Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zawód stomatologa w Polsce sfeminizowany

W Polsce zdecydowanie łatwiej jest spotkać lekarkę dentystkę niż lekarza dentystę – wynika z opublikowanego niedawno dorocznego raportu CED (Council of European Dentist). Jeśli chodzi o nasz kraj, odsetek kobiet wykonujących zawód stomatologa jest duży i wynosi 78%. Sytuacja wygląda podobnie w krajach takich Litwa, Dania, Łotwa, Słowacja czy Estonia. 

W wielu krajach jednak panuje „równowaga”. Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Hiszpania – w tych państwach odsetek stomatologów płci żeńskiej i męskiej oscyluje na podobnym poziomie, z niewielkimi wahaniami w jedną bądź drugą stronę. Dla Wielkiej Brytanii lekko przeważa liczba lekarzy dentystów (55/45%), w Hiszpanii – lekarek dentystek (48/52%).

Odwrotnie niż w Polsce jest we Francji i we Włoszech, gdzie mężczyźni stanowią większość ogółu osób wykonujących zawód stomatologa.

Strony od CEDAnnualReport2014

 CED/JA