Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wyjątkowe spotkanie…. Włókno węglowe i dwukrzemian litu

Nowe metody wykonywania ruchomych i stałych protez zębowych przy użyciu skomputeryzowanych i bardzo innowacyjnych systemów dały silny impuls do poszukiwań alternatywnych materiałów: biokompatybilnych, estetycznych i wysoko wydajnych z estetycznego punktu widzenia. Rynek stomatologiczny już dzisiaj daje nam możliwość wykorzystania z powodzeniem tych właśnie nowych materiałów.

Zastosowanie włókna węglowego stanowi prawdziwą nowość. Ten niesamowity materiał, charakteryzujący się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi, z wielkim powodzeniem może zostać użyty do sporządzenia konstrukcji protetycznych, zdolnych do absorbowania i równomiernego rozłożenia naprężeń, pojawiających się podczas fazy żucia (co potwierdzają liczne badania naukowe). Z tego też powodu, na podstawie opisu przypadku klinicznego, wybraliśmy włókno węglowe powlekane dwukrzemianem litu.

Dwa bardzo różne materiały, które łącznie, na poziomie estetycznym i funkcjonalnym, dają rozwiązanie optymalne.

Materiały i metody

Przedstawiamy przypadek kliniczny wymagający przywrócenia czynności żucia i mowy. Chory charakteryzował się brakiem własnego uzębienia, utratą optymalnego rozmiaru pionowego oraz zredukowanym rozmiarem grzebienia kostnego.

By przywrócić pacjentowi optymalny wygląd estetyczny, a także stabilizację funkcji okluzyjnej, klinika optowała za tym, aby zastosować 6 śrub (implantów) umieszczonych w taki sposób, aby można było wykorzystać obszary o większej gęstości kości.

Analizując ogólną sytuację pacjenta, podjęto decyzję o wykorzystaniu w podbudowie włókna węglowego. Materiał ten dopiero od kilku lat jest dostępny na rynku stomatologicznym, mimo iż znane i doceniane są jego doskonałe właściwości mechaniczne w innych sektorach, takich jak aeronautyka, F1, czy w konstrukcjach różnego rodzaju produktów sportowych.

Charakteryzuje się on lekkością, wytrzymałością mechaniczną, wysokim modułem elastyczności (sprężystości), doskonałą biokompatybilnością, ale przede wszystkim zdolnością absorpcji i rozproszenia nacisku zgryzu.

Etapy pracy

Po wykonaniu modeli roboczych przystępujemy do pracy skanerem SHERAeco-scan i projektujemy most. Typu Toronto, który będzie podbudową pod most zębowy. Zaprojektowany most frezujemy na frezarce pięcioosiowej SHERAeco-mill 5x z krążka z włókna węglowego firmy Micro Medica.

Obróbka włókna węglowego jest dość prosta. Mimo iż sam materiał jest odporny z punktu widzenia mechanicznego, to jest także zdecydowanie delikatny, ale stosując standardowe frezy z węglika spiekanego lub z diamentu, otrzymamy precyzyjne i bogate w detale konstrukcje.

Z dużą starannością przystępujemy do matowienia. Modelujemy w wosku nadbudowę i taką samą wykonujemy, używając dwukrzemianu litu. Korony z dwukrzemianu litu bardzo dokładnie dopasowujemy do powierzchni stycznej.

Wykonujemy sztuczne dziąsło, używając żywicy firmy Micro Medica, i – jak można zauważyć – pojedyncze korony perfekcyjnie dopasowują się zarówno do powierzchni stycznej, jak i do sztucznego dziąsła.

W celu zamocowania korony do powierzchni stycznej wykorzystaliśmy podwójnie wiążący cement, a przed tą operacją użyliśmy specjalnego włókna firmy Micro Medica, które zwiększa przyczepność.

Korony na dwukrzemianie litu zostały wypiaskowane oraz wytrawione, aby zwiększyć ich trwałość w konfrontacji z cementem. Dokładne wykończenie szyjek przyzębia jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu higieny u pacjenta.

Wnioski

Nowe metody wykonywania ruchomych i stałych protez zębowych dały silny impuls do poszukiwania materiałów alternatywnych: biokompatybilnych, estetycznych i wysoko wydajnych z punktu widzenia mechanicznego.

To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe do osiągnięcia, dzisiaj staje się czynnością standardową. Wymyśliliśmy i jako pierwsi wprowadziliśmy technikę, dzięki której byliśmy w stanie z powodzeniem rozwiązać szereg przypadków klinicznych.

Takie materiały, jak połączenia włókna węglowego i dwukrzemian litu, są potwierdzeniem, że wykorzystując właściwości każdego z nich, możemy wykonywać protezy idealne!

Pracownia Art-dent mgr inż. techniki dentystycznej Joachima Marca z podrzeszowkiego Tyczyna jako pierwsza miała możliwość wykonania tego typu pracy.

Słowa zadowolenia i uznania dla materiału po wykonaniu pracy:

“Długi czas poszukiwałem rozwiązań korzystnych przede wszystkim z punktu widzenia długiego użytkowania pracy przez pacjenta w aspekcie trwałości implantów. Takim rozwiązaniem okazało się zastosowanie włókna węglowego, które kompensuje siły występujące w akcie żucia i zapewnia ich optymalne rozłożenie na wszczepione implanty. Dodatkowo możliwość frezowania materiału w systemie CAD/CAM pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności wykonywanego uzupełnienia.”

Materiały źródłowe udostępnione przez firmę Micro Medica z Włoch konsultacje techniczne mgr Wojciech Kozik technik dentystyczny.

Prace wykonywała Pracownia Protetyczna Art Dent z Tyczyna mgr inż Joachim Marzec tel.: +48 601 757 608 ul. Rynek 19, 36-020 Tyczyn

Włókno węglowe dostępne jest w szerokiej ofercie produktów firmy INLAY z Rudy Śląskiej. www.inlay.pl tel.: +48 (32) 7974240 ; +48 (32) 7974244

Autor:

mgr Wojciech Kozik

Zdjęcia:

INLAY