Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zanik dziąseł -czy można powstrzymać i jak leczyć?

Czy można powstrzymać zanik dziąseł?

Choroby dziąseł są nazywane przez pacjentów w różnoraki sposób: zanik dziąseł, paradontoza, odsłonięte szyjki, nadwrażliwość lub recesja dziąseł. Niezależnie od nazewnictwa, efekt jest jeden – utrata zębów. Jaki są powody zaniku dziąseł? Czy można powstrzymać recesję dziąseł? Jak leczyć zanik dziąseł? Na częste pytania naszych czytelników odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób dziąseł?

Zanik dziąseł, a wcześniej schorzenia tej tkanki okołozębowej mają przyczyny w:

  • chorobach układowych
  • niewłaściwej diecie
  • skłonnościach genetycznych
  • paleniu papierosów

Najbardziej powszechnym powodem problemów z dziąsłami jest jednak brak higieny zębów lub niewłaściwe czyszczenie jamy ustnej.

Podstawą kłopotów z dziąsłami jest osadzanie się kamienia nazębnego. Po każdym posiłku w naszej jamie ustnej, na zębach i w przestrzeni pomiędzy zębami pozostają drobinki niestrawionego pożywienia i bakterii, tworząc miękki osad.

Na tym etapie osad można jeszcze skutecznie usunąć szczoteczka do zębów, nitką dentystyczną lub piaskowaniem.

Jeśli jednak dopuścimy do mineralizacji osadu, powstaje twarda struktura, nazywana kamieniem nazębnym.

Płytka nazębna umiejscawia się najczęściej w szczelinach między zębami i tuż przy granicy z dziąsłami.

Można ją zaobserwować gołym okiem. Wygląda jak żółty lub biały, niemożliwy do usunięcia nitką czy szczoteczką osad barwiący brzegi zębów.

Nieusunięty kamień wywołuje zaczerwienienie i stany zapalne. Dziąsła zaczynają krwawić i boleć.

Jeśli w porę nie zareagujemy, proces zapalny okolic okołozębowych pogłębi się, powodując usuwanie się dziąseł. Szyjki zębów odsłonięte przez obniżające się dziąsła nie są chronione twardą powierzchnią szkliwa. Bardzo łatwo ulegają rozchwianiu, zanieczyszczeniu i przede wszystkim wywołują dokuczliwy ból przy zmianie temperatury pożywienia.

W jaki sposób można zapobiec zanikowi dziąseł?

Podstawową czynnością zapobiegająca zanikowi dziąseł jest staranne oczyszczanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie podczas domowej higieny jamy ustnej. Celem jest usunięcie resztek jedzenia, nagromadzonych bakterii, osadów z kawy czy kolorowych soków oraz zapobieżenie szybkiego powstawania kamienia nazębnego.

Dodatkowo, przynajmniej raz w roku (a w niektórych przypadkach częściej) należy zgłosić się do kliniki stomatologicznej w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Twarda struktura kamienia nazębnego opiera się bowiem zwykłym, codziennym czynnościom higienicznym.

Do usunięcia płytki kamiennej potrzebne jest zastosowanie specjalistycznych metod, nazywanych skalingiem.

Skaling to stosunkowo prosty i nieinwazyjny zabieg chirurgiczny polegający na usuwaniu kamienia z powierzchni zębów.

Istnieje kilka sposobów usuwania kamienia nazębnego:

  • skaling tradycyjny – przy wykorzystaniu manualnych metod i klasycznych narzędzi, takich jak dłutko, motyczka czy sierp
  • skaling chemiczny – pokrywając powierzchnię zębów roztworem chemicznym o właściwościach rozpuszczających osad nazębny
  • mechaniczny skaling – wykonywany przy pomocy urządzeń mechanicznych
  • skaling dźwiękowy – wykorzystując do usunięcia kamienia fale dźwiękowe
  • Skaling ultradźwiękowy – najczęściej wykorzystywana metoda usuwania kamienia polegająca na zastosowaniu ultradźwięków
  • Skaling laserowy

Czy można powstrzymać zanik dziąseł w trakcie procesu chorobowego?

Tradycyjne metody, czyli skaling i piaskowanie nie są wystarczające, jeśli u pacjenta rozwija się stan chorobowy przyzębia.

W przypadku rozwijającej się paradontozy lub gdy w szczelinach między zębami a dziąsłem utworzyły się już kieszonki, najczęściej proponowany jest zabieg kiretażu.

Co to jest Kiretaż ?

Kiretaż to zabieg mający na celu oczyszczenie kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego oraz ziarniny, powodujących stany zapalne okolic dziąsła.

Rozróżniamy kiretaż otwarty i zamknięty.

Kiretaż zamknięty wykonuje się, gdy kieszonki dziąsłowe nie są zbyt głębokie, do około 5 mm. Lekarz stomatolog nie wykonuje nacięć dziąsła i nie odsłania korzeni zębów. Wyłącznie usuwa zalegające warstwy kamienia wraz z bakteriami i poleruje korzenie.

Kiretaż otwarty wykonuje się na otwartych chirurgicznie korzeniach zęba. Zabieg jest niezbędny, gdy kieszonki dziąsła są bardzo głębokie i niemożliwe jest usunięcie złogów kiretażem zamkniętym.

Kiretaż zamknięty i otwarty wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.