Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wstydzisz się uśmiechać? Te zabiegi odmienią twój uśmiech nawet w jeden dzień!

Noszą je celebryci i influencerzy, mogą zmienić odcień zębów, kształt, skorygować diastemę lub inne defekty kosmetyczne. Licówki są najpopularniejszą i najszybszą metodą poprawy estetyki uśmiechu. Co musisz o nich wiedzieć?

Uśmiech jak z Instagrama w jeden dzień

Choć każdy zapewne słyszał o licówkach w kontekście idealnego, śnieżnobiałego uśmiechu, to warto przybliżyć czym dokładnie jest ta zdobycz stomatologii estetycznej, na którą coraz częściej decydują się pacjenci marzący o uzębieniu bez skazy.

Licówka to najprościej mówiąc cienki, mierzący 0,5-1 mm płatek, najczęściej z porcelany, który mocuje się na przedniej części delikatnie wcześniej opracowanego zęba. To jednocześnie najszybszy sposób poprawy wyglądu zębów u osób, które wstydzą się uśmiechać w powodu mankamentów estetycznych. Licówki są także mniej inwazyjne od koron protetycznych, ponieważ w zależności od typu – nie wymagają szlifowania całego zęba, a jedynie przedniej części lub w ogóle nie wymagają preparacji – mówi dr Barbara Urbanowicz-Śmigiel z kliniki Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia w Katowicach.

Dla kogo licówki?

Jakie zastosowanie ma licówka? – Licówka to bardzo wszechstronne rozwiązanie stosowane ze względów estetycznych. Dzięki niemu możemy zmienić odcień zęba i zamaskować trudne przebarwienia m.in. po leczeniu kanałowym, zmienić jego kształt: wydłużyć zbyt krótkie zęby, poszerzyć lub zwęzić, odbudować w przypadku złamania lub pęknięcia, zakryć nieestetyczne wypełnienia w odcinku przednim, skorygować niewielkie wady zgryzu, a także szpary między zębami. Ta metoda zapewnia spektakularny efekt w stosunkowo krótkim czasie – wyjaśnia stomatolog.

Jeśli licówki to na wszystkie zęby? To mit! Mocuje się je na tych zębach, które chcemy skorygować pod kątem np. odcienia, kształtu lub długości. Zwykle wykonuje się od 12 do 22 licówek na zęby, które odsłaniamy podczas mowy i szerokiego uśmiechu.

Założenie licówek poprzedza konsultacja ze stomatologiem, podczas której pacjent wybiera ich rodzaj i odcień, a następnie wykonuje się projekt przyszłych licówek, który trafia do laboratorium protetycznego. Przygotowanie licówki trwa na ogół kilka dni, ale w tym czasie pacjent nosi licówki tymczasowe. – Cały zabieg preparacji zęba pod licówkę i ich cementowanie jest bezbolesne dla pacjenta i wykonywane w znieczuleniu miejscowym – zapewnia ekspert.

Licówki mogą się różnić materiałem, z którego są wykonane i przeznaczeniem. Na jakie opcje może zdecydować się pacjent z kompleksem „brzydkiego” uśmiechu?

    • Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe (ceramiczne) to najczęściej stosowany, najbardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i najbardziej estetyczny rodzaj licówek. Powód jest prosty – porcelana posiada właściwość translucencji i opalescencji, czyli przepuszczania światła i jego rozpraszania, przezierność oraz barwę najbardziej zbliżone do naturalnego szkliwa zębów. Pacjent ma możliwość wyboru spośród wielu odcieni licówek, dzięki czemu nie musi obawiać się sztucznego efektu, a naturalna estetyka będzie zachowana.

Dzięki nowoczesnej technologii oraz specjalnej technice cementowania licówka tak ściśle przylega do zęba, że nie ma możliwości, aby odpadła. Porcelana ma wysoką odporność na ścieranie, przebarwienia, rozwój próchnicy i gromadzenie się płytki nazębnej, w przeciwieństwie do np. licówek kompozytowych. Wytrzymałość licówek z porcelany to ok. 10-15 lat. Koszt to 3450 zł za ząb.

Dla kogo takie licówki? – Licówki porcelanowe to opcja dla najbardziej wymagających osób, które cenią sobie wysoką estetykę oraz jakość. Ich atutem jest również minimalna inwazyjność w porównaniu do np. koron protetycznych, ponieważ nie wymagają tak znacznej utraty zdrowych tkanek zęba, a jedynie delikatnego oszlifowania ok. 0,5 mm szkliwa lub nawet mniej – mówi dentystka.

    • Licówki kompozytowe

Wykonuje się je z kompozytu, czyli tego samego materiału, z którego przygotowuje się wypełnienia stomatologiczne. Ich zaletą jest niższa cena w porównaniu do licówek porcelanowych (ok. 2300 zł). Pośrednie licówki kompozytowe wykonuje się na zamówienie w laboratorium protetycznym i są one trwalsze niż licówki bezpośrednie kompozytowe mocowane podczas jednej wizyty u dentysty. Trwałość tych licówek to ok. 2-7 lat, ponieważ kompozyt z czasem ulega przebarwieniom i uszkodzeniom. W przypadku ich ukruszenia można je łatwo skorygować.

Licówka kompozytowa podobnie jak porcelanowa odmieni wygląd zębów, ale nie zapewni tak dobrego efektu wizualnego i trwałości jak jej porcelanowy odpowiednik – precyzuje lekarz z Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia.

