Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Polacy borykają się z problemami jamy ustnej, ale je bagatelizują

shutterstock_90676261 ikwpProblem krwawienia dziąseł w ciągu ostatnich 3 miesięcy zadeklarowało 41% respondentów, zaś obrzęk dziąseł prawie co piąty badany. Ponadto prawie 20% osób borykających się z problemem krwawiących dziąseł lub ich obrzękiem nie podjęło żadnych kroków, aby zaradzić tym dolegliwościom. Takie wnioski płyną z badania [1] zrealizowanego na zlecenie firmy Johnson & Johnson – właściciela marki Listerine® Professional Gum Therapy.

Jakie problemy jamy ustnej dotykają Polaków?

Jak wynika z raportu agencji badawczej Zymetria, do najczęstszych problemów jamy ustnej należą: kamień/osad nazębny (51%), nadwrażliwość zębów (48%), ból zęba (46%) i krwawienie dziąseł (41%). Co ciekawe według badania to kobiety znacznie częściej cierpią na dolegliwości jamy ustnej. W przypadku kamienia czy osadu nazębnego – ten problem zadeklarowało 57% kobiet, w porównaniu do 45% mężczyzn. Sytuacja wygląda podobnie przy krwawieniu dziąseł – w ciągu ostatnich 3. miesięcy problem ten dotyczył 45% kobiet i 35% badanych mężczyzn.

Najbardziej dokuczliwe problemy 

Prawie co trzeci badany, jako najbardziej dokuczliwą dolegliwość wskazał ból zęba (30%). Blisko, co piąta osoba wskazała na nadwrażliwość zębów (19%), a 17% ankietowanych za najbardziej uciążliwy problem jamy ustnej uznało nieświeży oddech. Krwawienie dziąseł i ich obrzęk są traktowane przez Polaków jako umiarkowanie kłopotliwa dolegliwość, w wyniku czego wiele osób bagatelizuje ten problem i nie wykazuje niewysokiej skłonności do jego rozwiązania.

glownekonf_500061663

Co bagatelizujemy?

Prawie co piąta osoba, borykająca się z problemem krwawiących dziąseł lub ich obrzękiem nie podjęła żadnych kroków, aby zaradzić tym dolegliwościom. Ponadto, co 10. badany (11%) deklaruje, że nie ma zamiaru zająć się tym problemem. Podobnie jest z obrzękiem dziąseł – 18% osób z tą dolegliwością zbagatelizowała problem i nie podjęła na chwilę obecną żadnych działań, a 13% nie zamierza w ogóle nic z tym problemem robić. Polakom wydaje się, że krwawienie dziąseł podczas szczotkowania to stan przejściowy lub normalna rzecz wynikająca np. ze zbyt twardej szczoteczki. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że może być to początek stanu zapalnego dziąseł, któremu towarzyszy obrzęk, ból lub infekcja tkanek otaczających ząb. A nieleczone zapalenie dziąseł może spowodować dalsze, nieodwracalne już procesy, takie jak powstanie kieszonek przyzębnych, ruchomość zębów, ubytek kości, a w konsekwencji nawet utratę uzębienia.

Jak radzić sobie z dolegliwościami dziąseł?

Bagatelizowanie problemu może mieć poważne konsekwencje, a wystarczy prosta czynność, która pomoże w rozwiązaniu problemu krwawiących dziąseł. Dzięki płukaniu jamy ustnej mamy pewność, że dbamy o nasze dziąsła bezpiecznie i efektywnie.

Newseria.pl