Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Szczoteczka elektryczna czy irygator? Jak prawidłowo dbać o dziąsła

Dziś nikogo już nie trzeba przekonywać, że dbanie o zdrowe zęby i dziąsła jest niezmiernie ważne. Przewlekłe stany chorobowe zębów i lekceważone problemy z przyzębiem mają poważny wpływ na układ pokarmowy i krwionośny. Jak dbać o zęby i dziąsła? Jakich przyrządów używać w domu: szczoteczek elektrycznych, sonicznych czy irygatorów? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego dziąsła są tak ważne?

Zdrowe dziąsła odgrywają niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jamy ustnej. Stanowią bowiem naturalną barierę dla bakterii, które mogłyby zaatakować delikatną i miękką część zębów, która skrywa się pod dziąsłami. Podczas spożywania posiłków część jedzenia dostaje się między zęby oraz w drobne szczeliny przydziąsłowe i zalega w trudno dostępnych zakamarkach ust. Ciepłe i wilgotne środowisko jamy ustnej stanowi znakomite miejsce do rozwoju różnych bakterii, które mogłyby rozwinąć się w stany chorobowe i zaatakować zęby.

Wiemy o tym doskonale i dlatego stomatolodzy na całym świecie sugerują myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Usuwa się w ten sposób płytkę nazębną, pozbywa się resztek pokarmu i zapobiega chorobom zębów.

Czasem jednak, na skutek różnych chorób, takich jak cukrzyca, anemia, paradontoza lub z powodu niedoborów witamin, dziąsła mogą krwawić, osuwać się eksponując miękkie korzenie zębów.

Niestety, również nieprawidłowa higiena zębów i przyzębia w warunkach domowych może spowodować problemy z dziąsłami.

Jak tego uniknąć?

Szczoteczka elektryczna a zdrowie dziąseł

Częstym błędem użytkowników tradycyjnych szczoteczek do zębów jest przekonanie, że do prawidłowej higieny zębów i okolic przyzębia najlepsze są szczoteczki o twardym włosiu. Nic bardziej mylnego!

Jeśli jesteście przekonani wyłącznie do szczoteczek manualnych, to należy wybierać te o miękkim włosiu i nie wolno zapomnieć ani o prawidłowych ruchach omiatających podczas codziennego mycia, ani o konieczności wymiany szczoteczek co dwa, trzy miesiące.

Niewłaściwe techniki szczotkowania zębów, czyli równie powszechny, co nieprawidłowy ruch okrężny szczoteczki; zbyt mocne przyciskanie twardego włosia szczoteczki do dziąseł powodując mikroskopijne, lecz poważne urazy; zaniedbania w wymianie szczoteczek zużytych i zdefasonowanych, mogą spowodować poważne problemy z dziąsłami, takie jak paradontoza i krwawienie miękkich tkanek.

Na szczęście manualne szczoteczki do zębów powoli zostają wypierane przez bezpieczniejsze i skuteczniejsze sposoby do walki o zdrowe zęby i dziąsła. Szczoteczki elektryczne, o których można przeczytać na stronie www https://elektryczneszczoteczki.pl/szczoteczki/elektryczne/ lub szczoteczki soniczne oraz irygatory jamy ustnej zapewniają dokładniejszą higienę, nie powodują urazów dziąseł, a nawet pozwalają cofnąć stany chorobowe przyzębia.

Nowoczesne szczoteczki elektryczne dzięki budowie końcówki czyszczącej, wzorowanej na profesjonalnym sprzęcie dentystycznym oraz kontroli nacisku na zęby i dziąsła, weryfikacji optymalnego czasu mycia pozwalają nie tylko dokładnie i starannie usunąć nalot nazębny czy resztki jedzenia, lecz również wymasować dziąsła, co przyczynia się do poprawy ich kondycji i może w znaczący sposób cofnąć istniejące już stany chorobowe.

Irygator jamy ustnej – nieoceniony partner w codziennej higienie zębów

Oprócz szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, nici dentystycznych, niciowykałaczek, płynów do płukania należy koniecznie wspomnieć o ważnej roli, jaką odgrywa irygator do płukania jamy ustnej.

Elektryczny irygator domowego użytku został zaprojektowany na wzór zaawansowanych urządzeń stomatologicznych, które możemy spotkać w dobrze wyposażonym gabinecie dentystycznym. Wprawdzie w profesjonalnych gabinetach używa się skalera do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, a nie irygatora wodnego, lecz cel jest podobny.

Dzięki cienkiej dyszy, przez którą przepuszczany jest pod kontrolowanym ciśnieniem strumień wody, usuwane są drobinki pożywienia zalegające w tych miejscach jamy ustnej, do której nie jest w stanie dotrzeć żadne z powyższych urządzeń czy przyrządów domowej higieny.

Irygatory są skierowane do każdej grupy użytkowników. Osoby, które mają bardzo cienkie szczeliny międzyzębowe, mosty czy implanty lub cierpią na krwawiące dziąsła, mogą również z powodzeniem używać irygatorów wodnych. Strumień wody pod ciśnieniem nie tylko oczyszcza powierzchnię z bakterii i resztek jedzenia, ale skutecznie masuje i wzmacnia dziąsła. Regularne stosowanie irygatora w higienie zębów może znacząco poprawić kondycję zębów i dziąseł.