Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Opryszczka a dentysta – co zrobić?

Dawno umówiona wizyta u dentysty jest już jutro, a tobie na ustach pojawiła się właśnie opryszczka. Niby nic, ale co zrobić? Iść czy odwoływać wizytę? Jakie są przeciwskazania do leczenia stomatologicznego? O jakich chorobach jeszcze powinieneś powiedzieć dentyście? Zabieg dentystyczny to kontakt z oddechem, śliną i krwią, czyli najszybszymi „nośnikami” chorób. Na co zwrócić uwagę u siebie, a na co w gabinecie stomatologicznym? Warto to wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Czy iść  z opryszczką do dentysty?

Absolutnie nie. Aktywna forma opryszczki jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego. Ale nie tylko. Z opryszczką na ustach nie wolno wykonywać zabiegów kosmetycznych, a nawet chirurgicznych. HSV1 – jest wyjątkowo łatwo rozprzestrzeniającym się wirusem, którym zarazić się można nawet do 3 tygodni po zniknięciu jego objawów. Do organizmu wnika raz, hibernuje i ujawnia zwykle przy dużych zmianach temperatury lub osłabieniu układu odpornościowego. Aby się pojawił, nie trzeba być chorym: silny stres, przemęczenie, okres, niewłaściwa dieta, mogą aktywować opryszczkę.

Ten sam wirus odpowiedzialny jest również za zapalenie opryszczkowe jamy ustnej. Gdy się pojawi, wizyta u stomatologa lub internisty jest wręcz wskazana, ale nie z powodu zabiegu. Mimo, że leczenie opryszczki jest wyłącznie postępowaniem objawowym, odpowiedni dobór leków i wskazania do higieny jamy ustnej złagodzą i skrócą przykre dolegliwości z nią związane.

Wirus HSV2 jest odpowiedzialny za opryszczkę genitalną. Z pozoru nie powinien mieć nic wspólnego z jamą ustną, ale 20% zapaleń opryszczkowych jamy ustnej wywołuje wirus opryszczki genitalnej. Jest przenoszony podczas oralnych kontaktów seksualnych równie szybko, jak wirus opryszczki wargowej.

O tym, że jesteś zarażony wirusem opryszczki (każdego typu) powinieneś poinformować  przed rozpoczęciem każdego zabiegu u dentysty lub ortodonty. Lekarz zachowa wówczas dodatkowe środki ostrożności podczas przeprowadzania zabiegu. Miej również świadomość, że na widok opryszczki na ustach stomatolog powinien odmówić wykonania zabiegu. Jeśli tego nie zrobi, powinno to ci dać do myślenia…

Dlaczego opryszczka i zabieg u dentysty nie idą w parze

Po pierwsze, w trakcie wykonywania zabiegu może dość do rozsiania wirusa na całą powierzchnię ust, śluzówkę jamy ustnej, a nawet skrzydełka nosa. Po drugie, wirusem HSV w trakcie wykonywania zabiegu może zarazić się sam stomatolog, personel wspomagający i inni pacjenci. Nawet wówczas, gdy rana na ustach jest zaschnięta, w trakcie zabiegu może dojść do jej podrażnienia i ponownego nadkażenia rany, co otwiera pole wirusowi do zakażania.

Opryszczka i co jeszcze?

Wizytę u nowego, nieznanego dentysty powinien zawsze poprzedzić wywiad na temat twojego stanu zdrowia: alergii (zwłaszcza na leki), chorób przewlekłych, zakażeń wirusowych i przebytych chorób zakaźnych. Lekarz może odmówić wykonania zabiegu (mam do tego pełne prawo), gdy cierpisz na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, jesteś zarażony wirusem HIV, brodawczaka i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Leczenie osób zakażonych tymi chorobami wymaga szczególnej ostrożności i lekarz ma prawo, a ty obowiązek poinformować go o swoim stanie zdrowia.

Opryszczka u dentysty może już na ciebie czekać

Ukrywanie informacji na temat swoich chorób podczas wizyty u stomatologa jest bardzo niebezpieczne zarówno dla samego lekarza, jak i innych osób korzystających z danego gabinetu. Jeżeli masz wątpliwości, odpowiedz sobie na pytanie: czy chciałbyś zostać zarażony jakimkolwiek z wymienionych wcześniej wirusów podczas wizyty u dentysty? Jeżeli umawiasz się na wizytę po raz pierwszy, zachowaj ostrożność. Uważnie przyjrzyj się stanowi sanitarnemu gabinetu, zwróć uwagę gdzie znajdują się narzędzia stomatologiczne i skąd są wyjmowane, czy lekarz zakłada nowe rękawiczki jednorazowe zaczynając zabieg. Czerwone światełko ostrzegawcze powinno ci się zapalić również wówczas, gdy stomatolog w trakcie wykonywania zabiegu odbiera telefon, korzysta z komputera lub wychodzi z gabinetu. Możesz, a nawet powinieneś, po każdym takim incydencie prosić stomatologa o zmianę jednorazowych rękawiczek.

Gabinet stomatologiczny jest jednym z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń wirusami chorobotwórczymi, poczynając od niewinnej biegunki, na wirusach typu HSV, HCV i HIV kończąc.