Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Polscy eksperci w Centrum Badawczym Instytutu Blend-a-med Oral-B w Kronberg

W Centrum Badawczym Instytutu Blend-a-med Oral-B, w Krongerg, w Niemczech, 10 – 11 lutego br. odbyło się sympozjum naukowe dotyczące nowoczesnych technologii w profilaktyce jamy ustnej oraz wymiany doświadczeń w tym temacie przygotowane dla ekspertów z wielu krajów Europy. 

 

Exterior_View_Night

Sympozjum składało się z części teoretycznej, interaktywnych warsztatów i paneli dyskusyjnych. Uczestnicy mogli także zobaczyć linie produkcyjne oraz proces kontroli jakości elektrycznych szczoteczek powstających w technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych, z 14 krajów. Polskę reprezentowali mgr Anna Szymańska oraz dr hab. n. med. Sebastian Kłosek. Uczestnicy sympozjum bardzo wysoko ocenili wartość merytoryczną i organizację sympozjum.

 

Instytut Blend-a-med Oral-B stanowi zaplecze naukowe oraz techniczne marek Blend-a-med oraz Oral-B. Instytut powołano z inicjatywy firmy Procter&Gamble, która przywiązuje ogromną wagę do rozwoju zaplecza naukowego i technicznego posiadanych technologii oraz produktów. Kluczowe centra badawcze, specjalizujące się w badaniach klinicznych oraz opracowywaniu nowatorskich technologii z zakresu higieny i profilaktyki jamy ustnej, znajdują się w Kronberg (Niemcy), Egham (Wielka Brytania) oraz w Maison (Stany Zjednoczone). Największe centrum badawczo-techniczne dla marki Oral-B położone jest w Kronberg, w Niemczech. Działania Centrum Badawczego w Kronberg skupiają się na 3 obszarach: badaniu potrzeb klientów, projektowaniu nowych technologii oraz produktów, prowadzeniu badań klinicznych, mających na celu weryfikację bezpieczeństwa i skuteczności opracowywanych rozwiązań. Dział badań i rozwoju w Krongerg zatrudnia ponad 450 ekspertów, dział produkcyjny – blisko 150. Działania Centrum koncentrują się przede wszystkim na elektrycznych szczoteczkach powstających w technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej, która przez wielu ekspertów oceniana jest jako najbardziej skuteczna w higienie jamy ustnej. Centra Badawcze Oral-B zarejestrowały blisko
1500 patentów w dziedzinie higieny jamy ustnej. Produkty linii Oral-B dostępne są na całym świecie. Oprócz własnej kadry, Instytut Blend-a-med Oral-B zrzesza ekspertów zewnętrznych z: periodontologii, stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, implantologii i ortodoncji.

 

DSCF6300  Oral B electric toothbrush Testing Oral B Elektische Zahnbürste Test

To właśnie w Centrum Badawczym Kronberg 10 – 11 lutego 2014 roku zorganizowano sympozjum dla ekspertów zewnętrznych, w którym wzięło udział ponad 50 osób, lekarzy dentystów oraz higienistek stomatologicznych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Grecji, Izraela, Polski, Rosji, Ukrainy oraz Turcji. Polskę reprezentowali mgr Anną Szymańska, wieceprezes Polskiego Towarzystwa Ergonomii Stomatologicznej, kierownik Działu Szkoleń w firmie Esdent NZOZ, oraz dr hab. n. med. Sebastian Kłosek reprezentujący Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej UM w Łodzi, p.o. kierownika zakładu, specjalista periodontologii.

 

Pierwszy dzień sympozjum poświecony był wymianie wiedzy i doświadczeń uczestników. Przedstawiciele Centrum Badawczego zaprezentowali bieżące badania prowadzone na terenie Centrum, podzieli się również pomysłami na przyszłość. Pierwsza część dnia miała charakter teoretyczny, omawiano skuteczne praktyki i technologie. Następnie przybyli goście mieli okazję zobaczyć i doświadczyć zaplecza naukowego oraz technicznego Centrum Badawczego Kronberg. Ta część spotkania miała charakter bardzo interaktywny.

 

_MG_1550– Najciekawsza dla mnie okazała się pracownia analizy dźwięków, w której poprzez analizę poziomu głośności urządzenia bada się skuteczność pracy szczoteczki elektrycznej w technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej oraz poszukuje się wad prototypów Z dużym zainteresowaniem obserwowałem także usuwanie biofilmu przez specjalnie zaprojektowane do tego roboty oraz analizę efektywności szczoteczki elektrycznej przeprowadzaną za pomocą obrazów w zwolnionym tempie – powiedział dr hab. n. med. Sebastian Kłosek.

 

– Bardzo zainteresował mnie wykład Fridusa van der Weijdena, eksperta z ACTA, który zainspirował mnie do głębszego zainteresowania się tematyką dotyczącą metod szczotkowania oraz badaniami przeprowadzonymi w tej kwestii – powiedziała mgr Anna Szymańska.

 

Pierwszego dnia odbył się także panel dyskusyjny, w trakcie którego uczestnicy spotkania mieli okazję podzielić się doświadczeniami, potrzebami oraz spostrzeżeniami, które mogłyby wpływać na pracę lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych, a przede wszystkim być wymiernymi w codziennej profilaktyce i higienie pacjentów. – Ogromną zaletą tego spotkania była możliwość rozmowy o problemach stomatologicznych w różnych krajach, wymiana wiedzy i doświadczeń. Przecież w profilaktyce i periodontologii tak dużo jest do zrobienia. Okazało się, że problemy te istnieją nie tylko w Polsce, ale są obecne we wszystkich krajach Europy – stwierdził dr hab. n. med. Sebastian Kłosek.

 

Drugi dzień sympozjum uczestnicy spędzili w fabryce w Marktheidenfelg, gdzie zobaczyli proces produkcji szczoteczek elektrycznych Oral-B oraz zapoznali się z pracą działu kontroli jakości produktów. Kontynuowano także tematy podejmowane pierwszego dnia, między innymi znaczenie kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów do higieny jamy ustnej, w tym szczoteczek elektrycznych.

 

Aufnahme aus einem Labor von Oral-B in Kronberg, aufgenomen am 16.09.2010. Foto: Frank Rumpenhorst– Z pewnością wykorzystam wiele z tego, co zobaczyłem i usłyszałem w Kronberg w swojej codziennej pracy ze studentami – powiedział dr hab. n. med. Sebastian Kłosek. Natomiast mgr Anna Szymańska stwierdziła, że – na konferencji spotkałam wiele interesujących osób, z niektórymi z nich nawiążę współpracę.

 

– Bardzo ciekawym doświadczeniem było to, że w spotkaniu wzięli udział zarówno lekarze dentyści, jak i higienistki stomatologiczne. To duża wartość, że wspólnie podejmowaliśmy tematy dotyczące profilaktyki – podkreślił dr hab. n. med. Sebastian Kłosek.

 

– Cieszymy się, że w spotkaniu w Kronberg uczestniczyli także eksperci z Polski. Mamy nadzieję, że pozwoliło ono zgłębić badania naukowe dotyczące mechanicznej kontroli biofilmu i zobaczyć proces opracowywania nowych technologii oraz produktów z perspektywy producenta. Bardzo istotna była również możliwość poszerzenia sieci kontaktów naukowych i praktycznych z kolegami z innych krajów – powiedziała lek. dent. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B w Polsce.

 

Jolanta Bylica
koordynator programów Instytutu Blend-a-med Oral-B