Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak ustawić swój życiowy kompas, by zawsze kierował cię do celu?

Planowanie i zarządzanie czasem to umiejętności absolutnie niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i rodzinnym. Nie istnieje gen odpowiedzialny za talent, rozmawiając o sukcesie, zdecydowanie częściej mówi się o ciężkiej pracy, konsekwencji i determinacji niż o wrodzonych umiejętnościach i farcie.

To, co posiadasz dziś, jest efektem twoich dotychczasowych działań i dążeń. Zdecydowałeś, że chcesz być lekarzem stomatologii, i ustawiłeś swój życiowy kompas tak, by to osiągnąć. Dziś powinny stać przed tobą kolejne cele, których osiągnięcie da ci jeszcze większe szczęście i satysfakcję.

Dollarphotoclub_72539218

Życiowy autopilot

Przez większość czasu działamy na autopilocie, czyli powielamy schematy automatycznie, często nie zastanawiając się, gdzie nas prowadzą. I tak miesiąc po miesiącu mija nasze życie. A co, gdyby okazało się, że możesz ustawić swój życiowy kompas świadomie i mieć pewność, że zawsze będzie cię prowadził tam, gdzie zechcesz? Co jeśli istnieją skuteczniejsze metody na osiąganie celów niż te, z których korzystałeś do tej pory?

Jaka jest tajemnica sukcesu?

Jedyną tajemnicą sukcesu jest to, że nie ma żadnej tajemnicy. Wszyscy jesteśmy podporządkowani żelaznemu prawu przyczyny i skutku, które mówi, że każde działanie niesie za sobą określone konsekwencje. Dobrobyt, zdrowie, szczęście nie są kwestią przypadku, a jedynie efektem dotychczasowych działań i dążeń. Napoleon Hill powiedział: „Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, by go osiągnąć”. Ciężka praca, determinacja, planowanie i skuteczne działanie są często znacznie ważniejsze niż miejsce urodzenia i odziedziczony majątek.

Nagrodą jest droga

Na świecie jest tylko jedna osoba, której naprawdę zależy, by twoje życie i obecna sytuacja nieustanie ulegały poprawie – to ty! Nikomu oprócz ciebie nie zależy tak na twoim dobrobycie, szczęściu i statusie materialnym. Jesteś kapitanem swojego życia i to ty bierzesz za nie odpowiedzialność.

Tak jak samolot, by wzbić się w powietrze, potrzebuje ruszyć, włączając silniki na 100%, tak ty musisz przygotować się na maksymalne zaangażowanie, by zrealizować swoje marzenia. Na początku podróży samolotem zawsze jesteś proszony o zapięcie pasów – musisz być przygotowany na turbulencje, przeszkody, nieuniknione błędy, które możesz napotkać, zanim wzniesiesz się tak wysoko, by lot był spokojny i bezpieczny. Realizacja celów jest trudna, ale warta swojej ceny.

By dotrzeć do celu jak najszybciej, potrzebujesz sprecyzowanych priorytetów i harmonogramu. Niezbędny jest także planu lotu, który stworzysz i którym się będziesz kierował. Musisz mieć też odwagę i wiarę, by „wystartować” bez gwarancji na sukces, a przede wszystkim mocno postanowić, że nie zrezygnujesz, dopóki nie osiągniesz tego, co zamierzyłeś.

Dollarphotoclub_87016311

Wyznacz życiowy cel

Potrzebujesz jasno zdefiniować swój życiowy cel. Wybierz taką rzecz, która zmieni w twoim życiu najwięcej – może to być otwarcie własnego gabinetu stomatologicznego, specjalizacja lub doktorat. Na świecie jest tak wiele dróg – wybierz własną! Masz już za sobą wiele doświadczeń i umiesz jasno powiedzieć, co tak naprawdę sprawia ci radość. Zdefiniuj, czym „sukces” jest dla ciebie i w jakim kierunku ustawisz swój życiowy kompas.

