Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ortodontyczny boom nad Wisłą. Równe zęby kuszą Polaków

Polacy ustawiają się w kolejce do ortodontów. Co piąty rodak ma w najbliższych planach tego typu wizytę, a już co dziesiąty ma założony aparat. Z kolei ponad połowa Polaków przed czterdziestką skłonna byłaby poddać się leczeniu ortodontycznemu – czytamy w najnowszych badaniach ARC Rynek i Opinia dla Medicover Stomatologia.

Aparat na zębach to już nie powód do wstydu! Wręcz przeciwnie: moda na wyrównane zęby ogarnia Polaków przed czterdziestką. Jak bardzo rośnie popularność leczenia ortodontycznego nad Wisłą, widać w najnowszych badaniach ARC Rynek i Opinia dla Medicover Stomatologia.

Aż 53% Polaków w wieku od 18 do 40 lat z chęcią poddałoby się korekcie wady zgryzu. W grupie młodszej, tj. 18-25 lat, aż 62% byłoby skłonne siąść w fotelu ortodonty, choćby zaraz. Aparat na zębach nosi już 1 na 10 Polaków poniżej czterdziestego roku życia.

– Przez lata Polacy podchodzili do leczenia ortodontycznego z rezerwą, co wiązało się często z poczuciem wstydu czy obawą przed opiniami innych, zwłaszcza, jeśli decydowano się na założenie aparatu po trzydziestce. W ostatnich latach jednak obserwujemy duże zmiany w postrzeganiu leczenia – mówi lek. stom. Magdalena Michałkowska z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji w Warszawie.

Już nie tylko dla nastolatka

Widać to zwłaszcza wśród nieco starszych Polaków, których przez lata ciężko było ortodontom przekonać do leczenia. Jak czytamy w badaniach ARC Rynek i Opinia, dziś aż 20% ankietowanych, mających od 25 do 40 lat, ma już w planach wizytę u ortodonty i wielomiesięczne leczenie. Dla porównania: w młodszej grupie takie plany ma 25% ankietowanych.

– Jeszcze 10 lat temu 30-latek u ortodonty należał do rzadkości, obecnie pacjenci po 30-stce stanowią ponad połowę leczonych. Nowoczesna ortodoncja przestała być czymś, co jest zarezerwowane tylko dla nastolatków. Wyraźnie widać, że znacząco zmienił się społeczny odbiór tego typu leczenia i to w każdej grupie wiekowej – dodaje.

Powód? – Przede wszystkim w ostatniej dekadzie rozwinęła się moda na noszenie aparatów. Stały się one częścią prozdrowotnego trendu, tak jak np. uprawianie sportu, troska o zdrowie psychiczne czy terapie anty-ageingowe. Wpływ na to miała w dużej mierze widoczność aparatów w mediach, a zwłaszcza w social mediach – zauważa dentystka.

– Kluczowy jest także postęp technologiczny, jaki dokonał się w leczeniu, a który zaowocował m.in. pojawieniem się nowych rozwiązań, chociażby coraz bardziej popularnych przeźroczystych aparatów nakładkowych (alignerów) Invisalign czy aparatów kosmetycznych. W momencie, kiedy leczenie stało się dyskretniejsze i bardziej komfortowe, wzrosła też jego popularność – wyjaśnia ekspertka Medicover Stomatologia.

Młodsi ufają influencerom

Duża w tym rola social mediów. Wśród ankietowanych przez ARC Rynek i Opinia, aż 52% osób zwróciło wcześniej uwagę na aparat noszony u twórcy internetowego. Co więcej, w opinii aż 20% badanych, to właśnie treści w mediach społecznościowych stają się największą zachętą do leczenia, tuż obok… opinii bliskich.

– Influencerzy wyświadczyli dużą przysługę ortodoncji, odczarowując leczenie. Dzięki nim miliony osób każdego dnia dowiaduje się, jak wygląda założenie i noszenie aparatu. Popularność aparatów nakładkowych Invisalign, które są dziś jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań, zawdzięcza się w dużej twórcom internetowym. Pod tym względem media społecznościowe spełniły ważną rolę edukacyjną – mówi dentystka.

Nie bez znaczenia pozostało także pojawienie się na rynku wspomnianych aparatów nakładkowych, czyli przeźroczystych szyn, które coraz częściej zastępują w leczeniu tradycyjne aparaty z drutami, zamkami i ligaturami. Dziś świadome ich istnienia jest już 59% Polaków przed czterdziestką. W młodszej grupie, czyli poniżej 25 r.ż., o ich dostępności na rynku wiedzą 2 na 3 pytane osoby.

– Alignery, czyli aparaty nakładkowe, zrewolucjonizowały współczesną ortodoncję. Teraz możemy proponować pacjentom rozwiązanie, dzięki któremu proces leczenia stał się bardziej komfortowy, dyskretniejszy, łatwiejszy do wdrożenia i bardziej przewidywalny za sprawą kompleksowego planowania leczenia oraz często również szybszy – opisuje lek. stom. Magdalena Michałkowska.

– Te aspekty są ważne szczególnie dla trzydziestolatków, którzy, z różnych powodów, nie leczyli się wcześniej ortodontycznie, a teraz ze względu na karierę czy życie osobiste, chcą z niego skorzystać. Praktyczność aparatów nakładkowych zyskuje zainteresowanie również młodszych pacjentów – dodaje.

Rezultaty tych zmian widać. Dziś aż 60% Polaków jest zdania, że noszenie aparatu nie powinno być przyczyną jakichkolwiek kompleksów – podaje ARC Rynek i Opinia w badaniach dla Medicover Stomatologia.

źródło: Medicover Stomatologia

***

Medicover Stomatologia – to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce i w Niemczech. Obecnie Medicover posiada 89 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.  

Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Gabinety zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski, a także w Niemczech (w Berlinie i Poczdamie).

Więcej informacji na stronie: https://www.medicover.pl/stomatologia/

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover, wiodącej międzynarodowej firmy świadczącej usługi medyczne i diagnostyczne, z siedzibą w Sztokholmie, notowaną na Giełdzie w Sztokholmie (Nasdaq Stockholm). Firma została założona w 1995 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi medyczne w Polsce, a następnie rozszerzyła swoją działalność na inne kraje. Obecnie największe rynki, na których działa firma to: Polska, Niemcy, Rumunia i Indie. Medicover zapewnia szeroki zakres usług opieki zdrowotnej poprzez opiekę ambulatoryjną i specjalistyczną, sieć szpitali, laboratoriów oraz punktów pobrań krwi w ramach dwóch pionów – Healthcare Services i Diagnostic Services.