Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Planujesz ciążę? Zacznij od wizyty u stomatologa

Okres ciąży i macierzyństwa to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Nie jest on jednak łatwy dla zębów przyszłej mamy, ponieważ są one wtedy szczególnie narażone na działanie hormonów oraz na niedobory witamin i minerałów. Dlaczego dbanie o zdrowie jamy ustnej jest szczególnie ważne w czasie ciąży i co robić, gdy ubytki jednak się pojawią? 

mama

Gdy spodziewamy się dziecka trudniej jest zaspokoić wszystkie potrzeby naszego organizmu. Pojawiają się niedobory witamin i minerałów, a w związku z nimi wzmożony apetyt i ciągłe podjadanie. To właśnie podjadanie pomiędzy posiłkami i jedzenie dużej ilości słodyczy najczęściej przyczyniają się do rozwoju próchnicy w czasie ciąży. Gdy planujemy lub spodziewamy się dziecka, warto więc z jeszcze większą niż zwykle dyscypliną myć zęby po każdym posiłku. Jeśli ta czynność jest utrudniona z powodu krwawiących dziąseł, można zmienić szczoteczkę na taką z bardzo miękkim włosiem. Nie wolno zapominać także o odpowiednio zbilansowanej diecie. – Rzeczywiście, kobiety w ciąży są bardziej narażone na próchnicę, wystarczy jednak regularnie odwiedzać dentystę, a także dbać o higienę jamy ustnej, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia – przekonuje dr Hanna Sobota, właścicielka kliniki dentystycznej SOBOTA House of Dentistry w Poznaniu. Co jednak zrobić, gdy próchnica już się pojawi? 

Wbrew powszechnej opinii, gdy jesteśmy w ciąży, leczenie zębów wcale nie jest niemożliwe. Co więcej, można leczyć je bezboleśnie.  Nowoczesne znieczulenia są stosowane także u przyszłych mam. Stomatolodzy nie wykonują u kobiet ciężarnych jedynie zdjęć rentgenowskich zębów. Jeśli zatem, zauważymy u siebie nawet mały ubytek, powinnyśmy jak najszybciej udać się do stomatologa, by zaradzić jego powiększaniu. Próchnica zębów może bowiem mieć negatywne skutki nie tylko dla młodej mamy, lecz także dla dziecka. Uszkodzone zęby i dziąsła ułatwiają przedostanie się bakterii do krwioobiegu i mogą powodować zakażenie oraz być przyczyną licznych powikłań.  – Próchnica zębów u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu  ostrzega dr Hanna Sobota– Stomatolog poinformowany o stanie pacjentki dobierze leczenie tak, by było ono bezpieczne i pozwoliło jak najszybciej zmniejszyć zagrożenie dodaje.

Poza próchnicą związaną ze sposobem odżywania, kobiety w ciąży narażone są także na choroby będące skutkiem zmian hormonalnych. Zwiększa się w tym czasie poziom progesteronu w organizmie, a wraz nim pojawić się mogą obrzmienia, zaczerwienienia i przekrwienie dziąseł. Większa ilość estrogenu powoduje zaś osłabienie błony śluzowej. Przyszłe mamy mogę więc cierpieć na zapalenie dziąseł, parodontozę czy tzw. ziarniniaki ciężarnych. Zmiany te jednak zazwyczaj samoistnie ustępują po urodzeniu dziecka.

***********

SOBOTA House of Dentistry to prywatna klinika prowadzona przez doświadczoną lekarz stomatolog, Hannę Sobotę. Dentystka ukończyła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu w 1987 roku. Od roku 1989 pracuje we własnym, prywatnym gabinecie. Jej szczególne zainteresowania to stomatologia estetyczna, protetyka i leczenie kanałowe zębów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego i  Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej. Klinika mieści się w Poznaniu przy ul. Iwaszkiewicza 3, posiada w swojej ofercie cały wachlarz usług stomatologicznych: zabiegi profilaktyczne, licówki, leczenie zębów i dziąseł, leczenie kanałowe, a także implanty i protetyka, leczenie bruksizmu i choroby okluzyjnej. Klinika dba o bezpieczeństwo zabiegów, nowoczesne wyposażenie, ale także o ekologię w prowadzonej działalności.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej:
 http://www.sobotadent.pl