Jeśli wyznaczasz sobie cele, niech będą ambitne. Dzięki temu będziesz bardziej zmotywowany, a wysiłek, który włożysz w ich realizację, uwolni w tobie niezliczone pokłady kreatywności i drzemiący potencjał! Musisz wiedzieć, że potrafisz znacznie więcej, niż ci się wydaje. Pamiętaj, że problemem ludzi nie jest to, że mają wielkie marzenia – problemem ludzi jest to, że wyznaczają sobie zbyt małe cele i żyją znacznie poniżej swoich możliwości.

Weź odpowiedzialność

Przyjmij stuprocentową odpowiedzialność za wszystko, co jest konieczne do osiągnięcia wytyczonego celu. Powtarzaj sobie, że „jeśli tak ma być, to niech to zależy ode mnie”. Nie szukaj wymówek dla braku postępów. Zdaj się wyłącznie na siebie. Pamiętaj, że największym ograniczeniem ludzi jest ich własny umysł – przekonania, nawyki i sposób myślenia, które masz w głowie, ograniczają cię znacznie bardziej niż czynniki zewnętrzne.

Złota rybka wpuszczona do małego, ograniczającego jej wzrost akwarium osiąga zaledwie kilka centymetrów długości w ciągu całego życia. Ta sama złota rybka wpuszczona do dużego zbiornika wodnego może ważyć kilka kilogramów i mierzyć kilkadziesiąt centymetrów. Wyobraź sobie, że twój mózg jest jak akwarium – zdefiniuj ograniczenia, jakie sam sobie stawiasz, i pozbądź się ich jak najszybciej.

Jak przyspieszyć osiąganie celów? Usuń czynniki ograniczające

Co cię ogranicza? Brak odpowiednich kwalifikacji, pieniędzy, ludzi czy może coś innego? Peter Drucker stwierdził: „Przy złożonych problemach zazwyczaj trzeba uporać się z ich istotą, a potem zająć się drobiazgami”. Jeśli chcesz, żeby twoje życie uległo znacznej poprawie, usuń to, co cię ogranicza.

Jeśli chcesz mieć w swoim życiu coś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś, czego nigdy nie robiłeś. Na przykład jeśli zajmujesz się implantologią, to samo uczęszczanie na kursy nie gwarantuje kolejki pacjentów ustawiających się do ciebie na konsultacje. Możliwe, że potrzebujesz coś zmienić w sposobie swojego działania, np. chcąc zwiększyć liczbę pacjentów implantologicznych, może warto nawiązywać współpracę z wieloma gabinetami stomatologicznymi, podwyższyć kompetencje w zakresie komunikacji z pacjentem lub zrobić specjalizację z chirurgii. Gdy przemyślisz tę kwestię, może się okazać, że kursy już nie są ci potrzebne.

Często nie dostrzegamy przeszkód od razu i potrzebujemy czasu, by zdać sobie z nich sprawę. Prawo minimum Liebiga mówi, że czynnik, którego jest najmniej (jest w minimum), działa ograniczająco na organizm bądź całą populację. Zidentyfikuj przeszkody na drodze do celu. Skup się na pokonaniu właśnie tych najbardziej ograniczających elementów.

Określ PUNKTY przełomowe

W realizacji niemal każdego celu mamy do czynienia z kilkoma przełomowymi punktami, których osiągnięcie znacznie przybliża nas do zdobycia tego, czego pragniemy. Na przykład możesz planować, że chcesz pójść na specjalizację, i do tego będzie ci potrzebny zdany na bardzo wysokim poziomie LDEP. Jeśli chcesz iść na doktorat, będą ci potrzebne promotor i publikacje. Zdobycie tych elementów powoduje przełom w realizacji całego przedsięwzięcia.

Planując osiągniecie konkretnego celu, określ, zdobycie jakich narzędzi i umiejętności da ci największą siłę przebicia. W ortodoncji może to być specjalizacja, w periodontologii znakomite umiejętności mikrochirurgii, w implantologii perfekcyjne planowanie leczenia i wykonywania zabiegów typu sinus lift.

Podczas określania czynników przełomowych rzadko będzie tak, że będą to rzeczy łatwe do zdobycia – częściej okaże się, że są to zadania trudne i wymagające dużych poświęceń. Jednak ich zdobycie da ci ogromną przewagę konkurencyjną. Ta właśnie przewaga może pchnąć twoją karierę do przodu szybciej niż cokolwiek innego.

