Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Nie daj się chorobom – podsumowanie podkarpackiej akcji „Zadbaj o swoje zdrowie”

Blisko 100 tysięcy – tyle osób umiera w Polsce rocznie z powodu nowotworów. Powodem śmierci około 90 tysięcy pacjentów rocznie są natomiast zawały. Z powodu zatorów oraz udarów każdego roku umiera kolejne 80 tysięcy. Te ponure statystyki mogłoby być lepsze, gdyby tylko zadbać o skuteczną profilaktykę lekarską i zdrowy tryb życia.
Niepokojące dane mają również odbicie w problemach zdrowotnych mieszkańców Podkarpacia. Doskonale zdają sobie z tego sprawę organizatorzy akcji „Zadbaj o swoje zdrowie”, w ramach której w wielu miejscowościach tego województwa można było m.in. przeprowadzić darmowe badania profilaktyczne. Nawyk regularnych badań lekarskich pozwala na szybkie wykrycie problemów zdrowotnych, a co za tym idzie – podjęcie skutecznego leczenia. Jest to ważne w przypadku wielu poważnych chorób, zwłaszcza nowotworów:

– Według prognoz Ministerstwa Zdrowia dla naszego regionu, do 2029 stale wzrastać będzie liczba zachorowań na nowotwory. Już dziś 59% mężczyzn umiera z powodu raka. To bardzo niepokojące informacje, dlatego należy działać, aby zmienić ten stan rzeczy – apeluje dr Dariusz Sobieraj, lekarz chirurg, specjalista urologii i organizacji zdrowia, organizator akcji. – Nie wystarczy wyłącznie rozbudowa szpitali o oddziały onkologiczne, trzeba również zadbać o świadomość społeczeństwa. Osoby palące powinny np. przynajmniej raz w roku zrobić zdjęcie płuc. Odpowiednio wcześniej wykryte zmiany nowotworowe dają większą szansę na skuteczną terapię.

Promowanie regularnych badań lekarskich to nie jedyny cel, jaki przyświecał organizatorom akcji „Zadbaj o zdrowie”. Równie ważnym punktem było zachęcenie do prowadzenia zdrowego trybu życia oraz przestrzegania zasad racjonalnej diety. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku diabetyków, ponieważ cukrzyca może doprowadzać do bardzo wielu groźnych powikłań, które mogą skończyć się śmiercią:

– Na cukrzycę cierpi nawet 15% społeczeństwa, najgorsze jest jednak to, że osoby chore często nie mają w ogóle pojęcia o swoim problemie. Tymczasem cukrzyca może prowadzić do zawałów, zatorów, udarów, które są zupełnie bezobjawowe, a przez to szalenie niebezpieczne. Szacuje się, że cukrzyca skraca życie nawet o 7 lat! – przestrzega dr Sobieraj. – Właśnie dlatego staramy się promować dietę DASH, która daje dobre efekty w profilaktyce w przypadku otyłości i właśnie cukrzycy. Dieta ta pozwala szybko i skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu.

Ostatnim głównym celem akcji „Zadbaj o swoje zdrowie” była promocja aktywności na świeżym powietrzu. I chociaż o zaletach regularnego wysiłku fizycznego dla kondycji organizmu człowieka nie trzeba nikogo przekonywać, to nawet 60% Polaków nie spełnia norm dotyczących tygodniowego wysiłku fizycznego rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia:

– Wszyscy znamy powiedzenie „sport to zdrowie”, ale nadal dla wielu osób to pusty slogan, który nie przekłada się na nastawienie do ćwiczeń fizycznych. Aby zaktywizować społeczeństwo nie wystarczą więc jedynie słowa zachęty – uważa dr Dariusz Sobieraj. – Niezbędne jest także inicjowanie wydarzeń, w których ludzie mogą wziąć udział grupowo. Właśnie dlatego nasza akcja kończy się piknikiem prozdrowotnym w Ustrzykach Dolnych Biegiem Kwitnącego Kalosza, a ja sam od 20 lat organizuję dla młodzieży różne turnieje sportowe.

Akcja objęła swoim zasięgiem takie miejscowości jak: Bóbrka, Domaradz, Jaśliska, Korczyna, Krościenko Wyżne, Królik Polski, Liwocz, Lutowiska, Mszana, Rogi, Świątkowa, Targowiska, Trzcinica, Tylawa, Ustrzyki Dolne, Zdynia. Jej podsumowanie odbyło się podczas pikniku „Zadbaj o swoje serce” w Ustrzykach Dolnych, organizowanego przez burmistrza tego miasta – Bartosza Romowicza. Łącznie w całej akcji przebadało się około 2 500 osób.

 

Źródło i zdjęcia: Media Relations Exacto sp. z o.o.