Dodano: 28.10.2015, Kategorie: Reportaż
Szczeciński zjazd PTO
16 – 19 września. W tych dniach w Szczecinie odbywał się 18. Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, którego organizatorzy postawili sobie za cel „upowszechnianie najnowszych poglądów oraz współczesnej wiedzy determinujących rozwój ortodoncji i ortopedii szczękowej”. Program wydarzenia, nad którym patronat medialny objął miesięcznik „Stomatologia”, obfitował w ciekawe i inspirujące wykłady, oferując gościom również chwilę relaksu i odprężenia.
Nie zabrakło też kursów praktycznych – przed i po Zjeździe – pod przewodnictwem światowych autorytetów: prof. Ravindry Nandy z Wydziału Ortodoncji Uniwersytetu Connecticut w Farmington, USA, i prof. Benedicta Wilmesa z Katedry Ortodoncji Uniwersytetu w Düsseldorfie. Ich uczestnicy zapoznawali się z postępowaniem w leczeniu skomplikowanych pacjentów interdyscyplinarnych i z możliwościami wykorzystania zakotwienia szkieletowego w leczeniu ortopedycznym i ortodontycznym.
Tym jednak, co przykuwało uwagę, był program wykładowy. Zgromadzeni w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w leczeniu ortodontycznym, które nierzadko było częścią szerszego leczenia interdyscyplinarnego (wraz z chirurgią i implantologią czy logopedią), i z prezentacjami ciekawych przypadków klinicznych zespołów lekarskich z całej Polski.
Komitet Naukowy pod przewodnictwem dr. hab. n. med. Krzysztofa Woźniaka (prof. nadzw. PUM) zadbał o to, by wśród prelegentów znaleźli się najważniejsi polscy ortodonci. Wieloaspektowość i interdyscyplinarność wystąpień były tym, co szczególnie zwracało uwagę i udowadniało, że ortodoncja jest nie tylko fachem czy rzemiosłem, ale również prawdziwą sztuką. Ten ostatni jej aspekt podkreśliła dr Monica Palmer, mówiąc o „sztuce patrzenia” zapewniającej optymalną estetykę twarzy i zębów.
Spojrzawszy na program Zjazdu, warto już teraz rezerwować czas na przyszłoroczne spotkanie członków PTO. Cztery dni spędzone na tak znakomitym wydarzeniu gwarantują zdobycie większej wiedzy niż podczas kilkunastu jedno- lub dwudniowych szkoleń.
JA