Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

ZNAJDŹ LEKARZA

środa, 27 września 2023
Zobacz:

Wybór pasty do zębów dla dziecka

shutterstock_81556129Stosowanie niewielkiej ilości pasty z fluorem jest bezpieczne i istotne dla utrzymania prawidłowego stanu zębów najmłodszych. Nowe zalecenia dotyczące fluoru, które przedstawiają eksperci, oparte są na dowodach naukowych zgromadzonych przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej i Amerykańską Akademię Stomatologii Dziecięcej.

Dyskusje nad zasadnością stosowania fluoru oraz na temat jego szkodliwego wpływu na zdrowie – zwłaszcza dzieci – powracają od lat. Stomatolodzy rekomendują jednak stosowanie past z fluorem, zalecając przy tym zwrócenie uwagi na jej odpowiednie dawki.

– Fluor, tak jak witaminy i wiele innych leków, stosowany w nadmiarze może być szkodliwy. Ważne, żeby używać tego związku w taki sposób, aby to było bezpieczne dla dziecka. Kiedy myjemy zęby pastą, która zawiera dużą ilość jonów fluoru, musimy bardzo ograniczyć ilość pasty, ponieważ stężenie jonów jest ważniejsze od jej ilości. Jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia – mówi dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Wybierając pastę do zębów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stężenie jonów zawartego w niej fluoru. Dzieci do 6. roku życia nie powinny stosować tych samych past, co dorośli, gdyż zawierają one zbyt dużą dla nich ilość związków fluoru.

– Pasta do zębów powinna zawierać tysiąc części na milion fluoru, bez względu na to, jaki to będzie związek. Nie ma żadnych dowodów na to, że jeden związek jest lepszy od drugiego, ważne jest stężenie. Jeżeli nakładamy na szczoteczkę do zębów pastę dla małego dziecka, to musi być to jedynie takie posmarowanie, to ma być odrobinka tej pasty. U dzieci starszych możemy już stosować ziarenko groszku o tej samej zawartości. Kiedy dziecko skończy 6 lat, stosuje się pastę do zębów dla dorosłych – mówi dr Dorota Olczak-Kowalczyk.

Preparaty z fluorem to podstawowe środki do dbania o higienę jamy ustnej, które chronią przed próchnicą i uodparniają szkliwo na niekorzystne działanie kwasów. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci warto jednak zachować ostrożność w stosowaniu tych past, tzn. nadzorować proces mycia, stosować ilość pasty odpowiednią do wieku dziecka i dbać o dokładne wypłukanie jamy ustnej.

 

Źródło: Newseria

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci