Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

WrocFlow 2015

 „Wrocław – miasto spotkań” – tak brzmi hasło promujące jedno z największych polskich miast. Zgodnie z tą ideą Międzynarodowy Kongres PTSS „WrocFlow” doprowadził do wielu spotkań – ponad 1400 osób zgromadzonych na wydarzeniu to rekordowa frekwencja, biorąc pod uwagę wszystkie konferencje PTSS. Poprzedni rekord frekwencji należał również do PTSS Wrocław, w Międzynarodowym Kongresie z okazji 15-lecia PTSS wzięło udział ponad 1200 osób. 

Konferencja rozpoczęła się już w piątek, 27 marca. Studenci stomatologii, stażyści i młodzi lekarze dentyści ze wszystkich oddziałów PTSS i nie tylko mieli możliwość spotkać się w mniej oficjalnych okolicznościach w ramach social programu. Wrocławski klub Eter stał się pierwszym miejscem spotkań tegorocznego kongresu. Już następnego dnia o godzinie 9:00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyło się uroczyste otwarcie konferencji, którego dokonał rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marek Ziętek. Patronat nad wydarzeniem, obok Jego Magnificencji Rektora, pełnili Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prezydent Wrocławia.

Wykład inauguracyjny „Wielospecjalistyczne leczenie ortodontyczne” wygłosiła dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego UM we Wrocławiu dr hab. Beata Kawala, prof. nadzw. Następnie odbył się blok wykładów anglojęzycznych, podczas którego uczestnicy mieli przyjemność posłuchać gości z zagranicy – prof. Ezio Gheno z Włoch, prof. Zdenka Broukala z Czech oraz dobrze znanego PTSS-owskiej publiczności dr. Maurcia Gonzaleza Baluta z Meksyku. Wszystkie wykłady, również prof. Ziętka oraz dr Kawali, zostały symultanicznie przetłumaczone, aby zarówno polscy studenci, jak i studenci z English Division mogli w pełni skorzystać z wiedzy przekazywanej przez profesorów.

Temat wystąpienia prof. Ezio Gheno brzmiał „Vertical and horizontal ridge increases with heterologous bone-ring and autogeneous growth factors (CGF) in association with «Immediateload» implants”. Prof. Zdenek Broukal wygłosił wykład pt. „Mother – child transfer of cariogenic streptocicci in infancy and the ways of its control” . Dr Mauricio Gonzalez Balut omówił leczenie ortodontyczne u pacjentów z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych – „Definite Ortodontic treatment for patients with TMD”. Podczas kongresu dr Mauricio Gonzalez Balut został oficjalnie uhonorowany tytułem ambasadora Be Active Dentist. Natomiast tytuły członków honorowych Polskiego Towarzystwa Stomatologii otrzymali lek. dent. Maciej Michalak oraz lek. dent. Sadri Rayad.

Po przerwie obiadowej przyszedł czas na wystąpienia polskich wykładowców. Jako pierwszy zaprezentował swój wykład dr n. med. Bartosz Cerkaski („Projektowanie Digital Smile Design – uśmiech dopasowany do twarzy”). Rosnące trudności w znalezieniu wolnego miejsca na sali wykładowej nie zniechęciły uczestników kongresu do wysłuchania zarówno tego, jak i następnego wystąpienia. Prof. Marzena Dominiak podczas swojego wykładu „Błędy popełniane w chirurgii stomatologicznej przez młodych lekarzy dentystów” omówiła temat powikłań jako przyczyny oraz konsekwencji braku doświadczenia początkującego praktyka. Niewątpliwie z racji charakteru konferencji i wieku uczestników było to jedno z wystąpień gromadzących największą liczbę słuchaczy.

Podczas kongresu nie mogło zabraknąć również lek. med. Kamila Kuczewskiego, który realizując Program Edukacyjny DentAssist, opowiadał o prowadzeniu trudnych rozmów z pacjentem, co niewątpliwie wpisało się w tematykę poprzednich wykładów. Część wykładowa kongresu została zakończona wystąpieniem lek. stom. Radosława Jadacha („Tomografia wolumetryczna dla lekarza stomatologa praktyka: diagnostyka, decyzja, przypadki, zabiegi”), podczas którego omówił on z uczestnikami niecodzienne przypadki ze swojej codziennej praktyki.

