Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

O onkologii w Katowicach

IMG_7215

Nie wolno lekceważyć choćby najmniejszych objawów – to zdanie powinno przemknąć przez myśl lekarza dentysty, który przybył na II Ogólnopolską Konferencję Onkologiczną Studentów i Młodych Lekarzy im. Łukasza Modliborskiego. Wydarzenie miało miejsce 14 marca w Katowicach, a miesięcznik „Stomatologia” był jego patronem medialnym. 

Do auli Śląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Grażyńskiego zjechali studenci i profesorowie zajmujący się onkologią, hematologią, patomorfologią i laryngologią, a także stomatolodzy. Wszyscy omawiali kwestie dotyczące diagnostyki i terapii nowotworów głowy i szyi, wskazując jednocześnie słuchaczom-praktykom (i pacjentom), na co szczególnie zwracać uwagę podczas standardowego badania.

To, co na pierwszy rzut oka niegroźne, może okazać się bowiem opłakane w skutkach. Praktyka kliniczna wykładowców oraz przypadki zaprezentowane podczas dyskusji pokonferencyjnej pokazały, że zwykłe ugryzienie się w język lub inny, podobny uraz, może doprowadzić do rozwoju raka.

Nie wolno również lekceważyć objawów, gdy wiemy, że coś jest nie tak. – Wiele razy choroba nowotworowa nie rozwinęłaby się, gdyby pacjent odpowiednio wcześnie zgłosił się do specjalisty – mówiła prof. dr hab. n. med. Iwona Niedzielska, moderatorka dyskusji. Prócz wzmożonej uwagi pacjent powinien odpowiednio wcześnie przekroczyć próg gabinetu, nawet jeśli sądzi, że to, co mu dolega, może być błahym schorzeniem.

Wśród prelegentów znaleźli się tak znakomici specjaliści, jak dr hab. n. med. Maciej Kajor (Katedra Patomofrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach), prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki (Katedra Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) czy dr hab. n. med. Wojciech Jurczak (Klinika i Katedra Hematologii Uniwersytet Jagielloński, Kraków). Konferencja odbyła się we współpracy Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej ŚUM oraz PTSS.

 

JA

IMG_7228

IMG_7239

IMG_7211