Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

„Zdążyć przed próchnicą” na Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020

„ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ” – to oficjalne hasło przyszłorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „Polska mówi #aaa!”. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS), tym razem w duecie z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej (PTSD) oraz Partnerami, obejmą swoimi działaniami oczekujących na potomstwo, rodziców i opiekunów dzieci do 3 r.ż, a także lekarzy, pielęgniarki i położne. Projekt zaplanowany jest na kilka lat.

O zdrowie jamy ustnej dziecka należy zadbać jeszcze przed jego narodzinami. To ważne zadanie dla rodziców i opiekunów, ale nie bez znaczenia jest również ich własne zdrowie. Podobnie istotny jest czas od narodzin dziecka do 3. roku życia. Wyłącznie sprawdzona wiedza, konsekwencja oraz świadomość zagrożeń pomogą ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ – uważają organizatorzy projektu.

PTS i PTSD zwracają uwagę na brak systemowych działań uświadamiających konieczność troski o zdrowie jamy ustnej w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka do 3. roku życia. Zdaniem ekspertów, zaniedbanie właściwiej higieny, profilaktyki czy diety w tym okresie stanowi podstawowy czynnik ryzyka wystąpienia choroby próchnicowej w późniejszych latach. Wedle najnowszej literatury i doniesień naukowych, choroby jamy ustnej mogą mieć również wpływ na występowanie i rozwój chorób ogólnych.

Cele projektu „Zdążyć przed próchnicą”

Podstawowym celem działań będzie edukacja oczekujących na potomstwo oraz rodziców dzieci w wieku 0-3 lata, w sposób bezpośredni (przekazy medialne, www, materiały edukacujne) oraz pośredni – poprzez szkoły rodzenia czy oddziały położnicze w całej Polsce.

– Zbudujmy wspólnie zdrowe, uśmiechnięte społeczeńśtwo od podstaw. Wypełnijmy skutecznie sytemową lukę, uprzedźmy chorobę, która dotyka prawie połowę światowej populacji i większość polskich dzieci. Naszym celem jest dotarcie do rodziców i opieknów, pielęgniarek i położnych, szkół rodzenia i złobków w całej Polsce. Zbudujemy unikalny program nauczania, przeprowadzimy cykl szkoleń dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, higieniestek czy pedagogów. Wdrożymy system certyfikacji, który będzie fundamentem budowania społecznej świadomości w omawianym zakresie. Wierzymy, że cały projekt, zaplanowany na kilka lat, będziemy realizować przy współpracy z partnerami i akceptacją najwyższych władz – informują Orgniazatorzy.

Szczegóły przyszłorocznych aktywności zostaną ogłoszone wkrótce. Wzorem ubiegłych lat, w ramach kampanii „Polska mówi #aaa!”, każdy będzie mógł zarejestrować własny projekt na interaktywnej mapie. Kumulacja inicjatyw przypadnie w marcu, ogłoszonym specjalną uchwałą PTS w 2019 roku, Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. Niezależnie od kolejnych edycji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce, projekt ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ jest planowany na kilka lat.

 

Źródło i grafika:PTS