Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Przewodnik po szczoteczkach sonicznych: jak technologia soniczna rewolucjonizuje codzienną higienę jamy ustnej

Szczoteczki soniczne, choć pojawiły się na rynku konsumenckim już pod koniec ubiegłego wieku, to największą popularnością cieszyły się dopiero w ostatnich latach. Czym technologia soniczna przekonała do siebie miliony ludzi na całym świecie? Jaka jest historia powstania szczoteczki sonicznej? Życzymy owocnej lektury!

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone do higieny jamy ustnej. Choć należy do grupy szczoteczek elektrycznych, to wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych, o której przeczytasz poniżej. Urządzenie posiada końcówkę wymienną
o podłużnym kształcie, która może objąć nawet dwa zęby jednocześnie. Szczoteczki soniczne wyposażone są w kilka trybów pracy oraz końcówki o różnym przeznaczeniu. Dzięki temu każda osoba może wybrać opcję czyszczenia zębów odpowiednią dla siebie. Najwyższa prędkość, jaką osiągają, to 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy. Warto wspomnieć także o funkcjach, które zwiększają komfort użytkowania szczoteczki sonicznej. To chociażby timery, które odmierzają czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów, wskaźnik zużycia włosia, sygnalizujący konieczność wymiany końcówki na nową, a także czujnik siły nacisku, dzięki któremu wiemy, kiedy przyciskamy główkę czyszczącą zbyt mocno do powierzchni zębów. Najpopularniejsze i najlepsze marki szczoteczek sonicznych to m.in. Smilesonic, Philips Sonicare, Seysso czy Oclean. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnych modeli to warto odwiedzić – szczoteczka soniczna ranking.

Historia powstania szczoteczki sonicznej

Aby przedstawić historię szczoteczki sonicznej, należy zacząć od tego, jak powstała szczoteczka elektryczna. W 1939 roku stworzył ją szwajcarski doktor Philippe Guy-Woog. Urządzenie miało ograniczone możliwości, gdyż przeznaczone było dla osób posiadających mniejszą sprawność ruchową oraz dla użytkowników aparatów ortodontycznych. Wkrótce zyskało spore zaufanie w oczach ekspertów i konsumentów, czego efektem był debiut na rynku amerykańskim w 1959 roku.

Szczoteczka soniczna została wynaleziona w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka, choć produkt ten dopiero od niedawna jest bestsellerem na rynku przyrządów przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Pierwsze szczoteczki soniczne pojawiły się
w masowej sprzedaży na początku lat 90. Pierwotnie można było kupić je wyłącznie
w Stanach Zjednoczonych, jednak szybko przekonali się o nich ludzie na całym świecie.

Na czym polega technologia soniczna?

Określenie „soniczna” nawiązuje do drgań i fal dźwiękowych, które emitowane są przez akumulator urządzenia, a następnie przenoszone na głowice szczoteczki. To właśnie one odpowiedzialne są za skuteczne rozbijanie płytki nazębnej. Proces ten możemy nazwać kawitacją. Polega on na tym, że fale rozchodzące się w jamie ustnej tworzą mikrobąbelki (jako efekt mieszania się śliny, wody i pasty do zębów), które skutecznie i zarazem w pełni bezpiecznie usuwają płytkę nazębną. Fale dźwiękowe w szczoteczkach sonicznych wyróżniają się wysoką częstotliwością i właśnie dzięki niej docierają na odległość nawet kilku milimetrów od zakończenia włosia. Oznacza to możliwość precyzyjnego oczyszczania nawet trudno dostępnych miejsc bez uszkodzenia szkliwa zębowego.

Zalety szczoteczki sonicznej

Regularne stosowanie szczoteczki sonicznej z pewnością przyniesie wiele korzyści dla jamy ustnej. Zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po to urządzenie? Mamy nadzieję, że pomożemy Ci w podjęciu decyzji, przedstawiając zalety szczoteczki sonicznej:

 • rozjaśnianie zębów
 • odświeżanie oddechu
 • poprawa zdrowia zębów
 • skuteczne usuwanie płytki nazębnej
 • bardzo szybka i zarazem bezpieczna praca
 • zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego
 • poprawa kondycji dziąseł poprzez ich delikatny masaż
 • nawet do dwóch miesięcy pracy bez konieczności ładowania
 • możliwość wyboru jednego z kilku trybów pracy o różnym przeznaczeniu
 • możliwość wyboru jednej z końcówek wymiennych o różnym przeznaczeniu
 • zapobieganie dolegliwościom jamy ustnej, np. paradontozie czy próchnicy
 • obecność funkcji zapewniających komfort użytkowania szczoteczki, np. timerów, wszelkiego rodzaju wskaźników i czujników.

Materiał sponsorowany