Dodano: 14.10.2020, Kategorie: Porady i ciekawostki, Stomatologia
Rak podniebienia – przyczyny, objawy, leczenie
Specjalistyczne określenie: nowotwór jamy ustnej nie ogranicza się wyłącznie do okolic i wnętrza ust. Obejmuje również zmiany nowotworowe na wargach, nosie, oczodołach, krtani i skórze głowy. Jedną z pierwszych osób, które rozpoznają podejrzaną zmianę, jest lekarz stomatolog podczas standardowej wizyty w klinice. W dalszej części artykułu znajdziecie Państwo informacje o przyczynach, objawach i metodach leczenia raka podniebienia. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock
Spis treści:
- Czym jest nowotwór?
- Najczęstsze przyczyny raka jamy ustnej
- Objawy raka podniebienia
- Diagnoza, leczenie i profilaktyka
Czym jest nowotwór?
Nowotwór to patologiczna tkanka, która ulega nadmiernemu wzrostowi, wbrew mechanizmom fizjologicznym organizmu.
Każda tkanka w naszym organizmie przechodzi naturalny, zrównoważony proces narodzin i umierania. Nowe komórki dzielą się i zastępują obumierające.
U zdrowej osoby zjawisko mnożenia i obumierania komórek jest ściśle kontrolowane.
W organizmie osoby chorej, komórki nowotworowe wymykają się naturalnej ewolucji, namnażają się w sposób pozbawiony kontroli, zmieniają i łączą w twory o charakterze guzów. Guzy upośledzają prawidłową pracę organów, uniemożliwiają dostarczanie cennych substancji odżywczych i w efekcie doprowadzają do uszkodzenia narządu.
Układ odpornościowy zdrowej, silnej osoby radzi sobie z łatwością ze zniszczeniem zmutowanych, anormalnych komórek, lecz czasami system obronny zawodzi i dochodzi do powstania zmian nowotworowych. Guzy nowotworowe czasami mają tendencję do wzrostu, naciekania na sąsiadujące narządy i przerzutów na inne organy.
Zmiany nowotworowe mogą występować w każdej części ludzkiego ciała i przybierać postać guza, nacieku, owrzodzenia.
Nowotwory dzielimy na łagodne i o charakterze złośliwym.
Nowotwór łagodny rośnie powoli, nie nacieka na inne narządy i nie ma skłonności do przerzutów. Najczęściej otoczony jest torebką łącznotkankową, która separuje guz od innych tkanek i jednocześnie umożliwia dokładne usunięcie.
Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z obecności nowotworu łagodnego, jeśli tylko swoją wielkością nie upośledza pracy narządów.
Nowotwór złośliwy charakteryzuje się nieregularną formą i brakiem torebki łącznotkankowej. Może składać się z kilku mniejszych zmian. Cechą dominującą jest szybki i gwałtowny wzrost. Rak złośliwy może przybrać formę wrzodzejącej rany czy nacieku. Może dawać przerzuty na inne, nawet odległe narządy: mózg czy kości.
Najczęstsze przyczyny raka jamy ustnej
Palenie (papierosów i fajki) i żucie tytoniu
- Nadużywanie alkoholu
- Przewlekłe niedobory witamin (A, B i C) i minerałów
- Przewlekłe stany zapalne spowodowane np. niedopasowaniem protezy dentystycznej, przygryzaniem tkanki wewnątrz ust, masywnych wad zgryzu, braku zębów trzonowych
- Przewlekłe stany zapalne wywołanie zaniedbaniami higienicznymi w obrębie jamy ustnej
- Zmiany przednowotworowe: kiłowe zapalenie warg, Zespół Plummera-Vinsona, leukoplakia, erytroplakia, dermatozy czy zmiana barwnikowa
- Zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV
- Drastyczne obniżenie sprawności układu immunologicznego, spowodowane innymi chorobami, przeszczepami narządów
- Obciążenie genetyczne
Objawy raka podniebienia
Początkowe objawy raka jamy ustnej mogą być mało widoczne i nie wzbudzać niepokoju. Pacjenci przypuszczają, że mają do czynienia z aftą, drobnym stanem zapalnym czy krostką. Próbują pokonać zmianę płynami do płukania jamy ustnej, żelami czy preparatami aptecznymi, lecz aplikacja nie przynosi oczekiwanego skutku.
Przedłużająca się infekcja w jamie ustnej lub okolicy, gdy trwa dłużej niż dwa tygodnie, powinna wzbudzić niepokój i sprowokować do wizyty u lekarza.
Pacjenci zgłaszają się po poradę w przypadku, gdy wyczują guza, zgrubienie, owrzodzenie lub zapalenie, które nie chce się zagoić. Zmiana może w niektórych przypadkach powodować ból, lecz nie jest reguła. Pierwsze objawy nowotworowe mogą przebiegać w sposób bezbolesny.
Pacjenci skarżą się na trudności w przełykaniu, poruszaniu językiem, nieprzyjemny zapach z ust, szczękościsk, powiększenie węzłów chłonnych.
Diagnoza, leczenie i profilaktyka
Podstawą do postawienia diagnozy jest szczegółowe badanie wycinka zmiany. Dodatkowymi badaniami, koniecznymi do ustalenia stanu zaawansowania choroby są: USG szyi, pantomogram, tomografia komputerowa. W celu wykrycia potencjalnych przerzutów zleca się wykonanie badań: zdjęcie RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.
Leczenie nowotworu na początkowym etapie polega przeważnie na wycięciu chirurgicznym zmiany. Ubytek zastępowany jest sąsiednimi tkankami.
W przypadku bardziej zaawansowanej zmiany, chirurg dokonuje większej ingerencji, co może wiązać się z koniecznością rekonstrukcji.
Jeśli zmiana nowotworowa rozszerzyła się i objęła węzły chłonne, konieczne jest ich usunięcie po stronie wystąpienia zmiany.
Leczenie radioterapią wprowadza się po uzyskaniu wyników badań histopatologicznych z wycinku guza i węzłów chłonnych.
Chemioterapia z naświetlaniem jest zalecana pacjentom, u których rak przekroczył barierę węzłów chłonnych i dokonał przerzutów do innych narządów.
Profilaktyka
Podstawową prewencją przy tym rodzaju nowotworu jest rzucenie palenia, ograniczenia spożycia mocnego alkoholu, zaprzestanie drażnienia śluzówki wnętrza jamy ustnej (dobrze dobrany aparat protetyczny) i właściwa higiena jamy ustnej.