Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

W ten sposób zniweczysz efekt wybielania

Uzyskać upragnioną biel zębów jest niełatwo, ale zniweczyć efekt można w mgnieniu oka. Proces rozjaśniania zębów nie kończy się po wyjściu z gabinetu, lecz trwa jeszcze przez kilka następnych dni. To okres, w którym należy przestrzegać konkretnych zasad, by uniknąć powrotu do wyjściowego koloru. Czym jest biała dieta i jakie są reguły zachowania bieli zębów? – podpowiada higienistka stomatologiczna.

Wybielanie zębów jest jedną z najpowszechniejszych procedur wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, ale i w domowym zaciszu. Białe zęby są marzeniem wielu osób, a sposobów, jak to osiągnąć, jest niemal równie dużo. Najważniejsze to robić to z głową i pod kontrolą dentysty. Są przebarwienia, których nie da się usunąć, ale są też preparaty, które mogą wyrządzić sporo szkód w jamie ustnej. W okresie po zabiegu zęby są szczególnie wrażliwe: na barwniki, czynniki mechaniczne i powstanie nadwrażliwości.

Nie przestrzegasz białej diety

Jeśli już osiągniemy upragnioną biel zębów, nie zniweczmy jej przez nieznajomość zasad, lub bagatelizując ich istotność. Pierwsza z nich, biała dieta, to pojęcie, którego znaczenie wydaje się dobrze znane.

– Generalnie biała dieta to wykluczenie z posiłków wszelkich produktów z barwnikami. Będą to napoje, jak kawa, herbata (czarna, zielona, czerwona), mocne napary ziołowe, kakao, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane, soki warzywne i owocowe, ale też sos sojowy, czekolada, mocno barwiące warzywa i owoce, a wśród nich owoce leśne, wiśnie, buraki, marchew, szpinak, pomidory, nawet nieobrane ogórki oraz przyprawy: kurkuma, curry, papryka i szafran. Ponadto musimy wykluczyć też ciemne sosy i czerwone mięso – wymienia higienistka stomatologiczna Anna Kosmecka z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

Lista produktów wykluczonych w białej diecie na tym się nie kończy, bo powinna eliminować także wszelkie przetwory, w których zostały wykorzystane te najbardziej barwiące składniki – nie tylko naturalne, ale i sztuczne. Więc na cenzurowanym będą także keczup, jogurty owocowe czy lody lub słodycze.

Szkliwo po wybielaniu jest szczególnie podatne na chłonięcie barwników. Wynika to z tego, że zastosowane w procesie wybielania substancje wypierają ze szkliwa wodę, która, chociaż jest w nim śladowa ilość, jest niezbędna, by zachowało swoje właściwości. Utracona woda powraca do szkliwa w kolejnych dniach po wybielaniu, a wraz z nią mogą i wchłonąć się barwniki. To przepis na powrót do koloru zębów, z którym chcieliśmy walczyć.

Łamiesz zasady zasadowej diety

Biała dieta i wykluczenie w niej barwników to tylko jedna z kilku zasad do przestrzegania, gdy chcemy zachować biel zębów. Niemniej ważny jest odczyn napojów i jedzenia, które sobie zaserwujemy. Uwaga: ten kwaśny jest szkodliwy.

– Szkliwo w ogromnej większości jest zbudowane z minerałów, a one poddają się działaniu kwasów. Przez krótki czas po wybielaniu może ono być w jakimś stopniu osłabione, a więc jeszcze bardziej zagrożone kwasową erozją. Musimy na to uważać, więc jeśli pijemy wodę, to niegazowaną, unikamy drinków, energetyków, soków, ale też cytrusów, kiwi, śliwek, octu, jak i musztardy oraz sosów sałatkowych, nawet kiszonek itp. – mówi higienistka.

Związki wybielające głęboko penetrują szkliwo i docierają nawet do zębiny, gdzie utleniają barwniki, które w efekcie przestają być widoczne lub ulegają wypłukaniu. Higienistka ostrzega przed jeszcze jednym efektem:

– Po wybielaniu może nasilić się nadwrażliwość zębów, czyli pojawią się krótkie impulsy dotkliwego bólu w kontakcie z zimnymi lub gorącymi produktami. To efekt krótkotrwały i przemijający, jeśli stosujemy się do zaleceń, czyli unikamy jedzenia i picia o kwasowym odczynie. Dajmy szkliwu czas na właściwą regenerację i powrót do równowagi – wyjaśnia ekspertka.

Nie odstawiasz palenia

Palenie tytoniu to główna przyczyna powstawania najbardziej nieestetycznych przebarwień na zębach, ale i setki toksyn, które szkodliwie wpływają na zęby, jamę ustną i w ogóle – zdrowie. Nie tylko są niewskazane po wybielaniu, bo produkty spalania osiadają na zębach i wnikają w szkliwo, ale też promują wzrost szkodliwej flory bakteryjnej.

– Papierosów najlepiej w ogóle nie palić, bo są niesłychanie szkodliwe. Jeśli ktoś myśli, że nie mają wpływu na kolor zębów, to jest w błędzie, bo jak najbardziej mają. Substancje zawarte w papierosach rozpuszczają się w ślinie, zmniejszają jej wydzielanie, powodują nawet zniszczenia na głębokim poziomie, np. naruszając strukturę kolagenu, który jest choćby w zębinie. Palenie jest surowo zabronione po wybielaniu, ale lepiej do niego nigdy nie wracać – przestrzega higienistka z Dentim Clinic Medicover.

Skracasz czas białej diety

Restrykcyjne przestrzeganie zasad po wybielaniu powinno trwać do dwóch tygodni. To jednak zależy od kilku czynników, m.in. od zastosowanej metody, dobranych stężeń substancji wybielających i docelowego efektu, jaki chcieliśmy uzyskać.

Nie znajdujesz nic dla siebie w białej diecie

Choć lista zakazanych produktów może przyprawiać o zawrót głowy, to lista tych dozwolonych też jest niemała. Kierujemy się, nie inaczej, kolorem, ale też są pewne możliwości.

– Produkty mleczne, nabiał, twarożki bez dodatków, białko jaja, obrane ziemniaki, ryż, makarony i jasne pieczywo, banany, kalafior, cebula, korzeń selera i pietruszki, obrane gruszki i jabłka, ale też drób bez skóry i białe ryby bez mocnych przypraw. Z tego da się skomponować dobry i pożywny posiłek. Ta dieta trwa tylko kilka dni, kiedy reguł musimy przestrzegać restrykcyjnie, a później stopniowo wprowadzamy kolejne produkty. Zasada jest jednak taka, że im dłużej chcemy zachować efekt wybielania, tym dłużej unikamy wyjątkowo barwiących pokarmów: napoje typu cola, kawa, herbata, soki owocowe, kolorowe słodycze powinny być ograniczane – radzi Anna Kosmecka.

Po wybielaniu stosujemy się także do innych zaleceń personelu medycznego, czyli stosujemy wskazaną pastę do zębów i płukanki bez barwników.

Kolor zębów po zejściu z fotela jeszcze nie będzie tym ostatecznym. Wciąż przez kilka kolejnych dni barwniki będą ulegały zanikowi, a zęby będą stawały się coraz bielsze. Im bardziej sumiennie przestrzegamy zasad, tym większą mamy szansę, by biel utrzymała się przez miesiące po zabiegu.

foto: adobestock