Dodatkowa wiedza i umiejętności

Wiedza to potęga. Jednakże tylko wiedza praktyczna, przydatna podczas dążenia do określonych rezultatów, daje prawdziwą moc. Ustal, która wiedza i które umiejętności przydadzą ci się najbardziej. Nie chodź na przypadkowe kursy i szkolenia ani też nie szkól się nieustannie z jednego tematu. Czasem bardziej przydają się warsztaty z komunikacji z pacjentem. Musisz patrzeć na siebie holistycznie – rozbić swoje kompetencje na elementy, a potem dbać o wysoki poziom każdego z nich oddzielnie. Chodząc na siłownię, nie możesz ćwiczyć tylko bicepsów, a omijać trening mięśni nóg. Arnold Schwarzenegger, przygotowując się do udziału w najważniejszym na świecie konkursie kulturystycznym Mister Olympia, uczęszczał do szkoły baletu, trenując tam prezentowanie muskulatury. Wielki umięśniony mężczyzna razem z drobną instruktorką baletu trenowali przed lustrem prezentację bicepsów, mięśni klatki piersiowej i nóg. Efekt był taki, że Arnold wygrał.

Dollarphotoclub_94310118

Znajdź właściwe kontakty

Pomyśl o osobach, które mogą ci być potrzebne podczas realizacji twoich planów. Co możesz zrobić, żeby chcieli z tobą współpracować? Co oni będą z tego mieli? Jaką korzyść z tego wyniosą?

Są takie gabinety stomatologiczne i dentyści, którzy bardzo przyspieszą tempo twojego rozwoju. Czasami jedna właściwa osoba może obrócić twoje życie o 180 stopni. Celuj wysoko. Zastanów się, gdzie najszybciej możesz się wybić, i znajdź ludzi, którzy mogą ci w tym pomóc. Pomyśl, w jaki sposób ty możesz pomóc tym ludziom. Pamiętaj, że wpływowe osoby mają podobnych do siebie znajomych, a dostanie się do ich środowiska jest równoznaczne z pozyskaniem siatki koneksji, z których możesz korzystać. Jeśli siejesz dobre ziarno, to będziesz zbierał obfite owoce, a im więcej zasiejesz, tym więcej zbierzesz. Skup się na tym, by najlepsi chcieli z tobą pracować. Pamiętaj, że sztuką jest zachęcać lepszych od siebie do współpracy.

Ucz się na błędach

Twój plan działania to jedynie hipoteza, która wymaga rynkowej weryfikacji. Droga do celu podlega wielu zmiennym. Musisz więc nastawić się na bardzo szybkie i konkretne działanie. Błędy są codziennością każdej dobrze rozwijającej się firmy – jeśli ich nie popełniasz, to znaczy, że się nie rozwijasz. Staraj się ograniczać błędy, ale gdy się pojawią, pracuj nad ich eliminowaniem. Myśl o celach, a nie o problemach.

Twoim zadaniem jest działać dynamicznie. Musisz też sprawdzać, czy twoje założenia się sprawdzają. Jeśli tak, to dobrze, a jeśli nie, to naucz się szybko wymyślać nowe rozwiązania i testuj je od razu. Inni mogą ci pomóc w sprawdzeniu, czy pomysły mają szansę na realizację – pytaj innych o opinię, rób ankiety, testy itp. Pamiętaj, że na twojej drodze pojawi się wiele osób, które będą krytykować podejmowane przez ciebie działania. Odrzuć sceptyków – skup się na realizowaniu planu.

Przygotuj plan B

Dobry plan zawsze przewiduje warianty awaryjne. Nie możesz zakładać, że jedna konkretna droga zaprowadzi cię do celu. Najczęściej pojawią się na niej problemy, może też okazać się, że inny sposób działania będzie skuteczniejszy. Planując, zawsze miej kilka sposobów na osiągnięcie upragnionego celu. Działając wieloaspektowo, dywersyfikujesz ryzyko i otwierasz przed sobą nowe możliwości. Rzadko jest tak, że wszystko idzie gładko. Nikt nie lubi niespodzianek, ale gdy się już pojawią, musisz stawić im czoła. Odkryjesz wówczas, z jakiej gliny jesteś ulepiony. Les Brown zwykł mawiać: „W obliczu problemów człowiek odkrywa swoje prawdziwe oblicze”. Ludzie sukcesu skupiają się na rozwiązaniach, a nie problemach. Posiadanie planu awaryjnego nastawi twój umysł na szybkie działanie i zwrot akcji w przypadku „turbulencji”. Kurs do celu wymaga nieustannej korekty. Nastaw się na szybkie zmiany.

