Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

XI Kongres Polonii Medycznej z okazji 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika / IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich Olsztyn, 1-4 czerwca 2023 r.

W pierwszych dniach czerwca (1-4.06. 2023 r.) do Olsztyna przybędą lekarze i lekarze dentyści polskiego pochodzenia z całego świata, by wziąć udział w XI Kongresie Polonii Medycznej / IV Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich. Organizatorami wydarzenia jest Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie, Naczelna Izba Lekarska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W Centrum Konferencyjno-Naukowym UWM zostanie podjęta dyskusja wokół najbardziej aktualnych problemów – zgodnie z motywem przewodnim zjazdu – „Wyzwania Współczesnej Medycyny”.

Rok 2023 r., w którym odbywa się XI Kongres Polonii Medycznej /IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich jest terminem szczególnym, gdyż stanowi 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i lekarza Mikołaja Kopernika, który spędził na Warmii większość swojego dorosłego, twórczego życia. Tym samym wydarzenie zostało wpisane w kalendarz uroczystości upamiętniających to wydarzenie i objęte patronatem m.in. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Olsztyna, Starosty Olsztyńskiego, a także Lady Blanki Rosenstiel, Konsula Honorowego RP, założycielkę i prezesa American Institute of Polish Culture.

Prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor Collegium Medicum UWM i kierownik Katedry Onkologii UWM, zaprosił do Komitetu Naukowego osoby ze środowiska akademickiego, które są nie tylko autorytetami w kraju i za granicą, ale zajmują się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniły możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie. Federację Polonijnych Organizacji Medycznych w Komitecie Naukowym reprezentuje prof. Maria Siemionow z Uniwersytetu Illinois w Chicago, wybitna chirurg, która kierowała zespołem odpowiedzialnym za pierwsze przeszczepienie twarzy i która 31 maja 2023 r. odbierze tytułu Doktora H.C. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na stronie kongresu można zapoznać się z programem poszczególnych sesji i listą nazwisk wybitnych prelegentów, którzy przybędą do Olsztyna (https://swiatowyzjazdlekarzypolskich.org). Zaproszenie do Komitetu Naukowego przyjęli m.in. prof. Teresa Whiteside z Uniwersytetu w Pittsburgu, zajmująca się immunologią nowotworów, która zrewolucjonizowała leczenie onkologiczne w ostatniej dekadzie, prof. Paweł Kaliński z Roswell Park Comprehensive Cancer Centre (onkolog i immunolog zajmujący się modulacją odpowiedzi immunologicznej i jej integracją z klasycznymi metodami leczenia nowotworów – chirurgią, chemioterapią i radioterapią), prof. Marcin Mycko, szef Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Medyczne UWM (neurolog zajmujący się rolą modulacji odpowiedzi immunologicznej w stwardnieniu rozsianym).

„Wyzwania Współczesnej Medycyny” to również medycyna katastrof, zagadnienie, które przybliży dr hab. Mariusz Goniewicz z Wojskowej Izby Lekarskiej, przewodniczący Komisji Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej.

We współczesnej codziennej praktyce lekarskiej nie można zapomnieć o chorobach zakaźnych i odzwierzęcych, które przygotują dla nas specjaliści z medycyny weterynaryjnej, w tym również zagadnienia z zakresu zdrowia publicznego, jak żywność pochodzenia zwierzęcego jako zagrożenie dla człowieka. Nie zabraknie też tematów stomatologicznych.

Zaplanowane są też sesje dla młodych naukowców, aby – zgłaszając referaty – mogli być nie tylko słuchaczami, ale też aktywnymi uczestnikami kongresu. Warsztaty w tym zakresie poprowadzi prof. Zbigniew K. Wszołek.

Gospodarze dołożyli wszelkich starań, by spotkanie w Olsztynie oprócz merytorycznej debaty lekarzy, było spotkaniem wyjątkowym, które nie tylko pogłębi więzi Polonii z Polską, ale także więzi międzyludzkie, koleżeńskie i zawodowe, pozostawiając przy tym wspaniałe, niezapomniane wspomnienia. Służyć temu będzie bogaty program spotkań integracyjnych, w tym VI edycja festiwalu lekarskich zespołów bluesowo-rokowych Esculap Rock. Goście odwiedzą też Olsztyński Zamek, Filharmonię Warmińsko-Mazurską oraz olsztyńskie Planetarium.

Zapraszamy do Olsztyna!

Anna Lella, prezes ORL Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

Sergiusz Nawrocki, prorektor Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Przewodniczący Komitetu Naukowego