Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wielu Polaków nie udaje się do dentysty na profesjonalną higienizację

Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem na Plus, czyli nie tylko mycie zębów

Kraków, XX kwietnia 2021 – SPPF – pod tym skrótem kryją się nazwy czterech najważniejszych zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w gabinecie dentysty. Skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja to połączenie działań, które pozwalają oczyścić oraz wzmocnić zęby i chronić je przed rozwojem próchnicy. Dbanie o zdrowie jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla ogólnego zdrowia, dobrego samopoczucia i wyglądu. Mimo to, wielu Polaków, choć stosuje codzienne środki higieny, nie udaje się do dentysty na profesjonalną higienizację – wynika z badania przeprowadzonego dla SE+ Studio Stomatologii Estetycznej w Krakowie. Właśnie dlatego klinika rozpoczyna program „Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem”, aby edukować na temat korzyści, jakie płyną z takiej profilaktyki.

Jak wynika z badania, największa grupa ankietowanych, pytana o działania, jakie podejmuje, aby dbać o higienę jamy ustnej, wskazuje mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Robi to 73%. Płyn do płukania jamy ustnej stosuje 50%, a nici dentystyczne niecałe 37%.
– Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, czy mycie języka nie zawsze wystarczą, aby zęby były idealnie czyste i białe. Warto pamiętać o profesjonalnej higienizacji zębów, która powinna być przeprowadzana minimum raz w roku albo częściej –
podkreśla dr n. med Barbara Książkiewicz, kierownik kliniczny i naukowy w SE+ Studiu Stomatologii Estetycznej, specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej.

Regularne usuwanie kamienia nazębnego, złogów, osadów oraz przebarwień,
a także fluoryzacja chronią zęby przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy i innych chorób, wynikających
z niewystarczającej higieny. Profesjonalna higienizacja pozwala również zachować piękny, zdrowy uśmiech. Mimo to, jak pokazuje badanie, znaczna część ankietowanych nie robi tego wcale – 31% nie korzysta ze skalingu, 44% z piaskowania, a aż 60% z polerowania zębów.

Właśnie dlatego specjaliści z kliniki SE+ Studia Stomatologii Estetycznej z Krakowa rozpoczynają program „Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem”. W jego ramach będą promować wiedzę na temat zabiegów higienizacyjnych oraz korzyści, jakie płyną z ich zastosowania Klinika będzie prowadzić działania edukacyjne – za pośrednictwem materiałów video, w kanałach social media. W kampanię włączyli się też ambasadorowie, którzy z racji wykonywanych przez siebie zawodów oraz zainteresowań, wiedzą jak ważny jest zdrowy i piękny uśmiech. Aby ułatwić korzystanie z profesjonalnej higienizacji, oprócz działań edukacyjnych klinika przygotowała również pakiet „Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem”, który składa się z czterech głównych zabiegów higienizacji.

Obowiązkowo higienizację zębów wykonuje się u osób, które chcą wybielić zęby w gabinecie. Jedynie dokładnie oczyszczona powierzchnia zębów jest w pełni podatna na działanie środka wybielającego. – Wybielanie zębów u dentysty to usługa, która gwarantuje znacznie bardziej spektakularne efekty niż pasta czy paski wybielające. Dlatego przygotowaliśmy również rozszerzoną wersję pakietu, czyli „Wiosna ze Zdrowym Uśmiechem Plus”, który – oprócz higienizacji – zawiera też zabieg wybielania zębów – dodaje dr Książkiewicz.

Po wykonaniu zabiegu stomatolog udzieli instruktaż na temat prawidłowej higieny jamy ustnej

Czym są zabiegi higienizacyjne i dlaczego warto je stosować? Eksperci SE+ Studia Stomatologii Estetycznej opracowali krótki opis każdego z nich.

1. Skalling – usuwanie złogów kamienia

Podstawowym zabiegiem higienizacyjnym jest skalling. Polega na profesjonalnym usunięciu kamienia, który odkłada się na płytce nazębnej. Duża ilość kamienia skutkuje między innymi stanami zapalnymi, odsłanianiem szyjek zębowych, a z czasem również paradontozą. Usunięcie złogów kamienia można wykonać skutecznie jedynie w profesjonalnym gabinecie, z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych oraz skalera ultradźwiękowego.

2. Piaskowanie – uzupełnienie skallingu

Dentyści i stomatolodzy zalecają wykonywanie skallingu razem z piaskowaniem. Jest to dodatkowe, bardzo dokładne oczyszczanie zębów. Pozwala usuwać zanieczyszczenia ze szczelin międzyzębowych, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas codziennego szczotkowania.

3. Polerowanie zębów

Polerowanie zębów to swoiste wykończenie po piaskowaniu i skallingu. Polega na nałożeniu przez dentystę specjalnej pasty na powierzchnię zębów. Następnie jest ona rozprowadzana przy pomocy szczotki dentystycznej. W ten sposób usuwane są resztki osadów, które pozostały po dwóch poprzednich zabiegach. Polerowanie likwiduje również przebarwienia.

4. Fluoryzacja dla wzmocnienia szkliwa

Fluor, czyli pierwiastek, który pośród innych właściwości, wzmacnia również szkliwo. Jest stosowany w środkach higieny jamy ustnej, którą używamy na co dzień – od past, poprzez nici aż po płyny do płukania ust. Aby uzyskać silne działanie lecznicze i profilaktyczne, warto udać się do specjalisty, który nałoży na powierzchnię zębów środek o wysokim stężeniu fluoru.

***

SE+ Studio Stomatologii Estetycznej to nowoczesna klinika dentystyczna mieszcząca się w secesyjnej kamienicy przy ulicy Batorego 6 w Krakowie, jedna z najdłużej działających klinik stomatologicznych specjalizujących się w stomatologii estetycznej w Krakowie. Bazuje na ponad 50-letniej tradycji rodzinnej. Oprócz tysięcy standardowych zabiegów stomatologicznych lekarze specjaliści wykonują nowoczesne, a nie zawsze dostępne w innych gabinetach stomatologicznych w Krakowie, ponadstandardowe i rzadkie zabiegi w znieczuleniu ogólnym, np. przeszczepy kości własnej, wprowadzanie implantów zygomatycznych, czy transpozycja nerwu