Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Przebarwienie zęba po leczeniu kanałowym – jak je zlikwidować?

ikona wpisu sobotaLeczenie kanałowe, choć często jest najlepszym rozwiązaniem, może spowodować, że poddany mu ząb z czasem ściemnieje. Problem z tzw. siniejącym zębem może okazać się naprawdę uciążliwy –szczególnie, gdy dotyczy zębów przednich. Tego typu przebarwienie można jednak zniwelować. Dentysta może zaproponować wewnętrzne wybielanie zęba, zastosowanie licówki lub wykonanie korony protetycznej. Na czym polegają te metody i która z nich jest najkorzystniejsza?

Do przebarwienia dochodzi zwykle po jakimś czasie od przeprowadzenia leczenia – ząb przybiera wtedy specyficzny sinawy odcień. Dlaczego tak się dzieje? Są dwie przyczyny: krwawienie wewnętrzne miazgi zębowej po jej urazie lub negatywny wpływ środków używanych do leczenia kanałowego. Przebarwianie najbardziej kłopotliwe staje się wtedy, gdy dotyka zębów widocznych podczas uśmiechu – rodzi to problem natury estetycznej.

Istnieje na szczęście kilka sposobów na jego rozwiązanie, na przykład wybielenie chorego zęba. Zabieg wybielania w tym przypadku nie jest jednak podobny do tego stosowanego na szkliwo, gdyż przeprowadzany jest od wewnątrz. – W przypadku martwego po leczeniu kanałowym zęba przebarwiona jest zębina, więc to ona powinna zostać wybielona – mówi dr Hanna Sobota z kliniki dentystycznej SOBOTA House of Dentistry w Poznaniu. – Wybielając zęby zewnętrznie, działamy tylko na szkliwo, co nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – dodaje specjalistka. Przed wykonaniem zabiegu wybielającego należy upewnić się, czy leczenie kanałowe zostało wykonane prawidłowo i w razie potrzeby powtórzyć je. W przygotowanym zębie umieszczony zostaje środek wybielający. Opatrunek wymienia się co 3-4 dni do czasu uzyskania pożądanego efektu. Gdy ząb osiągnie już pożądany kolor, opatrunek zastępuje się wypełnieniem stałym.

Kolejnym z popularnych sposobów likwidacji przebarwień po leczeniu kanałowym jest założenie licówki. Jest to cienka, kompozytowa lub porcelanowa łuska, która może poprawić zarówno kolor, jak i kształt zęba. Licówka przyklejana jest do zewnętrznej powierzchni zęba. Stomatolog umieszczając ją, najpierw zdejmuje tkanki z powierzchni zęba, robi wycisk zębów do laboratorium, a następnie przykleja gotową licówkę do powierzchni zęba. Taki zabieg jest przede wszystkim polecany w wypadku stosunkowo niewielkiej zmiany koloru. – Aby ceramiczne licówki wyglądały naturalnie, powinny być wykonane z cienkiej warstwy materiału. Sprawia to, że są półprzezroczyste i nie maskują w stu procentach wszystkich przebarwień. Aby zmienić kolor bardzo ciemnych zębów, trzeba odrobinę bardziej oszlifować ząb – ocenia dr Hanna Sobota.

Ostatnim – nieco droższym – sposobem jest wykonanie sztyftu oraz korony protetycznej. Takie rozwiązanie likwiduje problem przebarwienia, ale także wzmacnia ząb i zmniejsza ryzyko jegozłamania. Dzięki dobraniu odpowiedniego odcienia korony, jest ona nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Problem w tym wypadku może stanowić stosunkowo wysoka cena zabiegu.
Mimo wysokiej ceny założenie korony protetycznej jest najkorzystniejszą metodą wybielana w przypadku zębów bardzo zniszczonych i wielokrotnie plombowanych. Nie tylko zapewni estetyczny wygląd martwego zęba, ale też sprawi, że będzie on mocniejszy – stwierdza dr Hanna Sobota.

Przebarwienia po leczeniu kanałowym z czasem narastają, dlatego też warto wybrać się do dentysty, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki problemu. Zastosowanie odpowiedniej metody jego likwidacji pozwoli nam cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem przez długi czas.

***********

SOBOTA House of Dentistry to prywatna klinika prowadzona przez doświadczoną lekarz stomatolog, Hannę Sobotę. Dentystka ukończyła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu w 1987 roku. Od roku 1989 pracuje we własnym, prywatnym gabinecie. Jej szczególne zainteresowania to stomatologia estetyczna, protetyka i leczenie kanałowe zębów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Jest także konsultantem portalu dentystycznego dentonet.pl. Klinika mieści się w Poznaniu przy ul. Iwaszkiewicza 3, posiada w swojej ofercie cały wachlarz usług stomatologicznych: zabiegi profilaktyczne, licówki, leczenie zębów i dziąseł, leczenie kanałowe, a także implanty i protetyka, leczenie bruksizmu i choroby okluzyjnej. Klinika dba o bezpieczeństwo zabiegów, nowoczesne wyposażenie, ale także o ekologię w prowadzonej działalności.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej:
http://www.sobotadent.pl