Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Połączenie argininy i węglanu wapnia w paście – skuteczne w nadwrażliwości zębów

1 410x245Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów mają do dyspozycji szereg produktów pomagających im zwalczać objawy tej przypadłości. Większość z nich nie gwarantuje jednak natychmiastowej i trwałej ulgi w nadwrażliwości, tak jak czyni to pasta elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ – nowy produkt linii elmex®. Zawarta w produkcie receptura PRO-ARGIN® to potwierdzone klinicznie rozwiązanie cechujące się wysoką skutecznością w zwalczaniu bólu, docenione przez stomatologów na świecie.

Technologia PRO-ARGIN® – specyfikacja

Receptura PRO-ARGIN® to najnowsze osiągnięcie naukowe elmex® w dziedzinie higieny jamy ustnej. Substancje zawarte w paście to: arginina (8%), węglan wapnia, monofluorofosforan sodu (1450 ppm). Pasta elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ zapewnia natychmiastową ulgę w nadwrażliwości zębów, pojmowanej jako krótki, ostry ból, który nie wiąże się z inną wadą stomatologiczną lub chorobą, wynikający z odsłoniętej zębiny przy ekspozycji na bodźce – zazwyczaj termiczne, dotykowe, osmotyczne lub chemiczne.

Okluzja odsłoniętych kanalików zębinowych i zablokowanie mechanizmu powstawania nadwrażliwości (vide teoria hydrodynamiczna) leży u podstawy działania nowego produktu, który daje największe szanse na natychmiastowe i trwałe łagodzenia nadwrażliwości zębiny.

Technologia PRO-ARGIN® – jak działa

Działanie tej technologii oparte jest na połączeniu 3 składników:
Arginina – aminokwas występujący naturalnie w ludzkim ciele, ma ładunek dodatni przy pH na poziomie 6,5-7,5
Wodorowęglan – działający jako roztwór buforowy
Węglan wapnia – stanowiący źródło wapnia.

Mechanizm działania

Badania wskazują, że doładowana dodatnio arginina przyciągana jest do ujemnie naładowanej zębiny. W technologii PRO-ARGIN® pomaga przyciągnąć wapń i fosfor do powierzchni zębiny i odsłoniętych kanalików zębinowych. Arginina i węglan wapnia tworzą ochronną warstwę, odporną na działanie kwasów i skutecznie uszczelniającą kanaliki zębinowe. Współobecność argininy i węglanu wapnia zapewnia powstanie środowiska zasadowego, co sprzyja dodatkowemu zamykaniu kanalików zębinowych przez wapń endogenny i jony fosforu. Rezultatem tego procesu jest brak ekspozycji na bodźce powodujące ból.

Technologia PRO-ARGIN® – skuteczność potwierdzona klinicznie

Firma Colgate-Palmolive ogłosiła w czerwcu 2015 roku na łamach prestiżowego wydawnictwa Journal of Clinical Periodontology wyniki badań, które wskazywały na to, że zastosowanie pasty elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ powoduje natychmiastową ulgę w nadwrażliwości (zmniejszenie bólu o 60%). Jak również wynikło z badań, efekt znieczulenia utrzymywał się przez 6 tygodni od aplikacji pasty. Badanie przeprowadzono wśród pacjentów z zaawansowanymi chorobami przyzębia, których na początku poddano zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego (scaling) oraz oczyszczania i wygładzania powierzchni korzeni (root planing).

Szczegóły badania: 

Wyniki kliniczne zostały uzyskane przez zespół badawczy kierowany przez Eudoxie Papelassi na Uniwersytecie w Atenach (School of Dentistry, UoA) i opublikowane w Journal of Clinical Periodontology (t. 42, Wydanie I, strony 37-45). W randomizowanym, kontrolowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą wzięły udział dwie 25-osobowe grupy pacjentów z chorobami przyzębia.

Pierwsza grupa otrzymała dawkę pasty zawierającej technologię PRO-ARGIN™ (arginina 8%, węglan wapnia). Członkom grupy kontrolnej zaaplikowano dawkę profilaktycznej pasty bez fluoru. Pacjentów z pierwszej grupy, zaraz po aplikacji pasty, poddano testowi podmuchu powietrza. Intensywność bólu ocenili na skali VAS (Visual Analog Scale) jako o 60% niższą. Takiego efektu nie zaobserwowano w grupie kontrolnej (α < 0,05).

Efekt działania obu past sprawdzano w dwutygodniowych interwałach przez 6 tygodni. Grupa stosująca pastę z technologią PRO-ARGIN™ doświadczała znacznie mniejszego bólu związanego z nadwrażliwością zębów.