Dodano: 18.09.2018, Kategorie: Rozmowy
Prof. Marzena Dominiak: wiedza musi być aktualizowana
– Naszego fachu nie można wykonywać bez regularnego aktualizowania wiedzy. Nie chodzi wyłącznie o pęd za nowoczesnymi technologiami – owszem są istotne, ponieważ pozwalają leczyć skuteczniej i bezpieczniej, ale rekomendacje zmieniają się również w zakresie podstawowych procedur. Nie można zostać w tyle – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, przewodnicząca Rady Naukowej 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, który 20 września rozpocznie się w Poznaniu.
Czy można zrobić Kongres dobry „dla wszystkich”?
Prof. Marzena Dominiak: To właściwie niemożliwe jeżeli ustalimy, że mówimy o wydarzeniu, które wykład po wykładzie będzie „dla wszystkich”. Można jednak próbować przygotować taki program edukacyjny, aby każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Mam wrażenie, że nam się to udało.
Co jest największą zaletą 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej?
Prof. Marzena Dominiak: Z pewnością dobór tematów. Idea Unii Stomatologii Polskiej opiera się na współpracy towarzystw i organizacji, często specjalistycznych. Wszyscy mają doskonałe rozeznanie w swoich dziedzinach. Wiedzą, o czym się mówi w konkretnym środowisku, co zmienia się w leczeniu czy technologiach. Podczas tworzenia programu słuchaliśmy się nawzajem. Uważam to za największą wartość tego projektu. Dzięki dialogowi udało nam się stworzyć kompromis pomiędzy prezentacją tematów aktualizujących wiedzę – nazwijmy ją – podstawową, a wykładami i warsztatami, które skierowane są do specjalistów.
Na przykład?
Prof. Marzena Dominiak: Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak postępować w przypadku leczenia kobiet w ciąży, jak racjonalnie stosować antybiotyki, potrafić wstępnie rozpoznać nowotwory jamy ustnej, czy leczyć zęby mleczne. To wiedza, którą każdy nabył w przeszłości w różnym stopniu, ale przecież stomatologia nie stoi w miejscu. Te procedury zmieniają się, trzeba to wiedzieć, dla bezpieczeństwa pacjentów i własnego. Z drugiej strony, mamy wiele specjalistycznych dylematów. Mają je implantolodzy, chirurdzy, endodonci. Augumentacja, czynniki ryzyka, diagnostyka, umiejętne wykorzystanie cyfrowych rozwiązań, wiele innych.
Kongres Unii Stomatologii Polskiej tworzą ludzie pełni pasji i doskonale zorientowani w najnowszych trendach w leczeniu. Oni są gwarantem poziomu tego wydarzenia.
Kto zatem powinien skorzystać z opcji last minute i zarejestrować się na Kongres?
Prof. Marzena Dominiak: Każdy, kto rozumie istotę naszego zawodu. Tego fachu nie można wykonywać bez regularnego aktualizowania wiedzy. Nie chodzi wyłącznie o pęd za nowoczesnymi technologiami – owszem są istotne, ponieważ pozwalają leczyć skuteczniej i bezpieczniej, ale rekomendacje zmieniają się również w zakresie podstawowych procedur. Nie można zostać w tyle. To samo dotyczy również higienistek i asystentek dlatego w ramach Kongresu odbędzie się III Ogólnopolski Zjazd Higienistek i Asystentek.
Pamiętajmy, że Kongres towarzyszy wystawie produktów stomatologicznych CEDE. Dla mnie to wyjątkowe połączenie, dowód na integrację biznesu z nauką. Trzeba na to spojrzeć również pod kątem ekonomii. Skoro już opuszczamy na chwilę praktykę i pacjentów, to wykorzystajmy ten czas jak najlepiej. Skonfrontujmy wiedzę zdobytą na wykładzie z ofertą producentów i dystrybutorów, poświęćmy chwilę na testy, porównanie.
I znajdźmy czas na odwiedzenie stoiska Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Prof. Marzena Dominiak: O, tak! Na naszym stoisku również będziemy serwować wiedzę. Warto zapoznać się z agendą bezpłatnych konsultacji ekspertów PTS. Można przyjść, poradzić się, porozmawiać o trudnym przypadku, upewnić się, że postępujemy dobrze. Na gości będą czekać specjaliści z różnych dziedzin stomatologii. Podczas konsultacji nie będzie złych pytań. Do zobaczenia w Poznaniu.