Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zęby a migracja z Afryki

W jaskini w Daoxian w południowych Chinach archeolodzy odkryli zęby datowane na okres od 80 do 20 tysięcy lat wcześniejszy niż pierwsza migracja ludzi z Afryki. Znalezisko stanowi mocny dowód na to, że wyjście człowieka z Czarnego Lądu mogło mieć miejsce znacznie wcześniej. Artykuł o odkryciu opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma Nature. 

zeby

Fot. Liu Wu & Wu Xiuje

47 zębów znaleziono wśród szczątków innych ssaków. Nie udało się ich datowanie radioaktywnym węglem. Były zbyt stare. By oszacować ich wiek, przebadano otaczające je osady wapniowe.

– Zęby wyglądają jak zęby współczesnych ludzi – twierdzi Maria Martinón-Torres z University College w Londynie, współautorka publikacji. – Tyle tylko, że są bardzo stare.

– Są w zasadzie takie same jak twoje i moje – dodaje Liu Wu, chiński archeolog, który je znalazł. – Znaleziska dowodzą, że pierwsi ludzie pojawili się gdzieś w południowych Chinach około 80 tysięcy lat temu. Wierzymy, że ten rejon Azji był areną współczesnej ewolucji.

Teraz naukowcy planują wyizolowanie z zębów DNA. Badania genetyczne pomogą im odpowiedzieć na wiele pytań.

Było kilka migracji z Afryki?

A Martinón-Torres zadaje ich wiele. Skąd pochodzili ludzie z Daoxian? Czy byli grupą, która wyewoluowała w Afryce (wtedy należałoby przesunąć granicę czasową Wyjścia z Afryki o kilkadziesiąt tysięcy lat), czy też wyewoluowali już w Chinach? W tym wypadku stanowiliby dowód na to, że ewolucja naszego gatunku biegła dwutorowo i lokalnie. A może było kilka Wyjść z Afryki?

Powszechnie akceptowana teoria migracji człowieka z Afryki bazuje na naukowych dowodach potwierdzających, że przedstawiciele naszego gatunku wyszli z Czarnego Lądu za jednym „zamachem”, w okresie od 50 do 70 tysięcy lat temu. Zęby znalezione w Daoxian zakłócają jej spójność, przede wszystkim w kwestii datowania.

– Musimy zrozumieć, co stało się w Azji – dodaje Martinón-Torres. – Ten kontynent jest  dla nas ziemią nieznaną.

 CNN