Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

JAK OCHRONIĆ DZIECI PRZED PRÓCHNICĄ?

Już 46 tysięcy dzieci skorzystało z darmowych przeglądów stomatologicznych w ramach akcji Dziel się Uśmiechem. Program od 5 lat wspiera walkę z problemem próchnicy poprzez budowanie wśród uczniów świadomości, jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. O edukację zdrowotną dzieci warto też zadbać w domu – poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, których zastosowanie pomoże uchronić Twoje dziecko przed próchnicą.

Zdrowe nawyki od najmłodszych lat

Wielu rodziców nadal wierzy, że dbanie o zęby mleczne nie jest ważne, ponieważ prędzej czy później i tak wypadną. To duży błąd. Nieleczone mleczaki mogą powodować próchnicę w świeżo wyrżniętych zębach stałych m.in. przez przenoszenie się bakterii z ubytków na zdrowe zęby. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej u małych dzieci, której podstawą jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wczesne oswojenie dziecka ze szczoteczką pomoże wyrobić odpowiednie nawyki na całe życie. Warto jednak pamiętać, że do 7-8 roku życia to rodzice powinni szczotkować zęby dziecka, jednocześnie ucząc je przeprowadzania zabiegu samodzielnie.

– Pielęgnację należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Oczywiście, dopóki nie wyrżną się pierwsze zęby mleczne, nie ma potrzeby korzystania ze szczoteczki, ale ze specjalnych akcesoriów dla niemowląt np. nawijanej na palec wskazujący gazy. Ten prosty sposób pomoże nam oczyścić błonę śluzową i wały dziąsłowe niemowlęcia, ale też przygotuje dziecko na pojawienie się szczoteczki do zębów w niedługim czasie mówi lek. stomatolog Anna Klukowska, Dyrektor Medyczny Stomatologii w Grupie LUX MED.

Kontrola dwa razy do roku to minimum

Pamiętaj, że kontrola u dentysty dwa razy w roku to absolutne minimum. Dzięki systematycznym wizytom specjalista będzie w stanie wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez ingerencji wiertła.

Częste kontrole u dentysty to nie tylko profilaktyka, ale też wyrobienie odpowiednich nawyków u dziecka na całe życie. Maluch oswojony z kontrolami stomatologicznymi, w przyszłości będzie je traktował jako naturalną część profilaktyki zdrowotnej. Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa, zgodnie ze standardami światowymi powinna się odbyć 6 miesięcy po wyrznięciu pierwszego zęba mlecznego, ale nie później niż w 12 miesiącu życia tłumaczy prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.

Pielęgnacja – więcej niż szczoteczka

Kompleksowa pielęgnacja jamy ustnej nie ogranicza się do stosowania szczoteczki do zębów. Warto rozszerzyć profilaktykę o produkty takie, jak nici (świetnie doczyszczą trudnodostępne przestrzenie między zębowe), płukanki czy szczotki i skrobaczki do języka. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie z tych narzędzi są wskazane dla najmłodszych maluszków. Płukanki i szczotki do języka rekomendowane są dla dzieci od 6 roku życia, zaś nici dentystyczne od 8 roku życia lub wcześniej, pod warunkiem, że są stosowane u dziecka przez rodziców.

Starsze dzieci, które w ciągu dnia nie zawsze mają możliwość umycia zębów po posiłku, warto zaopatrzyć w bezcukrową gumę do żucia. Dzięki niej wydzielanie śliny zwiększy się nawet dziesięciokrotnie, co doprowadzi do neutralizacji kwasów osadu nazębnego, zanim zaatakują szkliwo zębów i dadzą przyczynek do próchnicy. Dodatkowa ślina wydzielana przez żucie gumy pomaga także zmyć kwasy powodujące erozję i resztki żywności pozostałe po jedzeniu.

Edukacja to podstawa

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zachowało powyższe nawyki i ustrzegło się próchnicy także w swoim dorosłym życiu, edukuj! Wiedza z zakresu higieny jamy ustnej i świadomość, że jej stan wpływa na zdrowie pomoże mu dbać o profilaktykę z większym zaangażowaniem.

Polski Czerwony Krzyż od wielu lat jest zaangażowany w działalność prozdrowotną wśród dzieci i młodzieży. Takiej edukacji służy program Dziel się Uśmiechem, w ramach którego wraz z organizacjami partnerskimi prowadzimy darmowe przeglądy dentystyczne oraz wykłady dla dzieci z całej Polski. Dzięki Programowi do tej pory z przeglądów skorzystało 46  tysięcy uczniów, a 350 tysięcy w wzięło udział w specjalnych lekcjach, podczas których dowiedzieli się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dziel się Uśmiechem – informacje o programie

Wspierając walkę z problemem próchnicy wśród dzieci w Polsce, od 2013 roku Wrigley Poland wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, przy wsparciu Grupy LUX MED, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej organizuje bezpłatne przeglądy stomatologiczne, a także lekcje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej w polskich szkołach podstawowych, w ramach programu „Dziel się Uśmiechem”. Już drugi rok z rzędu akcję wspiera także Biedronka.

Program „Dziel się Uśmiechem” ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Do tej pory 46 000 dzieci wzięło udział w bezpłatnych przeglądach stomatologicznych, a 350 000 dzieci uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych.

Co roku na realizację programu „Dziel się Uśmiechem” Wrigley przekazuje 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit® kupionych w trakcie trwania akcji. Podczas czterech poprzednich edycji programu na realizację jego założeń łącznie przekazanych zostało 3 162 590 złotych.

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

 

# # #

Dodatkowych informacji udziela:

Nina Osucha

Grayling Poland

nina.osucha@grayling.com

607 070 365