Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zdrowe i białe zęby dzięki naturalnej żywności

Piękny uśmiech jest wizytówką człowieka w każdym wieku. Regularne wizyty u stomatologa i codzienna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego uzębienia. Ale na stan naszych zębów wpływa nie tylko ich pielęgnacja. Równie istotne jest to, czym zasilamy je od wewnątrz. Czyli – jak się odżywiamy.

Czego potrzebują zęby

Pokarmy, które spożywamy, powinny być zbilansowane, a więc zawierać wszystkie składniki odżywcze w takich proporcjach, jakich potrzebuje ich organizm. Z całą pewnością zęby potrzebują wapnia, który jest głównym budulcem układu kostnego. Posiada także właściwości wzmacniające szkliwo zębowe. Oprócz tego niezbędne dla prawidłowego stanu uzębienia są witaminy: C i D oraz tłuszcze. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i stanowi katalizator dla wapnia; dzięki niej pierwiastek ten jest lepiej wchłaniany przez organizm. Natomiast witamina C ma działanie wzmacniające i uodparniające, zapobiega m.in. paradontozie i szkorbutowi.

Mleko i jego przetwory

To podstawowe źródło wapnia w diecie człowieka. Spośród przetworów mlecznych najwięcej wapnia zawierają sery dojrzewające – żółte (a nie, jak się powszechnie sądzi, białe i twarożki). Bogate w wapń są także jogurty naturalne, kefir i maślanka. Mleko i jego przetwory bogate są także w białko, witaminy, laktozę (cukier mleczny) oraz mikroelementy. Najwięcej w mleku znajduje się soli mineralnych potasu (135-155 mg w 100 cm3), wapnia (100-140 mg) i fosforu (75-110 mg). Mleko świeże zawiera witaminy A, B1, B2, B3, B9, B12, C, D, E i K. Ilości tych witamin zależne są od sposobu karmienia krów, a najbardziej wartościowe jest mleko wiosenne i letnie, kiedy zwierzęta spożywają zieloną paszę.

Żółty ser ma wpływ na wzrost pH płytki nazębnej. Tym samym obniża ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Difosforany, które są składnikami sera żółtego, stosowane są także w produkcji past do zębów wzmacniających szkliwo.

Ryby morskie

Są niezwykle cennym i wartościowym pokarmem. Niestety, Polacy spożywają ich zbyt mało. Tymczasem ryby morskie to nie tylko doskonale przyswajalne, lekkostrawne białko. To przyjazny dla organizmu człowieka tłuszcz bogaty w kwasy omega-3, ale także, co istotne dla uzębienia, w witaminę D, której funkcję poznaliśmy wyżej. Największe ilości tej witaminy znajdują się w rybach tłustych, jak śledź, makrela, łosoś czy halibut. Sporo jej zawiera także wątroba z dorsza, a z ryb żyjących u nas w wodach słodkich – miętus i węgorz.

Letnie warzywa i owoce

Wykazują działania prozdrowotne wobec zębów i dziąseł. Zawierają bowiem wiele makro- i mikroelementów, mają także właściwości myjące. Truskawki są bogatym źródłem witaminy C oraz kwasu jabłkowego. Działa on aktywnie na przebarwienia na szkliwie, wybielając zęby. Świeże ogórki neutralizują kwasy w jamie ustnej, wyrównując poziom pH. Zaliczane są do warzyw myjących, wskazanych do jedzenia między posiłkami. Brzoskwinie, odmiennie niż większość owoców, mają pH zasadowe (na poziomie 6-7,5), ponadto zawierają dużo wody. Mają działanie podobne do ogórków. Jeszcze wyższe jest pH arbuza – 9, a zawartość wody wynosi 92 proc. Znajdująca się w nim witamina C zapobiega stanom zapalnym dziąseł i błon śluzowych oraz wzmacnia odporność.

 

Kalafior i brokuły

to tak zwane superwarzywa, obfitujące w witaminy B, C i K. Ta ostatnia, podobnie jak witamina D, ułatwia wchłanianie się wapnia do zębów. Oba warzywa należy spożywać przyrządzone al dente, bowiem tylko wówczas działają mechanicznie na powierzchnię zębów, usuwając z niej bakterie.

Dla zdrowia zębów warto spożywać szparagi. Mają one odczyn alkaliczny (nie zawierają kwasów), obfitują w wapń i kwas foliowy. Ten ostatni wzmacnia dziąsła i cenny jest szczególnie dla kobiet ciężarnych. Kwas foliowy znajduje się też w warzywach zielonych: sałacie, jarmużu i szpinaku.

 

Marchew

najlepiej jeść na surowo, gdyż wtedy przyswajamy z niej wszystkie wartościowe składniki – głównie witaminę A, stymulującą wydzielanie śliny i wzmacniającą dziąsła. Surowa marchew ma też działanie mechaniczne; gryziona usuwa resztki pokarmowe spomiędzy zębów i zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego.

Zielona herbata

Liście zielonej herbaty są nieprzetworzone – niepoddane fermentacji, dlatego zachowane są w nich wszystkie wartościowe składniki. Jej zasadowe pH ogranicza rozwój bakterii, przyczyniających się do powstawania próchnicy. Trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie dostarczają zębom niezbędną dzienną dawkę fluoru (około 1 mg), który ochrania szkliwo i zapobiega stanom zapalnym przyzębia, a także polifenoli, mających właściwości antybakteryjne.

 

Autor: Katarzyna Zgorzelska

Konsultacja merytoryczna: Wygodna Dieta – https://www.wygodnadieta.pl/