 Technologia SMART

W określaniu celów możesz posłużyć się technologią SMART. To prosta metoda planowania. Poszczególne litery są skrótami, a ich rozwinięcie oznacza najważniejsze elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu celów.

S = szczegółowy – kiedy planujesz, bądź szczegółowy. Duża liczba detali pozwoli ci określić kluczowe działania i zapobiec możliwym problemom. Im dokładniej planujesz, tym większą masz szansę na realizację swojego planu.

M = mierzalny – musisz być świadomy swoich postępów. Planując, pomyśl o celu głównym, a następnie podziel go na kilka etapów. Zakończenie każdego z etapów niech charakteryzuje się konkretnymi miernikami, które będą stanowiły punkt odniesienia.

A = ambitny – całe życie byłeś ambitny i tak trzymaj. Ambitne plany bardziej motywują. Sprawiają, że jesteś bardziej zaangażowany, a zaangażowanie przekłada się na skupienie i znajdowanie lepszych rozwiązań. Ambicja uwalnia ogromne pokłady kreatywności.

R = realny – każdy plan musi być realny. Na papierze możesz zapisać wszystko, ale finalnie liczy się efekt, który osiągniesz. Jeśli umiesz planować, to stosunkowo trafnie określisz realność założeń. Jeśli na przykład chcesz wkręcać implanty, to załóż cel, ile zabiegów chcesz wykonać w ciągu najbliższych 12 miesięcy i o ile procent ta liczba będzie się zwiększała każdego roku.

T = time based – określ termin ukończenia każdego celu. Bez tego elementu nie ma dobrego planu.
Na studiach sesje mobilizowały nas do nauki, w pracy zawodowej tę funkcję przejęły terminy oddania prac protetycznych itp. Goniące terminy mobilizują i pozwalają osiągnąć lepsze rezultaty w tym samym czasie.

Ciężko robić spektakularne postępy, ale jeśli konsekwentnie, dzień po dniu będziesz realizował swój plan, będziesz zdumiony, jak dużą odległość pokonałeś w perspektywie czasu.

 

Wyzwanie życia

Steve Jobs (założyciel firmy Apple) podczas słynnego przemówienia na Uniwersytecie Stanford powiedział coś niesamowicie ważnego o życiu i umieraniu: „Śmierć jest przeznaczeniem, które wszyscy wspólnie dzielimy – jeszcze nikt przed nią nie uciekł i jej nie uniknął. Prawdopodobnie śmierć jest najlepszym wynalazkiem życia – czynnikiem zmian, który pozwala usunąć to, co «stare», by ustąpić miejsca temu, co nowe. Twój czas jest ograniczony, więc nie trać go, żyjąc życiem innych ludzi. Przestań ograniczać się dogmatami, które są rezultatami czyjegoś myślenia. Nigdy nie pozwól, by czyjeś opinie zagłuszały twój wewnętrzny głos i to, co najważniejsze. Miej odwagę podążać za głosem swojego serca i intuicją – one w jakiś sposób wiedzą, kim naprawdę chcesz zostać w życiu. Wszystko inne jest drugorzędne!”.

 

 Zdecyduj TERAZ

Właśnie teraz, w tej minucie, jest najlepszy moment, żebyś sobie obiecał, że spełnisz wszystko, co zaplanowałeś. Podążaj za Konfucjuszem: „Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku”, a cytując Napoleona Hilla: „Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie lepsza. Rozpocznij z tym, co masz. Używaj narzędzi, którymi dysponujesz, lepsze pojawią się z czasem”.

Do dzieła!


Autor:
Kamil Kuczewski
trener, doradca, przedsiębiorca