Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Skaling – skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Palenie papierosów, picie czerwonego wina, kawa, herbata oraz inne barwiące pokarmy mają wyraźny wpływ na wygląd naszych zębów. Powodują zmianę ich koloru, żółknięcie i szarzenie. A przecież każdy z nas chciałby móc poszczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem. Jak zadbać o zęby? Czemu usuwanie kamienia nazębnego jest ważne? Odpowiedzi znajdą Państwo w dalszej części artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Co to jest kamień nazębny i jak powstaje?

Niestety, codzienna staranna higiena jamy zębowej nie wystarczy, by zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Na proces powstawania ma bowiem głównie wpływ to, co jemy i pijemy. Drobne pozostałości po posiłkach osadzają się w postaci cienkiej warstwy na szkliwie zęba, a następnie mineralizują i twardnieją tworząc twardy, biały lub żółty osad zwany kamieniem nazębnym. W skład osadu kamiennego wchodzą bakterie próchnicy i węglowodany będące znakomitym środowiskiem dla bakterii. Jeśli istnieje wątpliwość czy jasny osad w szczelinach zębów to na pewno kamień nazębny, należy spróbować usunąć go szczoteczką lub nitką dentystyczną. Jeśli się to nie uda, to możemy mieć pewność, że konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Regularne i staranne usuwanie osadu przez wykwalifikowany zespół stomatologiczny pozwoli zapobiegnąć próchnicy, osuwaniu się zębów, wypadaniu i paradontozie. Ponadto dzięki zastosowaniu dodatkowych czynności, takich jak lakierowanie i piaskowanie, zabezpiecza się płytkę korony zęba na dłużej.

Usuwanie kamienia nazębnego powinno odbywać się dwa razy w roku, a w przypadku osób palących papierosy, nawet częściej.

Jakie są rodzaje usuwania kamienia nazębnego?

Rozróżniamy dwie metody skalingu:

  • naddziąsłowy, wykonywany praktycznie u wszystkich pacjentów zgłaszających się do gabinetu stomatologicznego, a polegający na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni płytki zębowej. Zabieg wykonuje się przeważnie za pomocą skalera ultradźwiękowego, którego głowice chłodzone są wodą. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, o ile stosuje się niską i średnią moc ultradźwięków, by nie uszkodzić zębiny.
  • poddziąsłowy, który polega na usunięciu osad z kieszonek pod dziąsłami. Do przeprowadzenia skalingu poddziąsłowego również używa się skalera ultradźwiękowego, którego głowica chłodzona jest wodą. Aby dostać się do kieszonek przy dziąsłach i czasami do szyjek czy nawet korzeni wykorzystuje się specjalnie wygięte końcówki. Zabieg skalingu poddziąsłowego jest całkowicie bezpieczny dla tkanek zęba.

Metody skalingu

Istnieje obecnie na rynku usług stomatologicznych kilka rodzajów skalingu. Do najbardziej popularnych należy:

  • skaling tradycyjny – polegający głównie na metodzie manualnej przy użyciu ręcznego skalera i dłutka, ale rzadko się z niej korzysta, gdyż jest niedokładna i czasochłonna
  • skaling chemiczny – polegający na rozpuszczeniu osadu kamiennego bezpiecznym dla pacjenta związkiem chemicznym i wypłukaniem go potem wodą
  • skaling mechaniczny – przy użyciu specjalistycznej frezarki do zębów, która odłamuje kawałki kamienia
  • skaling laserowy – usuwanie kamienia przy pomocy lasera
  • skaling dżwiękowy – polega na wykorzystaniu fal radiowych do usunięcia kamienia nazębnego
  • skaling ultradźwiękowy – najbardziej rozpowszechniona metoda polegająca na użyciu głowicy z ultradźwiękami chłodzonej wodą.

Zalecenia po zabiegu skalingu

Po wykonanym zabiegu skalingu przed pewien czas można odczuwać dyskomfort i nadwrażliwość zębów na temperaturę, ale uczucie to powinno szybko zniknąć.

W celu poszerzenia spektrum działania, można poprosić o wykonanie zabiegu piaskowania, który przywróci jasny kolor zębom oraz polerowania i lakierowania, które polega na pokryciu płytki zęba fluorem. Pozwoli to na zabezpieczenie płytki nazębnej i uniemożliwi na szybkie osadzenie się ponownie kamienia nazębnego.

Przeciwwskazania do wykonania usuwania kamienia nazębnego

Podczas usuwania kamienia nazębnego do organizmu i krwioobiegu może przedostać się duża ilość bakterii pochodzących z osadu nazębnego. Kobiety w ciąży, osoby z poważnymi chorobami serca oraz zmagające się z innymi przypadłościami, powinny poinformować lekarza o swojej sytuacji, gdyż może zaistnieć konieczność odstąpienia od wykorzystania skalera ultradźwiękowego na rzecz procedur manualnych.

Cena usuwania kamienia nazębnego

Średni koszt usunięcia kamienia nazębnego z płytki to 100 – 120 zł za zęby górne i dolne, natomiast cena skalingu poddziąsłowego jest droższa i wynosi około 150 zł. Dodatkowo płaci się za piaskowanie i lakierowanie.