Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Namibia – kraj kontrastów, także w stomatologii

Afryka_DSC_4566_Z_dziecmiWedług raportu Wskaźnika Rozwoju Społecznego Namibia należy do grupy krajów średnio rozwiniętych. Co istotniejsze, ma najwyższy współczynnik nierówności społecznej na świecie. 

W marcu tego roku wróciłem z pierwszej, można powiedzieć rozpoznawczej, medycznej wyprawy do Namibii – kraju, który uwodzi widokami – pustynie mienią się kolorami, drzewa zachwycają monumentalnymi gabarytami, niespodziewanie, niekiedy niemalże tuż obok samochodu, którym się podróżuje, pojawiają się afrykańskie dzikie zwierzęta.

Kraj ten jest około 2,5 razy większy od Polski, a żyje w nim niewiele ponad 2 miliony mieszkańców. Miasta i miasteczka dzielą ogromne odległości, niekiedy podróżuje się wiele kilometrów praktycznie przez pustkowia. Pierwsze wrażenie po przylocie jest piorunujące – stolica Windhoek to miasto zadbane, wszędzie panuje porządek. W przeszłości Namibia była niemiecką kolonią i do dziś jest chętnie odwiedzana przez niemieckich turystów. Zapewne nie było to bez wpływu na dzisiejszy wygląd tego miejsca.

W raporcie z 2013 r. publikującym HDI, czyli Wskaźnik Rozwoju Społecznego stosowany przez ONZ i mówiący o jakości życia, Namibia figuruje jako kraj średnio rozwinięty, uplasowała się na 128 pozycji, dla porównania Polska, należąca do państw o najwyższym stopniu rozwoju, jest na 39 miejscu. W wyniku takiej oceny wiele organizacji charytatywnych wycofało się ze swojej aktywności. Istotniejsze jest coś innego, kraj ten ma najwyższy współczynnik nierówności społecznej na świecie – według raportu ONZ sięgający 74,3. Według informacji, jakie zasłyszałem, zamożność jest tu iluzoryczna, gdyż 95 procent PKB skupione jest w rękach zaledwie 5 procent obywateli, co skutkuje dużym rozwarstwieniem i olbrzymią biedą większości społeczeństwa. Mogłem się o tym przekonać, przemierzając ten kraj…

W Namibii działa Namibian Dental Association, towarzystwo zrzeszające stomatologów, które ma na celu promocję stomatologii i zdrowia jamy ustnej. Niektóre kliniki w Windhoek świadczą usługi wysokiej jakości i mają strony internetowe. Zamożniejsi ludzie, mieszkający w miejscowościach, gdzie istnieją gabinety stomatologiczne, mogą sobie pozwolić na leczenie. Jednak biedota z wiosek nie ma szans na dotarcie do dentysty – przede wszystkim ze względu na ogromne odległości, a co za tym idzie duże koszty takiej wyprawy.

Swoją działalność stomatologiczną prowadziłem w północnym rejonie Namibii – Zambezi (wcześniej funkcjonującym pod nazwą Caprivi). Zambezi to region szczególny – bardzo odbiegający standardem życia od pozostałej części Namibii – znacznie biedniejszy. Na miejscu spotkałem się z bardzo przychylnym przyjęciem reprezentantek tamtejszej służby zdrowia – przede wszystkim mam na myśli pracujące tu pielęgniarki, które zajmują się głównie ordynowaniem leków na różne dolegliwości, ale brakuje im pomocy lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Cieszyły się, że ktoś z Europy pomyślał o tym, aby tu przyjechać i chce pomagać.

Byłem przygotowany na ekstrakcje, miałem ze sobą jedenaście kilogramów kleszczy, sprzęt jednorazowy i przenośny autoklaw, który bardzo przydał się na miejscu, gdyż dzięki niemu mogłem nawet w czasie przerwy na kawę umyć i wysterylizować narzędzia, co zwiększyło skuteczność mojego działania. W krótkim czasie przebadałem wiele dzieci i młodzieży oraz pewną liczbę dorosłych. W sumie zrobiłem przeglądy około 300 dzieciakom ze szkół podstawowych i liceów, a także przeglądy w jedynym w Namibii domu dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo – Cheshire Home, znajdującym się w Katima Mulilo. Okazało się, że stan zdrowia jamy ustnej i zębów u tych młodych pacjentów przedstawia się zupełnie inaczej niż w Kamerunie, gdzie dotychczas działałem. Większa dostępność do niezdrowego jedzenia powoduje gorszy stan uzębienia. Zęby mleczne i pierwsze trzonowce są objęte próchnicą u większej niż w Kamerunie liczby dzieci i dotyczy to większej liczby zębów. W konsekwencji przeprowadzonych przeglądów wykonałem ponad sto ekstrakcji, z czego tylko niewielką część stanowiły zęby mleczne.

Afryka_zdj3_DSC_4157

Z tej wyprawy na pewno zostanie w moim sercu spotkanie z dzieciakami z Cheshire Home. Poprzez swoją niepełnosprawność ruchową mają dużą trudność z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej, choć pomagają sobie nawzajem i zawsze mogą liczyć na pomoc opiekujących się nimi sióstr. Dzięki wsparciu, jakie dostają, starają się jednak pokonywać swoje fizyczne ograniczenia. Ponownie, podobnie jak w Kamerunie, zobaczyłem tu niezwykły obraz – niewyobrażalne oddanie osób pracujących w ośrodku, ich całkowite zaangażowanie w to, co robią dla swoich podopiecznych. Dzieciaki niepełnosprawne w Afryce skazane są na wielką nędzę, nikomu niepotrzebne, bezużyteczne. Tutaj, w Cheshire Home, mogą żyć normalnie, rehabilitować się i mimo ruchowej niepełnosprawności stawiać sobie wyzwania.

Mam nadzieję, że dane mi będzie jeszcze wrócić do tego miejsca. Przewrotnie okazuje się, że choć Namibia jest krajem bardziej rozwiniętym niż Kamerun, a może właśnie dlatego, pomagać jest tu trudniej.

Konrad Rylski „Dentysta w Afryce”

Facebook: Dentysta w Afryce