Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Złe nawyki żywieniowe główną przyczyną próchnicy u dzieci

shutterstock_152271131– Próchnicę ma 90 proc. dzieci, natomiast 18-latkowie z powodu choroby próchnicowej mają usuwane zęby. To są przerażające dane – mówi dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Polska jest także krajem z bardzo wysokim PUW (wskaźnik średniej liczby zębów utraconych lub wypełnionych z powodu próchnicy). Wynosi on 3, a w innych krajach 0,5-1. Oznacza to, że polski 12-latek ma co najmniej 3 zęby chore. Specjaliści wśród przyczyn złego stanu zdrowia jamy ustnej wymieniają m.in. złe nawyki żywieniowe małych dzieci.

– Matki karmią na noc i w nocy. W tym czasie nie wydziela się ślina, co powoduje, że zęby nie mają naturalnego oczyszczania, nie mają żadnych mechanizmów obronnych. Nie należy więc usypiać dzieci, karmiąc piersią czy zostawiając z butelką w jamie ustnej. Można to robić w ciągu dnia – mówi dr Dorota Olczak-Kowalczyk.

Starsze dzieci nie powinny także otrzymywać co dwie godziny produktów kariogennych, czyli takich, które sprzyjają próchnicy. Należą do nich te, które zawierają dużo węglowodanów, np. rodzynki, pączki, sucharki, chipsy.

– Po spożyciu pokarmu, który zawiera cukier, przez około 40 minut trwają procesy próchnicowe. Jeżeli zjemy pokarm skrobiowy, na przykład ciastko, które zawiera jeszcze sacharozę, to te procesy – ze względu na dłuższą retencję pokarmu w jamie ustnej – będą trwały około 2 godz., a nawet 2,5 godz. Jeżeli więc dziecko będzie dostawało przekąskę, np. słodką bułkę, herbatnik, do tego jeszcze sok, to w ciągu całego dnia nie będzie momentu, kiedy ślina będzie miała szansę zneutralizować powstające kwasy i zatrzymać proces próchnicowy – podkreśla dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Przy dbaniu o zęby ważne jest też ich regularne czyszczenie. Należy je szczotkować dwa do trzech razy dziennie. Stomatolodzy zalecają dorosłym mycie zębów przez 2-3 min. Ważne jest również, aby dopasować do uzębienia i dziąseł szczoteczkę oraz wybrać odpowiednią pastę.

– O zęby powinniśmy zadbać tak naprawdę zanim się pojawią. Najważniejsze jest jednak, by wprowadzić szczoteczkę do zębów i pastę w momencie, kiedy wyrżnie się pierwszy ząb. Pasta do zębów dla dziecka powinna zawierać odpowiednią ilość jonów fluoru. Ważne jest też, by nałożyć na szczoteczkę niewielką ilość produktu, tak, by nie narazić dziecka na endogenne spożywanie fluoru. Jeżeli będziemy tak postępować, czyli jeżeli będzie szczotkować zęby dwa razy dziennie, to nie będzie większych problemów w przyszłości z chorobą próchnicową – zapewnia dr Olczak-Kowalczyk.

Źródło: newseria