymianę myśli, doświadczeń oraz potrzeb pomiędzy środowiskami naukowymi, praktykującymi członkami zespołów stomatologicznych oraz przedstawicielami przemysłu.

„Możliwość spotkania się z wybitnymi specjalistami z dziedziny stomatologii jest zawsze dla nas ważną i unikalną szansą na poznanie konkretnych potrzeb w obszarze profilaktyki i higieny jamy ustnej. To okazja na analizę potrzeb oraz możliwość podjęcia badań oraz działań, których rezultatem mogą być nowe produkty oraz technologie przyczyniające się do pełniejszej profilaktyki i poprawy higieny jamy ustnej pacjentów”, stwierdziła Beata Golan, lek. dent., dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-Med Oral-B.

Blend-A-Med Oral-B