Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

To nie takie proste, jak się wydaje… jak poprawnie dbać o zęby i dziąsła?

Zdrowe zęby tworzą piękny uśmiech i dobrze radzą sobie z rozdrobnieniem każdego rodzaju pokarmu. Żeby utrzymać je w dobrej kondycji, potrzebna jest regularna i odpowiednia pielęgnacja całej jamy ustnej. Jak właściwie zadbać o jej higienę? W tym celu należy stosować się do kilku ważnych zasad, które nie zawsze okazują się oczywiste. Wszystkie z nich znajdziesz w poniższym artykule, dlatego czytaj uważnie i zweryfikuj swoje nawyki!

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej to przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów powtarzane przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. W ten sposób usuwa się z zębów pozostałości pokarmów i osiadające na nich bakterie. Kiedy jesteś poza domem i nie możesz sięgnąć po szczoteczkę, wykorzystaj bezcukrową gumę do żucia, która przywróci właściwy poziom pH w ustach i świeży oddech.

Pamiętaj, że prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej pełne 2 minuty, poświęcając chwilę na wyczyszczenie każdego zęba. Nie możesz zapomnieć również o regularnej wymianie szczoteczki, na której także mogą rozwijać się bakterie, a odkształcone włosie z czasem straci swoje właściwości.

Szczotkowanie zębów to nie wszystko!

Szczotkowanie zębów wymienia się często jako najważniejszy punkt higieny jamy ustnej, jednak musisz wiedzieć, że nie jest jedyny. Chociaż szczoteczki do zębów są profilowane tak, by usunąć jak najwięcej bakterii, żadna z nich nie jest w stanie dotrzeć w każde miejsce i usunąć zanieczyszczeń między innymi z przestrzeni międzyzębowych. Do tego potrzebne są inne akcesoria dentystyczne – nici, skrobaczki, czyściki, a także płyny do płukania jamy ustnej, które usuwają resztki bakterii pozostałych po szczotkowaniu między innymi na dziąsłach czy wewnętrznej stronie policzków. Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne zęby, sięgaj po nie regularnie, w ten sposób uzupełniając ich higienę każdego dnia.

Flat lay with tools for dental care on blue background

Wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej jest dość duży i stale się powiększa. Ostatnio na rynku pojawiły się na przykład irygatory wodne, które są w stanie zastąpić tradycyjne nici dentystyczne, w tym także u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Sam wybierz, z których akcesoriów skorzystasz, jednak nie zaniedbuj żadnego kroku higieny jamy ustnej.

Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa

Wydaje Ci się, że gabinet stomatologiczny odwiedza się tylko wtedy, gdy pojawia się ból? To błędna opinia, która odbije się negatywnie na zdrowiu Twoich zębów. Niezależnie od stanu ich zdrowia u stomatologa powinno się bywać regularnie, umawiając wizyty kontrolne przynajmniej co 6 miesięcy.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog ma okazję przyjrzeć się kondycji całej jamy ustnej i wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany. Poza badaniem wykona on także rutynowe zabiegi oczyszczania zębów z kamienia, osadu i przebarwień z pomocą specjalistycznych urządzeń, które przyniosą znacznie lepsze efekty niż zwykła szczoteczka. Koniecznie umów się na taką wizytę, jeśli planujesz wybielanie zębów. Korzystanie ze środków wybielających bez dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów może prowadzić do utrwalenia przebarwień i nieestetycznych efektów.

Materiał sponsorowany