Dodano: 03.07.2021, Kategorie: Pacjent
Równe zęby, prawidłowy zgryz – o tym marzy blisko jedna czwarta Polaków
Kraków, 28 czerwca 2021 – Piękne, równe zęby niczym u hollywoodzkiej gwiazdy – przede wszystkim tak wiele osób kojarzy efekt leczenia ortodontycznego. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla SE+ Studia Stomatologii Estetycznej, krzywe zęby oraz nieprawidłowy zgryz to wady, które znaczna część Polaków chciałaby poprawić w swojej jamie ustnej. Oprócz ładnego uśmiechu, równe zęby i dobry zgryz to również element dbania o zdrowie. Zbyt ściśnięte uzębienie, ocierające się o siebie w nienaturalny sposób podczas żucia, skutkuje częściej pojawiającymi się ubytkami.
W badaniu przeprowadzonym dla SE+ Studia Stomatologii Estetycznej, na pytanie o działania, które mogłyby poprawić stan jamy ustnej, niemal 29% wskazało założenie aparatu ortodontycznego. Blisko jedna czwarta (22%) Polaków stwierdza, że mankamentem, który chcieliby poprawić w swojej jamie ustnej są krzywe zęby. Odsetek ten rośnie wśród młodszych osób – pośród millenialsów oraz generacji Z wynosi ponad 31%. Wada zgryzu to natomiast problem, z którym chciałoby się zmierzyć 14% wszystkich badanych oraz 17% millenialsów i popularnych „zetek”.
Najczęściej leczenie ortodontyczne przeprowadza się u nastolatków. Nie oznacza to jednak, że poprawa zgryzu i „wyprostowanie” zębów nie jest możliwe u osób w pełni dorosłych. Takie leczenie może jednak zająć nieco dłużej.
– Dla wielu osób pandemia okazała się czynnikiem, który powstrzymywał przed wizytą u stomatologa. Tymczasem leczenie ortodontyczne to stosunkowo długi proces, więc warto rozpocząć go jak najszybciej, żeby też jak najszybciej cieszyć się jego efektami. Z drugiej strony, leczenie powinno mieć swoją ciągłość, więc przerwanie go może skutkować koniecznością rozpoczęcia go od początku. Do wizyt u stomatologa, pomimo trwającej pandemii, może zachęcać fakt, że w gabinetach zawsze przestrzegane były najwyższe standardy higieny. Teraz zostały dodatkowo wzmocnione – stwierdza dr n. med. Barbara Książkiewicz, kierownik kliniczny i naukowy w SE+ Studiu Stomatologii Estetycznej, specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej.
Elementy leczenia ortodontycznego
Z jakich elementów składa się leczenie ortodontyczne? Najważniejsze informacje znajdziemy w zestawieniu od SE+ Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie.
1. Zaczynamy od konsultacji
Pierwszym krokiem do poprawy zgryzu i wyprostowania zębów jest wizyta konsultacyjna. Udają się na nią zarówno pacjenci z własnej inicjatywy, jak i skierowani przez innych ekspertów, na przykład logopedów. Zwykle wizyta zaczyna się od krótkiego wywiadu z pacjentem. Następnie przeprowadzane są badania, między innymi stan stawów żuchwowych, symetria twarzy, praca języka. Ortodonta zleca również badanie RTG, aby móc dokładnie określić obecne ustawienie zębów w kości.
2. Aby osiągnąć cel, potrzeby jest plan
Na kilka dni po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, ortodonta prezentuje pacjentowi szczegółowy plan leczenia, określający przybliżone daty poszczególnych etapów wraz z kosztorysem. Plan jest dostosowany do potrzeb danego pacjenta. Istnieje wiele rodzajów wad zgryzu oraz ich źródeł – od genetycznych aż po środowiskowe, a zatem takie, które pojawiły się w trakcie życia człowieka – najczęściej w pierwszych miesiącach czy latach życia. Rodzajów zniekształceń oraz ich przyczyn jest bardzo wiele, stąd konieczne jest indywidualne podejście.
