Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Szczotka, pasta, bezcukrowa guma, czyli zalecenia stomatologów. Co rekomendują swoim pacjentom lekarze?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej i wiążące się z nią konsekwencje zdrowotne to wciąż duży problem wśród polskich pacjentów. Według danych Ministerstwa Zdrowia[1],  na próchnicę cierpi niemal każdy dorosły Polak. Dlatego budowanie świadomości na temat czynników ryzyka próchnicy oraz metod jej zapobiegania, wśród których znajdują się m.in. regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem oraz żucie bezcukrowej gumy, gdy nie możemy umyć zębów po posiłku, jest bardzo ważne. Niewątpliwie istotną rolę odgrywają tutaj stomatolodzy, których autorytet może pozytywnie wpłynąć na zmianę nawyków.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Mars Wrigley przez firmę badawczą IQS[2] wynika, że zgodnie z zaleceniami – czyli dwa razy do roku lub częściej – dentystę odwiedza tylko 37% Polaków. 16% umawia wizytę, kiedy zaczyna dostrzegać pierwsze symptomy problemów stomatologicznych, a aż 11% na fotel trafia w momencie, kiedy problem staje się poważny.

Ponadto, badania te wskazują, iż 68% Polaków podczas wizyty u dentysty otrzymało porady dotyczące higieny jamy ustnej. Wskazówki dotyczyły głównie stosowania odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów, właściwego sposobu szczotkowania czy używania dodatkowych akcesoriów, takich jak nić dentystyczna. Jednak jak wynika z badań, tylko 12% osób odwiedzających stomatologa, usłyszało rekomendacje związane z korzystaniem po posiłku z bezcukrowej gumy do żucia.

Tymczasem bezcukrowa guma do żucia jest jednym z czterech kroków do zdrowych i czystych zębów. Rozwiązanie to rekomendowane jest m.in. przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcejmówi profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Do pozostałych, zaliczamy regularne wizyty kontrolne u stomatologa  oraz szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie. Jako jeden z kroków specjaliści wymieniają też stosowanie dodatkowych środków higieny, takich jak nić dentystyczna czy płyn do płukania jamy ustnej. Żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu 10-krotnie zwiększa ilość śliny, która neutralizuje kwasy osadu nazębnego będącego przyczyną próchnicy.

Współczesny styl życia wymaga od nas także zmiany nawyków higieny jamy ustnej. W ciągu dnia spożywamy coraz więcej posiłków, także poza domem. W sytuacjach, gdy umycie zębów nie jest możliwe, zbawienne jest krótkotrwałe, nie dłuższe niż 10 minut, żucie gumy bez cukru. Guma nie tylko pomaga w usunięciu resztek pokarmu i odświeża oddech, ale przede wszystkim pobudza produkcję śliny neutralizując szkodliwe dla naszego szkliwa kwasy. To ważne, by tę wiedzę lekarze dentyści przekazywali także swoim pacjentom – mówi profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Stomatolodzy mają realny wpływ na postrzeganie żucia bezcukrowej gumy, a tym samym na skuteczną profilaktykę próchnicy. Aż 29% respondentów, biorących udział w badaniu Mars Wrigley przyznaje, że zmieniło swoje zdanie i przestało unikać gumy żucia pod wpływem rady udzielonej przez stomatologa oraz po uprzednim wyjaśnieniu korzyści wynikających z jej korzystania.

Z pomocą w budowaniu świadomości na temat higieny przychodzą również kampanie i programy edukacyjne skierowane do najmłodszych. Dane dotyczące próchnicy wśród dzieci są alarmujące – według Ministerstwa Zdrowia próchnicę ma prawie 82% 6-latków i ponad 86% 10-latków[3]. Dlatego właśnie w polskich szkołach od 2013 roku, Polski Czerwony Krzyż, we współpracy z Mars Polska,  przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, realizują program „Dziel się Uśmiechem”. Co roku 100 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce, dzięki kreatywnym i ciekawie prowadzonym zajęciom zdobywa wiedzę, jak prawidłowo dbać o zdrowy i piękny uśmiech.

Odpowiednio skierowana edukacja, szczególnie do dzieci w wieku rozwojowym i ich rodziców, może zmienić dotychczasowe niewłaściwe nawyki i zapobiegać rozwojowi choroby próchnicowej w życiu dorosłym – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

 

***

Zdjęcia:

Źródło: Więcej o firmie na: www.mars.pl

 

 

 

O programie „Dziel się Uśmiechem”

Wspierając walkę z problemem próchnicy wśród dzieci w Polsce, od 2013 roku Mars Polska wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej organizuje lekcje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej w polskich szkołach podstawowych, w ramach programu „Dziel się Uśmiechem”.

Program „Dziel się Uśmiechem” ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Do tej pory w zajęciach edukacyjnych uczestniczyło łącznie ponad pół miliona dzieci. Co roku na realizację programu „Dziel się Uśmiechem” Mars Polska przekazuje 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit® we wskazanych miesiącach, zazwyczaj wczesną jesienią. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na organizację zajęć edukacyjnych oraz produkcję 100 tysięcy zestawów do higieny jamy ustnej dla wszystkich uczestników programu. Podczas sześciu poprzednich edycji programu na realizację jego założeń łącznie przekazanych zostało ponad 4,7 miliona złotych.

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem  oraz  www.pck.pl/dzielsieusmiechem

 

 

[1]    Program Ministerstwa Zdrowia ”Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020” pt. „Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 3, i 18 oraz 35-44 lata w 2017 roku”.

Umowa nr 11/1/2017/1210/641;

[2]    Badanie „Oral Care Reality” zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley przez firmę badawczą IQS Sp. z o.o. na reprezentatywnej próbie Polaków 16-49 lat, N=2000, czerwiec 2019.

 

[3] Program Ministerstwa Zdrowia ”Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020”  pt. „Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, 10 i 15 lat w 2018 roku”. Umowa nr 11/1/2018/1210/494;