Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wielkopolskie: Poznańscy dentyści wydali poradnik dla osób cierpiących na dentofobię

Do strachu przed leczeniem u dentysty przyznaje się wielu Polaków. Jak z nim walczyć? Stomatolodzy z Poznania znaleźli na to sposób – napisali nieszablonowy poradnik, w którym poprzez humor oswajają lęki pacjentów.

Strach ma wielkie oczy, ale dentyści mają na niego sposób

Statystyki mówią, że ponad 90 proc. Polaków cierpi na próchnicę. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest lęk i niechęć przed leczeniem u dentysty, która czasem przybiera postać dentofobii, poważnego problemu, powszechnego również w polskich gabinetach. Zgodnie z badaniami pt. „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej”, obawę przed borowaniem i bólem u dentysty zgłasza aż 39 proc. rodaków.

Metod na pokonanie strachu jest wiele m.in. techniki relaksacyjne, bezbolesne znieczulenia np. komputerowe lub gazem rozweselającym przed zabiegiem, a także duża dawka… śmiechu. Taką receptę mają stomatolodzy z Poznania: Dorota i Przemysław Stankowscy oraz Robert Białach, którzy wydali właśnie nową wersję poradnika dla pacjentów „Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa”.

Publikacja tym razem opowiada 16 historii pacjentów, jakich na swojej drodze spotkali dentyści w prawie 15-letniej praktyce, a które z dystansem i humorem poruszają temat najczęstszych dolegliwości stomatologicznych, doradzają, jak im zapobiegać, jak dbać o zęby na co dzień, jak zwalczyć swój strach przed leczeniem i jakie rozwiązania proponuje współczesna stomatologia.

Strach przed dentystą to powszechny problem wśród Polaków, nie tylko tych najmłodszych. Często ma to swoje źródło w złych doświadczeniach z przeszłości. Dlatego angażujemy się w walkę z dentofobią, staramy się edukować pacjentów na temat znaczenia zdrowia i higieny jamy ustnej, zarówno w gabinecie, jak w mediach. Owocem takiego podejścia jest poradnik „Bądź bystry u dentysty”, który jest pigułką wiedzy na temat stomatologii, łączy humor oraz kwestie praktycznemówią autorzy „Bądź bystry u dentysty”.

Jak przyznają dentyści, książka ma w lekki i przystępny sposób przeprowadzić czytelnika przez m.in. proces diagnostyki, leczenia próchnicy, problem paradontozy czy zabiegi stomatologii estetycznej oraz rozwiewać mity stomatologiczne. Opowiadania nie bez przyczyny zawierają dużą dawkę humoru i przeplatane są grafikami znanego satyryka oraz ilustratora – Henryka Sawki. Elementy gelotologii, czyli terapii śmiechem są tutaj narzędziem do przełamania blokady przed leczeniem u pacjentów.

Śmiech może być najlepszym lekarstwem na strach przed dentystą. Badania potwierdzają, że rozładowuje stres, odpręża, wzmaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, a nawet wzmacnia układ odpornościowy. Lektura poradnika przed wizytą nie tylko lepiej przygotuje pacjenta, wyjaśniając kwestie techniczne związane z leczeniem, ale także pomoże mu się zrelaksować przed zabiegiem i zdystansować do swojego strachu  wyjaśnia Dorota Stankowska, stomatolog z Poznania i współautorka poradnika.

Poradnik wyjaśni, jak mieć zdrowe zęby i… udane selfie

Nowa wersja to kontynuacja pierwotnego przewodnika po tajnikach stomatologii. Tym razem poradnik wzbogacony jest o rozdział poświęcony ortodoncji autorstwa Roberta Białacha, poznańskiego ortodonty.

Stomatologia wciąż się rozwija, więc i my idąc z duchem czasu zdecydowaliśmy się zaktualizować publikację, tak by stanowiła kompletne, ale przystępne kompendium wiedzy dla pacjenta. Rozdziałem o nowoczesnej ortodoncji przypominamy o znaczeniu korekty wad zgryzu. Mówimy, że proste zęby to nie tylko droga do zawsze udanego selfie, nieodłącznego w tych czasach, ale również jeden z elementów zdrowego stylu życiawyjaśnia Robert Białach, stomatolog i współautor odświeżonej wersji poradnika.

„Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa” to wydanie II rozszerzone poradnika stomatologicznego dla pacjentów, który swój debiut miał w 2013 roku. Jak przekonują autorzy, jest to pierwszy poradnik stomatologiczny dla pacjentów dorosłych w Polsce. Książka dostępna jest w sprzedaży w księgarniach na terenie całego kraju lub w Internecie na stronie: www.stankowscybialach.pl

 

***

O autorach:

Dorota i Przemysław Stankowscy to dentyści z wieloletnim stażem, członkowie m.in. Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej i American Academy of Periodontology. W Poznaniu prowadzą swoją własną praktykę dentystyczną specjalizującą się m.in. w leczeniu implantologicznym i estetycznym. Więcej: stankowscybialach.pl Robert Białach ukończył kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym. Dba, by uśmiechy pacjentów zapewniały nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalne, dlatego wciąż podnosi swoje kwalifikacje uczęszczając na liczne seminaria i warsztaty w Polsce oraz za granicą. Ukończył prestiżową Akademię Dawsona na Florydzie oraz Curriculum Ortodontyczne FACE (Functional and Cosmetic Excellence) w Stambule. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. „Bądź bystry u dentysty” to jedyny w swoim rodzaju poradnik, pokazujący proces leczenia u stomatologa z całkowicie innej, pozbawionej lęku strony. Każde z 16 opowiadań w wyjątkowo lekki i przystępny sposób opisuje inny przypadek pacjenta oraz inny problem stomatologiczny – doradza m.in. jak zyskać zęby rodem z Hollywood, jak wykonać fajne selfie oraz jak nie zgrzytać zębami – i to nie tylko ze strachu przed dentystą. Co najważniejsze – historie te i asystujące im arcyzabawne grafiki Henryka Sawki z dystansem i sporą dawką humoru (często czarnego), wesoło nastrajają do wizyty u dentysty, uczą jak przełamać własne blokady, a przy tym zyskać idealny uśmiech. Wyd. Poligraf, 150 stron. Więcej: badzbystry.pl

 

 

Źródło:

Biuro Prasowe Stankowscy & Białach Stomatologia