Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wraca staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów

staz%cc%87Sejm przyjął w piątek nowelizację dotyczącą przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna – wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty.

Przyjęta przez Sejm zmiana ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw przywraca staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów. Zgodnie z nowelizacją, młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna, czyli lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat. Chodzi o możliwość bezpiecznej, praktycznej nauki zawodu, zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej oraz zdobycie doświadczenia w pracy z pacjentem. Stażyści – pod nadzorem opiekuna – będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu. Otrzymają uprawnienia m.in. do wystawiania recept, wydawania opinii i orzeczeń lekarskich. Obywatele polscy i państw członkowskich UE studiujący medycynę w języku obcym (w Polsce i za granicą) będą mogli ubiegać się o prawo wykonywania zawodu w Polsce, bez konieczności zdawania egzaminu z języka polskiego. Warunkiem będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego. Ustawa zmienia także zasady przystępowania do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Będą mogli do nich przystąpić wyłącznie lekarze po ukończeniu studiów. Nie będzie takiej możliwości dla studentów ostatniego roku.

Za przyjęciem zmian w prawie głosowało 279 posłów, 153 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił dwie poprawki – Nowoczesnej i Kukiz’15.

Ustawa ma co do zasady wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

źródło: esculap.com, sejm.gov.pl