Spotkania z sali wykładowej wieczorem przeniosły się w inne miejsce na mapie Wrocławia, a mianowicie na wrocławski stadion, gdzie podobnie jak podczas 15-lecia PTSS odbywał się social program. Jak na międzynarodowy kongres przystało, sobotnia impreza integracyjna pod hasłem „narody świata” zgromadziła uczestników przebranych za przedstawicieli różnych krajów. W barwnych strojach wszyscy mogli liczyć na zdjęcia na tle rozświetlonych stadionowych trybun. Zabawa mimo zmiany czasu, jaka miała miejsce w nocy z 28 na 29 marca, trwała do białego rana, ale nie dla wszystkich. Dwustu wcześniej zapisanych uczestników miało możliwość wziąć udział w części praktycznej kongresu – w warsztatach z endodoncji (Poldent), z implantologii (Fenice) i z ortodoncji prowadzonych przez dr. Mauricio Gonzalez Baluta, warsztatach Instytutu Blend-a-med Oral-B, a także w warsztatach z prawa medycznego. W niedzielne popołudnie zakończyły się ostatnie spotkania w ramach Międzynarodowego Kongresu PTSS „WrocFlow” i uczestnicy wrócili do swoich miast.

Pomimo tak wielkiej pracy włożonej w wydarzenie członkowie PTSS Wrocław nie osiadają na laurach! Z niezmiennym zapałem i chęcią uczestniczą, współpracują i organizują akcje profilaktyczne. Jedna z nich jest już wrocławską tradycją. Mowa tu o projekcie „Wrocławianinie! Nie zgrzytaj!”. Młodzi adepci stomatologii po wcześniejszym szkoleniu dotyczącym sposobu badania stawów skroniowo-żuchwowych diagnozują chętne osoby. Każdy pacjent, oprócz rozpoznania, otrzymuje drobne upominki od firmy Colgate. W tym roku pierwsza tego typu akcja odbyła się w Galerii Dominikańskiej 11 kwietnia w ramach Dnia Zdrowia. Studenci stomatologii, obok kolegów z wydziału lekarskiego zrzeszonych w IFMSA Wrocław, przeprowadzali badanie profilaktyczne pod kątem bruksizmu. Kolejna część projektu odbyła się od 23 do 25 kwietnia na Politechnice Wrocławskiej oraz w Centrum Handlowym Bielany w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą”, gdzie udało się łącznie przebadać około 200 osób!

Ogromną popularnością wśród wrocławskich przedszkoli cieszy się projekt „Szpital Pluszowego Misia” realizowany we współpracy z IFMSA Wrocław (w tym roku również w galeriach handlowych). Ma on na celu zmniejszenie lęku przed wizytą u lekarza i wyjaśnienie wielu procedur medycznych młodym pacjentom poprzez poddanie badaniu i diagnostyce ich ulubionego pluszaka. Przez rejestrację, gabinet lekarski, gdzie wystawiane są skierowania na RTG lub USG w zależności od dolegliwości, oraz gabinet pielęgniarki dziecko jako opiekun, który przyprowadził „chorego” misia do szpitala, i pluszak przechodzą razem. Na stanowisku PTSS, w „gabinecie stomatologicznym” prowadzona jest nauka poprawnego szczotkowania na modelu oraz krótki wywiad na temat pierwszej wizyty dziecka u dentysty.

Studia to wyjątkowy okres, dlatego należy go dobrze wykorzystać. Jak widać, warto czasem wyjść poza ramy życia typowego studenta stomatologii, ponieważ można się wiele nauczyć, łącząc praktykę z dobrą zabawą. Zwłaszcza że istnieje taka możliwość – PTSS ma otwarte drzwi dla każdego młodego stomatologa. Oprócz akcji profilaktycznych organizowanych jest wiele wykładów i zajęć praktycznych. Wystarczy podnieść głowę znad książek, rozejrzeć się i dołączyć do grupy entuzjastów PTSS.

Aleksandra Kwiatkowska