3. Leczenie dentystyczne
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego powinniśmy mieć w pełni zdrowe zęby. Właśnie dlatego potrzebna jest wizyta lub kilka wizyt u dentysty w celu wyleczenia wszelkich ubytków. Jeszcze przed założeniem aparatu, zaleca się również wykonanie profesjonalnych zabiegów higienizacji, wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu mamy pewność, że zęby są w pełni oczyszczone.
4. Założenie aparatu
Zgodnie z planem leczenia, kiedy zlikwidowano już wszystkie ewentualne ubytki, zakładany jest aparat na zęby. Tak zwane zamki ortodontyczne są mocowane do zębów przy pomocy specjalnego kleju. Następnie dobierany jest odpowiedni łuk leczniczy, który przypomina cienki drut. Zęby są następnie dodatkowo czyszczone i fluoryzowane, aby mieć pewność, że nie znajdują się nich zanieczyszczenia, w tym kamień, które mogłyby powodować pojawienie się próchnicy.
Ortodonta udziela też instruktażu, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Zęby oraz aparat należy bardzo regularnie czyścić, po każdym posiłku. Stosuje się do tego specjalne szczoteczki międzyzębowe. Płyny do płukania jamy ustnej czy nici dentystyczne, zalecane wszystkim osobom, stają się niezbędnymi elementami dbania o higienę dla tych, którzy noszą aparat.
5. Wizyty kontrolne
Odbywają się co 4 do 7 tygodni. Trwają krótko – zwykle od 10 do 30 minut. W ich trakcie ortodonta kontroluje stan uzębienia oraz – w razie potrzeby – dostosowuje aparat do zmieniającego się uzębienia.
6. Zdjęcie aparatu
To przedostatni etap leczenia ortodontycznego. Zdejmowanie aparatu zajmuje do kilkudziesięciu minut. Demontowane są jego poszczególne elementy, a następnie lekarz wykonuje zabiegi higienizacyjne, aby dokładnie usunąć resztki kleju ze szkliwa. Stosuje się tu zabieg piaskowania i skalingu.
Jeśli chodzi o ilość czasu, jaką należy nosić aparat na zębach, jest to uzależnione od rodzaju leczenia. Jest to zwykle od kilkunastu miesięcy do około trzech lat.
7. Retencja, czyli utrwalenie efektów
Samo leczenie za pomocą aparatu to nie wszystko. Aby pozytywny efekt noszenia aparatu przez miesiące, a nawet lata był trwały, potrzebne są dodatkowe środki. Często ortodonci zalecają zakładanie przez jakiś czas na noc specjalnej płytki na zęby, która przypomina niestały aparat na zęby. Inną możliwością są tak zwane retainery. Przypominają one drut, a zatem również nieco aparat na zęby – jest i zakładany na wewnętrzną stronę zębów.
***
SE+ Studio Stomatologii Estetycznej to nowoczesna klinika dentystyczna mieszcząca się w secesyjnej kamienicy przy ulicy Batorego 6 w Krakowie, jedna z najdłużej działających klinik stomatologicznych specjalizujących się w stomatologii estetycznej w Krakowie. Bazuje na ponad 50-letniej tradycji rodzinnej. Oprócz tysięcy standardowych zabiegów stomatologicznych lekarze specjaliści wykonują nowoczesne, a nie zawsze dostępne w innych gabinetach stomatologicznych w Krakowie, ponadstandardowe i rzadkie zabiegi w znieczuleniu ogólnym, np. przeszczepy kości własnej, wprowadzanie implantów zygomatycznych, czy transpozycja nerwu zębodołowego dolnego – umożliwiające leczenie przy całkowitym zaniku kości. Ciągle doskonalimy nasze metody leczenia i wdrażamy nowe, często niedostępne jeszcze w Polsce, jak m.in chirurgia endoskopowa w implantologii czy leczeniu zatok.