Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wybielanie zębów u dentysty – czy warto?

Dowiedz się dlaczego warto wybielić zęby u dentysty. Profesjonalne wybielanie gwarantuje piękny uśmiech bez szkody dla uzębienia. Jakie metody wybielania zębów stosują stomatolodzy? Jak przygotować się do zabiegu i co robić, a czego nie już „po”, czy efekty po zabiegu warte są poniesionych kosztów? O tym m.in. przeczytasz w naszym artykule.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Gdy decydujemy się na wybielenie zębów możemy zrobić to na dwa sposoby: metodami domowymi i profesjonalnie, w gabinecie dentystycznym. Ich główną różnicą jest cena, ale jeżeli wziąć pod uwagę, ile możemy zapłacić za naprawianie „efektów” wybielania w domowym zaciszu, inwestycja w medyczny zabieg estetyczny może być zdecydowanie bardziej opłacalna.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg wybielania zębów?

Piękny, nieskazitelny uśmiech to w dzisiejszych czasach swoisty „must have”. Dodaje pewności siebie, przykuwa uwagę, poprawia samopoczucie i zwyczajnie nas upiększa. Nawet najpiękniejsze w młodości zęby, pod wpływem czasu, a i z naszą pomocą, tracą naturalną biel i powoli żółkną. Kawa, czarna herbata, czerwone wino, palenie papierosów mają duży wpływ na wybarwienie szkliwa. Warto pomyśleć o takim zabiegu w kategorii odmładzających i ujmujących lat. Białe, zdrowe zęby są przecież synonimem młodości.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wszystkie metody wybielania zębów polegają na interwencji w szkliwo pokrywające zęby. Jest to najmocniejsza tkanka w ludzkim organizmie, która jednocześnie nie jest odnawialna. Dlatego decydując się na wybielanie warto zrobić to w gabinecie u stomatologa. Pasty, nakładki, żele i paski wybielające dostępne w drogeriach i internecie, stosowane przez długi czas również rozjaśnią kolor zębów i usuną przebarwienia. Ale zwykle charakteryzują się większą ścieralnością szkliwa i mogą trwale je uszkodzić, podrażnić dziąsła, a co za tym idzie, przyczynić do rozwoju próchnicy i nadwrażliwości zębów.

Przygotowanie do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Warunkiem przeprowadzenia profesjonalnego wybielania zębów jest idealny stan uzębienia. Nie możesz mieć niewyleczonych ubytków, ani żadnych stanów zapalnych dziąseł lub śluzówki. Substancje wybielające mogą uszkodzić strukturę „dziurawych” zębów lub nasilić stany zapalne. Ponadto zanim dojdzie do samego zabiegu, konieczne jest wcześniejsze usunięcie kamienia płytki nazębnej. Po obu zabiegach zęby już będą o kilka tonów jaśniejsze i bielsze, i jednocześnie właściwie przygotowane do zabiegu finalnego.

Wybielanie zębów u dentysty – możesz zrobić to na trzy sposoby

Podczas wizyty u stomatologa, decydując się na zabieg wybielania, lekarz doradzi Ci najlepszą metodę wybielania zębów dla Ciebie. Będziesz mieć do wyboru: wybielanie lampą, wybielanie laserem oraz tzw. ”wybielanie nakładkowe”.

Dwie pierwsze metody wykonuje samodzielnie lekarz stomatolog. Są to zabiegi jednorazowe, które trwają od 60 do 90 minut. W pierwszej kolejności na dziąsła nakładany jest żel ochronny utwardzany światłem lampy UV. Po tej czynności stomatolog nakłada na zęby preparat z tlenkiem wodoru wybielającym szkliwo. Tak przygotowane zęby są naświetlane lampą LED lub laserem diodowym. Zależnie od stosowanych preparatów nakładanie i naświetlanie preparatu może być jedno- lub kilkukrotne. Po zakończeniu zabiegu zęby będą od 8 do 12 odcieni jaśniejsze.

Wybielanie nakładkowe to zabieg, który przygotowywany jest w gabinecie stomatologicznym, ale przeprowadzany jest samodzielnie przez pacjenta. W pierwszym etapie dentysta wykonuje odcisk górnego i dolnego łuku zębowego, by przygotowywać przezroczyste nakładki idealnie pasujące do zębów. Będziesz samodzielnie wypełniać je żelem wybielającym zaordynowanym przez stomatologa. Czas wybielania tą metodą waha się od 2 do 4 tygodni. Nakładki z preparatem wybielającym nakłada się na noc i/lub na kilka godzin w ciągu dnia. W trakcie trwania terapii wymagana jest „biała” dieta. Oczekiwanie na efekt końcowy wymaga więcej cierpliwości, niż w przypadku wybielania w gabinecie dentysty.

Jak przedłużyć efekt profesjonalnego wybielania zębów?

Przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu wybielania, zęby są wyjątkowo wrażliwe na wszystkie naturalnie barwiące szkliwo produkty. Dlatego stomatolodzy na czas rekonwalescencji i utrwalania efektów zabiegu rekomendują przejście na tzw. „białą” dietę. Eliminuje ona wszystkie rodzaje pożywienia, które mogą zniweczyć zabieg wybielania. Są to m.in. kawa, czarna herbata, kolorowe alkohole, słodkie napoje gazowane, słodycze, warzywa zawierające szczawiany oraz te, które zawierają silne barwniki, np. buraki, jagody, wiśnie, pomidory, marchew. Należy również wykluczyć niektóre przyprawy: kurkumę, cynamon, paprykę, curry. Zakazane jest palenie papierosów – mogą przebarwić zęby mocniej niż były przed zabiegiem wybielania.

Ponieważ przez pierwsze dni po zabiegu zęby wykazują dużą nadwrażliwość zalecane jest spożywanie jedzenia i napojów wyłącznie w temperaturze pokojowej.

Jak długo będziesz się cieszyć śnieżnobiałym uśmiechem, tak naprawdę zależy wyłącznie od Ciebie. Zdrowa dieta, unikanie palenia i jedzenia produktów barwiących, dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego, mają zdecydowane znaczenie dla utrzymania efektu zabiegu wybielania. Przy takim podejściu i stosowaniu się do wskazówek dentysty, efekt po wybieleniu zębów w gabinecie stomatologicznym powinien utrzymać się ok. 4 lata.

Ile kosztuje wybielanie zębów przez stomatologa?

Ceny zabiegów wybielających zależne są nie tylko od metody, na którą się zdecydujesz, ale również od miejsca zamieszkania. Zwykle zabiegi te są droższe w dużych miastach, ale jednocześnie tamtejsze gabinety stomatologiczne mają lepszy dostęp do najnowszych technologii i nowinek. Zabiegi wybielania zębów laserowe i lampy plazmowej wahają się od 500 do 1000 zł. Metoda wybielania za pomocą nakładek, to koszt średnio 800 zł.