Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Usuwanie zębów pod narkozą – fanaberia czy rozsądny wybór?

Wizyta u lekarza stomatologa w większości przypadków nie należy do przyjemnych doznań. Według Wikipedii prawie 15% osób cierpi na dentofobię, przypadłość objawiającą się panicznym lękiem przed spotkaniem z lekarzem dentystą. Jak poradzić sobie z lękiem przed ekstrakcją czy leczeniem zębów? Może warto rozważyć usuwanie zębów pod narkozą? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Usuwanie zębów pod narkozą – fanaberia czy rozsądny wybór?

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Dentofobia – i co dalej?

Paniczny lęk przed wizytą u dentysty nie jest zabawną sprawą. Osoba obawiająca się bólu czy doznań fizycznych (nawet słuchowych!) w gabinecie stomatologicznym, naprawdę cierpi. Lęk może manifestować się biegunką, rozstrojem żołądkowym, drżeniem mięśni, nadmiernym poceniem, przyspieszonym oddechem, bezsennością przed zabiegiem stomatologicznym.

Niestety, w dużej mierze, osoby nie potrafiące poradzić sobie ze stresem związanym z koniecznością wizyt w klinice stomatologicznej, po prostu …. ich unikają!

A tego typu zaniechanie przynosi często dewastujące dla zdrowia efekty.

Niestety, za obecną sytuację w dużej mierze odpowiadają przykre przeżycia z dzieciństwa, gdy zabiegi stomatologiczne (głównie w szkole) kojarzyły się wyłącznie z bólem, lękiem i dużym dyskomfortem.

Obecne metody leczenia w gabinetach dentystycznych opierają się zaawanasowanym technologicznie sprzęcie oraz znacznym postępie w technikach znieczulania pacjenta, a wizyta u dentysty przestała być traumatycznym przeżyciem.

Co jednak zrobić, gdy strach przed dentystą nie pozwala nam pokonać bariery uprzedzeń?

Sedacja wziewna, czyli gaz rozweselający

Jednym z często spotykanych sposobów, by podnieść komfort wizyty u stomatologa jest podanie pacjentowi sedacji wziewnej, czyli potocznie zwanego, gazu rozweselającego.

Sedacja (uspokojenie) wziewna podtlenkiem azotu ma na celu znieczulenie, rozluźnienie pacjenta i wprowadzenie w stan przyjemnego oszołomienia, nie upośledzającego jednak zmysłów poznawczych i nie powodującego zaburzenia świadomości.

Sedacja wziewna działa praktycznie od razu. Pacjent oddycha chwilę przez specjalną maskę, którą poprowadzony jest gaz i już po 15 sekundach odczuwa głębokie rozluźnienie.

Co ciekawe, gaz rozweselający można podawać nawet dzieciom powyżej trzeciego roku życia oraz kobietom w trakcie akcji porodowej.

Przeciwskazań do stosowania sedacji wziewnej nie jest dużo, a skutki uboczne, jakie mogą wystąpić, to nieliczne powikłania związane z mdłościami, zawrotami głowy i senność.

Po sedacji wziewnej można prowadzić samochód w około godzinę po zabiegu.

Usuwanie zębów pod narkozą

Znieczulenie ogólne, zwane potocznie narkozą jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w polskich gabinetach dentystycznych.

Brak świadomości podczas zabiegu, a co za tym idzie, brak bólu, dyskomfortu i wrażeń słuchowych powoduje, że pomysł narkozy podczas ekstrakcji, leczenia zachowawczego czy zakładania implantów, zyskuje coraz większą grupę pacjentów.

Ponadto znieczulenie ogólne może być stosowane u osób cierpiących na schorzenia psychiczne, dzieci i pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą korzystać ze znieczulenia miejscowego.

Przebieg usuwania zębów pod narkozą

Zabieg usuwania zębów pod narkozą musi być wykonywany w obecności lekarza o specjalizacji w anestezji.

Anestezjolog przez wprowadzeniem pacjenta w stan znieczulenia ogólnego, przeprowadza z nim wywiad.

Pacjent odpowiada na pytania dotyczące stanu zdrowia, alergii na leki czy przebytych chorób.

Znieczulenie podawane jest dożylnie.

Po wybudzeniu, które może trwać od jednej do kilku godzin, pacjent wymaga obserwacji i nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jaka jest cena wyrwania zębów pod znieczuleniem ogólnym, a jaka w przypadku podania podtlenku azotu?

Ceny znieczulenia ogólnego w gabinetach stomatologicznych są zróżnicowane w zależności od miasta oraz stopnia komplikacji zabiegu, ale przeważnie kształtują się od 150 do kilkuset złotych.

Natomiast cena sedacji wziewnej zależy od czasu trwania zabiegu i jest odpowiednio niższa niż zabieg w znieczuleniu ogólnym (brak dodatkowej opieki anestezjologa).

Warto zastanowić się, czy lęk przed zabiegami stomatologicznymi nie powinien być realnym wskazaniem do sedacji wziewnej lub znieczulenia ogólnego.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg w znieczuleniu, cenią sobie komfort, brak przykrych doznań i częściej zjawiają się na kontrolę w gabinecie dentystycznym, czym z całą pewnością poprawiają swój stan zdrowia.