Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem opraw UV-C do zwiększenia bezpieczeństwa gabinetu i przyjmowania większej liczby pacjentów?

Mimo wielu obostrzeń, liczba zakażonych koronawirusem wcale nie maleje zgodnie z oczekiwaniami. Czy to oznacza, że każdego pacjenta należy traktować jakby był z grupy ryzyka?

Wiadomo, że koronawirus z osoby na osobę przenosi się zarówno przez kontakt z błonami śluzowymi jamy ustnej, nosa i oczu, jak i w wyniku kaszlu czy kichania. Tym samym potwierdzono możliwość przeniesienia się SARS-CoV-2 drogą aerozolu, co może przyczynić się do rozprzestrzeniania zakażenia w gabinecie stomatologicznym1. Zatem jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności, gabinet dentystyczny może potencjalnie narazić pacjentów na zakażenie krzyżowe.

Koronawirus pozostaje aktywny infekcyjnie od 3 godzin do 3 dni, co jest uzależnione od rodzaju materiału, na którym się utrzymuje: metal, teflon, ceramika etc. W powietrzu (aerozol): zachowuje on także stabilność i zdolność do zakażenia i replikowania poza organizmem nosiciela do 3 godzin2.

Warto mieć także na uwadze, że ze względu na wielkość wirusa SARS-CoV-2 (wynosi 0,06–0,14 mikrometra), żadna maska nie zapewnia idealnej/pełnej ochrony, gdy znajduje się on w powietrzu.

Już nie tylko WHO, lecz także Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP-PIB) wydał zalecenia stosowania dobrych praktyk w zakresie higieny i kontroli zakażeń. Jednym z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji jest poddanie promieniowaniu ultrafioletowemu o długości fali 253,7 nm. UV-C o odpowiedniej mocy sprawia, że wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie oraz wszelkie inne drobnoustroje są dezaktywowane – i to ze skutecznością 99,9999%. Obecnie – zamiast bezpośredniego naświetlania powierzchni, jako rozwiązanie bezpieczniejsze, zaleca oprawy z funkcją wymuszonego przepływu powietrza. W tych oprawach dezynfekcja powietrza odbywa się w zamkniętej obudowie – komorze uniemożliwiającej przenikanie promieniowania UV-C na zewnątrz, dzięki czemu podczas procesu dezynfekcji nie występuje narażenie osób przebywających w pomieszczeniu na oddziaływanie promieniowania UV-C3. Taką lampę można mieć włączoną podczas wizyt pacjentów.

Polski producent opraw oświetleniowych z 30-letnim doświadczeniem zaleca do gabinetów lampy w dwóch podstawowych wariantach:

  • jednofunkcyjnym PURELIGHT LUG FLOW – tylko przepływowa dezynfekcja powietrza,
  • dwufunkcyjnym PURELIGHT LUG HYBRID – z dodatkową funkcją dezynfekcji bezpośredniej tzn. promiennikami UV-C zamontowanymi na zewnątrz oprawy (do włączenia, kiedy w pomieszczeniu nie ma osób).

Aby zapewnić stabilność i prawidłowość funkcjonowania opraw UV-C, należy pamiętać o właściwej ich konserwacji, zwłaszcza o wymianie promienników zgodnie z ich trwałością tj. co 8 000 godzin. Z tego względu oprawy UV-C LUG zostały wyposażone w licznik czasu pracy dający możliwość kontroli stanu zużycia promienników.

Oprócz badań potwierdzających skuteczność UV-C wobec SARS-CoV-2 przeprowadzonych przez Boston University, firma LUG Light Factory przekazała swoje produkty do badania w niezależnym ośrodku, który potwierdził skuteczność lampy PURELIGHT LUG FLOW w dekontaminacji powietrza (więcej informacji Skuteczność rozwiązań UV-C – PURELIGHT LUG (luguvc.com)). Firma oferuje również możliwość zamówienia profesjonalnego projekt doboru rozwiązań w celu optymalizacji ilości i mocy opraw.

Dołącz do bezpiecznych i ZABEZPIECZONYCH!
https://www.lug.com.pl/kontakt/biura-regionalne—polska

  1. Peng X et al. Transmission routes of 2019-nCoV and controls in dental practice. Int J Oral Sci. 2020 Mar 3;12(1):9. doi: 10.1038/s41368-020-0075-9.
  2. Van Doremalen N et al. Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-I. N Engl J Med 2020; 382:1564-1567. doi: 10.1056/NEJMc2004973
  3. Wolska A, Pawlak A. Zmniejszenie zagrożenia COVID-19 przez zastosowanie promieniowania ultrafioletowego. CIOP-PlB. Komunikat nr 3, 19 marca 2020 r. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/89579/202003206928&Covid-PROMIENIOWANIE-UV-Komunikat-3.pdf [dostęp: 2021-01-25].