    • Licówki akrylowe

Ten rodzaj licówek wykonany jest ze sztucznego materiału – polimeru akrylu. Cechuje je gorsza estetyka, są grubsze, bardziej toporne, przez co wyglądają mało naturalnie, do tego nie są trwałym rozwiązaniem (wytrzymałość do 2 lat). Dlatego stosuje się głównie jako licówki zastępcze lub tymczasowe przed założeniem licówki ostatecznej. Ich koszt to poniżej 850 zł za ząb.

Choć licówki zazwyczaj mocuje się na zewnętrznej stronie zęba, to w niektórych przypadkach stomatolog może je zamocować od strony podniebiennej. – Ubytki szkliwa od strony podniebienia mogą wystąpić na skutek wad zgryzu np. przy zgryzie głębokim, zgrzytania zębami oraz erozji zębów spowodowanej przewlekłymi wymiotami, gdy pacjent choruje na bulimię lub refluks żołądkowy. Wówczas takie licówki do „zadań specjalnych” odbudowują utracone tkanki – wyjaśnia dr Urbanowicz-Śmigiel.

Piękny uśmiech od ręki? Te zabiegi są teraz hitem!

Jeśli pacjent chce poprawić wygląd zębów i zależy mu na natychmiastowym efekcie, to znajdzie również tańsze alternatywy dla licówek. Jedną z nich jest modny ostatnio wśród celebrytów, instagramerów czy tiktokerów bonding.

    • Bonding

Jest to zabieg całkowicie nieinwazyjny, nie wymagający szlifowania zębów, a także szybszy niż nałożenie licówek np. porcelanowych, które wykonuje się w laboratorium protetycznym.

Część pacjentów myli bonding z licówkami, a to nie jest to samo. Bonding to inaczej mówiąc odbudowa powierzchni zęba z wykorzystaniem kompozytu na bazie żywicy. To bardzo plastyczny materiał, dzięki któremu możemy zrekonstruować ukruszony lub złamany ząb, a nawet zlikwidować diastemę. To wszystko już na jednej wizycie – tłumaczy stomatolog.

Jak wygląda taki zabieg? – Na początku szkliwo zęba jest wytrawiane preparatem na bazie delikatnego kwasu. Następnie ubytki wypełnia się żywicą kompozytową i nakłada kolejne warstwy kompozytu do otrzymania docelowego kształtu, na koniec utwardza za pomocą światła i poleruje. Efekt metamorfozy uśmiechu jest natychmiastowy – dodaje.

Koszty rynkowe bondingu zaczynają się od około 350 zł. Trwałość ocenia się na 4-5 lat.

    • Flow Injection

Nowoczesna technika dentystyczna, która pozwala na ekspresową, bezinwazyjną (nie wymaga szlifowania) i spektakularną korektę kształtu, odcienia, wielkości i mankamentów zębów. Co za tym idzie zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Takie rozwiązanie często jest stosowane jako wsparcie, ale też rozwiązanie tymczasowe przed trwałą rekonstrukcją zębów przy zastosowaniu np. licówek ceramicznych.

Flow Injection pozwala odbudować od razu wiele zębów, dzięki czemu nawet już po jednej wizycie u dentysty pacjent wychodzi z gabinetu z nowym uśmiechem. To zasługa m.in. innowacyjnego programu Digital Smile Design, który pozwala zobaczyć efekty leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Dla kogo Flow Injection? – Metoda Flow Injection jest szybkim sposobem na metamorfozę uśmiechu dla niecierpliwych. Docenią ją również osoby z mniejszym budżetem, bo jest to opcja dużo tańsza od licówek porcelanowych, ale co za tym idzie również mniej trwała. Flow Injection warto traktować jako doraźne rozwiązanie, ponieważ w tej technice wykorzystuje się mniej odporny, płynny materiał kompozytowy – wyjaśnia ekspert.

Ceny zabiegu Flow Injection zaczynają się od 1100 zł za ząb.

O tym pamiętaj, zanim założysz licówki!

Przed założeniem licówek należy odpowiednio się przygotować. Przeciwwskazaniem do ich założenia jest rozległa próchnica, zaawansowane wady zgryzu, choroby przyzębia, a także bruksizm czy nawet nawykowe obgryzanie paznokci i gryzienie ołówków. Zęby przygotowane pod licówki muszą być wyleczone, pozbawione osadów i kamienia nazębnego.

Jeśli zależy nam na bielszym odcieniu zębów, to warto najpierw zdecydować się na zabieg wybielania u dentysty, a dopiero potem dobrać licówki kolorem – podpowiada ekspert.

O zęby z licówkami dbamy podobnie, jak o własne zęby – warto przestawić się na szczoteczkę o miękkim włosiu, czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz stosować płukankę do ust. Nie są wieczne, ale ich trwałość zależy od materiału, z którego zostały wykonane, diety i nawyków pacjenta (gryzienie orzechów czy twardych warzyw może uszkodzić licówkę). Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, odrobinie ostrożności i regularnej kontroli licówek u stomatologa, mogą one służyć wiele lat.

***

Medicover Stomatologia to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce. Obecnie Medicover posiada ponad 50 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Gabinety zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski. Więcej informacji na stronie https://www.medicover.pl/stomatologia/

***

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover – międzynarodowej firmy świadczącej usługi medyczne i diagnostyczne, założonej w 1995 r. Medicover prowadzi centra medyczne, szerokoprofilowe szpitale, apteki, kliniki leczenia niepłodności, centra stomatologiczne i salony optyczne. Ponadto oferuje pakiety sportowo-rekreacyjne oraz programy kafeteryjne dla klientów korporacyjnych. Więcej informacji na stronie www.medicover.pl