Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Torbiel zęba – niebezpieczna zmiana w obrębie dziąsła

Torbiel zęba to zmiana o charakterze patologicznym występująca w tkance kostnej żuchwy lub szczęki, jak również w tkankach miękkich i zatokach szczękowych. Czym charakteryzuje się torbiel zębopochodna? Jakie są jej rodzaje? Jak leczyć torbiel przy zębie? Zapraszamy na dalszy ciąg lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Torbiel zębopochodna – co to jest?

Torbiel zębopochodna to grupa zmian o charakterze patologicznym, występująca głównie w okolicy przyzębowej, lecz również na całym obszarze twarzoczaszki. Atakuje głównie tkanki kostne okolic zębów, ale też i tkanki miękkie. Początkowo rozwija się bezobjawowo niszcząc tkanki wokół i nie daje żadnych ostrzeżeń czy znaków rozpoznawczych. Może zostać przypadkowo odkryta podczas wykonywania zdjęcia rtg czy pantomogramu. Do postawienia prawidłowej diagnozy potrzebne jest badanie histopatologiczne pozostałości po torbieli.

Najczęściej torbiele powstają w obrębie wierzchołka korzenia zęba, w skutek zaawansowanego procesu próchnicy i zapalenia miazgi.

Niektóre torbiele zębopochodne charakteryzują się postępującym rozwojem. Mamy wtedy do czynienie z torbielami zawiązkowymi i rogowaciejącymi.

Jakie są objawy przy występowaniu torbieli zęba?

Początkowo wzrostowi i rozrostowi torbieli nie towarzyszą żadne widoczne znaki czy objawy. Pacjentom łatwo przychodzi bagatelizowanie miejscowego rozdęcia kości, jeśli nie towarzyszy mu ból. W pierwszych fazach torbiele mogą zostać zauważone jedynie podczas badania radiologicznego. W późniejszych fazach wzrostu, gdy wystąpi stan zapalny, odczucia bólowe są znaczne. Stan zapalny może przejść w przetokę ropną, co stanowi poważne niebezpieczeństwo wystąpienia sepsy i jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Czasami pacjent może zauważyć smak ropy w ustach, co się dzieje, gdy z przetoki wydobywa się zawartość. Nadmiar ropy objawia się również w postaci guzków wypełnionych ropą.

Opuchlizna występująca w zaawansowanym stadium torbieli może doprowadzić do zmiany rysów twarzy, poruszenia innych zębów i obluzowania ich.

Rodzaje torbieli zębopochodnych

Do najczęściej spotykanych torbieli zębopochodnych pojawiających się w jamie ustnej należą:

  • Torbiele korzeniowe – usytuowane w okolicy wierzchołka korzenia zęba na skutek stanu zapalnego miazgi i próchnicy
  • Torbiele zawiązkowe – powstają w obszarze zawiązków zębów w kości lub w bezpośredniej bliskości zębów, których proces wyrzynania się zatrzymał
  • Torbiele rogowaciejące (pierwotna) – zmiana o charakterze nowotworowym najczęściej spotykana w obrębie żuchwy i szczęki, w okolicy zębów mądrości i trzonowców. Charakteryzuje się dużym rozmiarem
  • Zapalne torbiele przyzębia – powstają ze stanów zapalnych w kieszonkach dziąsła
  • Torbiele dziąsłowe – zmiany tkanek miękkich dziąseł o wyglądzie biało-żółtych guzków, które mogą same zniknąć. Powstają u osób w każdym wieku, w tym u niemowląt.
  • Torbiele z wynaczynienia śluzu – powstają w wyniku drobnych urazów bony śluzowej
  • Torbiele zastoinowe – związane są z problemami z odprowadzeniem śliny

Jak przebiega leczenie torbieli zęba?

W przypadku najczęściej występujących torbieli, czyli korzeniowych, stomatolog wykonuje zabieg leczenia kanałowego (endodontyczne), podczas którego usuwa zawartość torbieli wraz ze zmienioną miazgą. Konieczne jest również usunięcie wierzchołków zaatakowanych korzeni.

Usunięcie wierzchołka można wykonać w zabiegu oszczędzającym, przecinając dziąsło na wysokości wierzchołka i z tej pozycji dokonać resekcji. Jeśli jednak zabieg oszczędzający nie może zostać wykonany, z uwagi na wielkość torbieli lub jej umiejscowienie, konieczne jest usunięcie całego zęba i oczyszczenie dołu z pozostałości po torbieli.

Torbiele zawiązkowe usuwa się razem z niewykształconymi zębami, a torbiele tkanek miękkich wycina się i oczyszcza miejsce ich wystąpienia.

Po każdorazowym zabiegu usunięciu torbieli, wyniki wysyła się do laboratorium na badanie histopatologiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych i ostatecznego określenia rodzaju zmiany.